Öğretmenlere Kötü Haber!

2005 yılından önce yaptığımız günlük planlar yeni müfredatın 2017-2018’de uygulanmaya başlanmasıyla geri gelmiş olacak..


Öncelikle 2005 yılında 2551 sayılı tebliğler dergisinde yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Planlı Yürütülmesine İlişkin Yönergesi”nin “Ders Planı” başlıklı 12. maddesine göre: Öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde, kılavuz kitap, ders plânı yerine kullanılır. Öğretmenin ihtiyaç duyması hâlinde, okulun şartlarına göre kılavuz kitaplarda yer alan plânların dışında da öğretim programına uygun ders  planı hazırlanıp uygulanabilir. Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır. Öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan dersler için, eğitim-öğretim kurumlarında bir veya birkaç ders saati için sınıf öğretmeni, alan (branş) öğretmeni ve/veya zümre öğretmenleri tarafından ders plânı hazırlanır ve uygulanır.” denilmektedir.


İlgili bu maddeye göre;
*** 5. sınıflarda “Öğretmen Kılavuz Kitabı” olmadığı için her ders düzeyinde günlük plan yapılması gerekecektir. İlk etapta 5.sınıflarda uygulanacak bu durum 2018-2019 eğitim Öğretim yılında da müfredatın tümüyle değişmesi ile bütün sınıflarda günlük plan yapılmasını zorunlu kılacaktır.


Ancak günlük plan konusunda MEB’in günümüz şartlarına uygun bir açıklama veya güncelleme yapması beklenebilir..

YENİ MÜFREDATTAN RADARIMIZA TAKILAN ÖNEMLİ AYRINTILAR 

*** 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren müfredatın yenilenmesi ile birlikte artık öğrencilere sadece ders kitabı dağıtılacak.Bu yıl 5.sınıflara sadece ders kitabı dağıtılacak ve 5.sınıflarda yeni müfredat uygulanacak.

*** Ders Kitapları mat kuşe kağıda basılmış olarak dağıtılacak.

*** Öğrenci Çalışma Kitapları ve Öğretmen Kılavuz Kitapları 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı ile birlikte tamamen kaldırılacak.

*** Yeni müfredat 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren tüm sınıflarda uygulamaya geçirilecek...

NOT:  Kılavuz kitapların kaldırılmasının ekstra evrak yükü olarak bizlere yansıyacağını düşünüyoruz... Malum, kılavuz kitabı olan derslerde günlük plan yapılmıyordu ancak yeni uygulama ile günlük plan yapma durumu ortaya çıkacak mı yoksa MEB buna alternatif bir çözüm mü üretecek hep birlikte göreceğiz...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serdar 11 ay önce

Kılavuz kitap da olmasın günlük plan da.Angarya.Öğretmen sınıfta belli olur.Kağıtta her şey güzel.Mühim olan ne verdi öğrenciye?

Avatar
barış 11 ay önce

matematik öğretmen.olarak kılavuz kitapların tekrar gelmesini istiyorum.

Avatar
halil ibrahim 11 ay önce

Kılavuz kitaplar geri gelmeli. Öğretmen angaryadan kurtarılmalıdır

Avatar
İsmet 11 ay önce

Planlı bir hayatın faydaları var. Ancak bu planların elektronik ortamda örneğin öğretmenin mebbis şifresiyle bir internet uygulaması üzerinden yapılması hem daha faydalı olur hem ekonomik olur diye düşünüyorum. Ayrıca öğretmenlerimizden her iki kişiye bir bilgisayarın okulda temin edilmesi gerekir.

Avatar
Musa Yıldırım 11 ay önce

Öğretmenler günlük plân yapar bu zor bir iş değil ancak öğretmenin öğrenci merkezli (ezbercilikten uzak ) öğrenmeyi öğreten eğitimci olması önemli. Tabii olarak öğrencinin yarış atına döndürülmemesi esastır.

Avatar
Gaye 11 ay önce

İngilizce ağırlıklı eğitim bu yıl uygulanacak mı?5.siniflarda

Avatar
MC s3 tez ergen ertesi x x 11 ay önce

Bursa esa zr

Avatar
Aslı Z. 11 ay önce

Çalışma kitabının olmaması akıllı defterlere yönlendirir. Yoksa sağlam bir hazırlık gerek