Öğretmenlere Performans Değerlendirmesi Gerekliymiş!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2023 Öğretmen Strateji Belgesi’ni yayımlandı. Bu belge eğitim camiasının tüm kesimleri tarafından şiddetle eleştirilmeye devam ediliyor.
 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2023 Öğretmen Strateji Belgesi’ni yayımlandı. Bu belge eğitim camiasının tüm kesimleri tarafından şiddetle eleştirilmeye devam ediliyor. Özellikle öğretmenlere 4 yılda bir uygulanacak sınav ve öğrencilerin de öğretmenleri değerlendirecekleri çoklu performans uygulaması konusunda sendikaların eleştirel açıklamaları oldu.

Öğretmenler ise sosyal medya hesaplarından sınava ve performans değerlendirmesine karşı çıktıklarını ifade ettiler. Bu güne kadar bu strateji belgesini destekleyen bir açıklamaya denk gelmedim.

Aynı kesimler daha önce de müfettiş denetimine karşı çıkıyordu. Teftişin kaldırılmasını şiddetle savunuyorlardı. Müfettişlerin 2 saatlik ders denetimiyle öğretmenleri yeterince değerlendiremediklerini ifade ediyor ve çözüm olarak ta teftişin kaldırılmasını öneriyorlardı. Önce müfettişlerin sicil amirliği kaldırıp bir öğretmenler gününde dönemin bakanı tarafından bir müjde olarak sunulmuştu. Ardından ders teftişi de kaldırıldı. Üç yıldır öğretmenlerin teftişi yapılmıyor. Öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz artık rahatlar. İstedikleri oldu, artık müfettiş gelecek diye strese girmiyorlar. Teftiş varken Bakanlığın yapılmasını istediği çalışmaları göstermelikte olsa yapmak zorunda kalan öğretmenler artık buna ihtiyaç hissetmiyor ve yapmak istemedikleri çalışmaları yapmak zorunda kalmıyorlar.

Bu durum öğretmenler açısından güzel olabilir ama bunun devlet yönetimi, eğitim sistemi ve çocuklarımızın geleceği açısından doğru olup-olmadığının değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Kontrolsüz bir eğitim sisteminin olamayacağı görülmüş ki yeni bir performans sistemi getirilmiş ancak dün teftişin kaldırılmasını isteyenler bu gün de Bakanlığın getirdiği performans değerlendirmesini istemiyorlar. Performans değerlendirmesinin daha objektif şekilde yapılmasını savunan yok. Yarın bunun yerine başka bir sistem gelse eminim ona da karşı çıkacaklar. Çünkü genel anlamda “kontrol edilmeye” karşılar.

Performans değerlendirmesi gerekli. 17 milyon öğrencinin yetiştirildiği bir sistemin ve çalışanlarının kontrolsüz bırakılması düşünülemez. Getirilen sistemin eskiliği varsa bu geliştirilmeli ve daha iyi bir sisteme dönüştürülmeli ama asla kaldırılmamalı. Karşı çıkanlar sistemin daha doğru işlemesi için önerilerde bulunmalı. Örneğin bana göre; bir öğrenciye, öğretmenine puan verdirmek doğru değil ayrıca öğretmenleri teftiş etmek ve onlara rehberlik yapmak amacıyla istihdam edilen müfettişlerin sistemde hiç yer almamasının da büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.

önce benzer bir sistemin pilot uygulaması yapılmıştı. Öğretmenler 100 puan üzerinden değerlendiriliyor bununu % 50’si müfettiş puanı iken diğer kısmı, okul yönetimi, öğrenci, zümre öğretmenleri ve öğretmenin kendi öz değerlendirmesi oluşturuyordu. Sonuçlar çarpıcıydı. Herkes öğrencilerin yanlış değerlendirmelerde bulunacağını beklerken böyle olmadığı ortaya çıktı. Müfettişin teftiş puanına en yakın puanlar öğrencilerden geldi. Öğretmenler kendi öz değerlendirmelerinde kendilerine hep “çokiyi” puan veriyorlardı. Zümre öğretmen arkadaşları ve yöneticiler de öğretmenlere “çokiyi” puanlar veriyorlardı. Sadece öğretmen ve yönetici değerlendirmeleri alınsa tüm öğretmen ve yönetici notları istisnasız “çokiyi” durumdaydı. Peki bütün yönetici ve öğretmenler çokiyi ise öğrencilerin eğitim başarısı neden çokiyi değildi!

Bir ülke düşünün ki öğrencilerin bir dersten sınav başarısı 100 üzerinden 20 iken aynı dersin branş öğretmenlerinin performans notu ortalaması 100 üzerinden 90. Ortada bir çelişki var. Bu konuda öğretmenin yanı sıra çevre, öğrenci düzeyi, okul imkânları, sınıf geçme sistemi gibi birçok faktör etkili ama Devlet sorunu bulup çözmeye çalışıyor. Bu arayışlara hak vermek lazım. Önemli olan âdil ve doğru bir performans sisteminin getirilmesi. Şayet âdil ve doğru bir sistem getirilebilirse buna kimse karşı çıkmamalı. Bu keyfiyet değil memleket meselesi.

Doğan CEYLAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Test 12 ay önce

Her test gerekliyse lütfen bir de maaş testi yapın da ne durumda görün öğretmenler

Avatar
Ali hoca 12 ay önce

Yorumu beğenmedim..müfettiş perspektifinden bakarak yazmışsınız..sınavmı müfettişmi derseniz sınav derim..müfettiş havası yemek istemem

Avatar
Ahmet 12 ay önce

Doğan bey evet mesele memleket meselesi ama neden tüm kamuyu kapsamıyor ....devletten maaş alan tüm isci ve memur hatta üniversitelerimizi neden kapsamıyor.malum üniversitelerimizin akademik basari ve buluşları ortada.

Avatar
Öğrt. 12 ay önce

"Adil ve doğru sistem" demişsiniz. On beş yıldır hangi adil ve doğru sistem?

Avatar
KAMİL 12 ay önce

İKTİDARA YALAKALIK YAPİYM DEME SAKIN! TEOG BİR PERFORMANS DEĞİL Mİ SENCE! ÖĞRENCİ HER ZAMAN YÜKSEK VERMEZ MERAK ETME, VELİ DERSEN OKULA GELMEYEN VELİ NASIL NOT VERECEK! AYRICA BÜTÜN ÖĞRENCİLER BAŞARILI OLURSA BAŞARISIZ KİM OLACAK YAV BIRAKIN ALLAH AŞKINA ŞIVŞITTIRIYORSUNUZ!!!

Avatar
EMES 12 ay önce

Öğretmenleri rahat bıraksanız artık.15 yıldır kaç tane bakan değişti unuttuk sayısını. Kaç defa müfredat değişti unuttuk.Öğretmenler bakanlığın hazırladığı müfredatı öğretiyor.Demek sorun bakanlıkta.Bence öğretmenler bakanlığı sınav yapmalı.Üç kuruş maaş verip vur abalıya.AYIP YA YETER ARTIK.