Öğretmenlere Saygısızlık! 'Başarısız öğretmenlerin yetiştirdiği nesille Türkiye nasıl kalkınacak?'
HÜRRİYET’te Nuran Çakmakçı’nın haberinden öğrendik ki, geçen yıl öğretmen olmak için girilen sınavlarda adaylar kendi alanlarıyla ilgili soruların çoğunu cevaplayamadı.

Lise matematik öğretmenleri kendilerine sorulan 50 sorudan ortalama 9’unu ancak doğru cevaplayabildi.

*

Biz bu ülkede hâlâ farklı öğretmen yetiştirme modellerini tartışıyoruz. Oysa gelişmiş ülkeler bu tartışmaları çoktan bitirdi, harekete geçti. Oralarda artık öğretmenlerin niteliklerine yönelik tartışmalar yerini öğretmenleri eğiten kişilerin yeterliliklerine dair tartışmalara bıraktı.

OECD 2012 verileri ülkemizde hizmet içindeki öğretmenlere yönelik çalışmaların yetersizliğini ortaya koyuyor. Bu verilere göre Türkiye’deki öğretmenlerin sadece % 18.4’ü son 3 ayda hizmet içi eğitim almıştı. Eğitim alan öğretmenlerin oranı sosyoekonomik açıdan dezavantajlı okullarda % 8.3’e kadar düşmüştü.

*

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) 2015-2016 Eğitim İzleme Raporu’nda yer alan ‘bölgeler bazında atanan öğretmen oranlarına’ bakıldığında, tecrübesi düşük öğretmenlerin, öğretmen açığının en yoğun olduğu bölgelere yönlendirildikleri görülüyor. Tecrübesiz öğretmenler en çok Güneydoğu Anadolu, sonra Ortadoğu Anadolu bölgelerine atanırken, tecrübeli olanlar ise Ege, Akdeniz ve İstanbul’u tercih ediyor.

Bir okuldaki eğitimin niteliğini yükselten başat etmenlerden birinin öğretmenler olduğu ve bu meslekte niteliğin artmasında tecrübenin etkisi düşünüldüğünde eğitimdeki eşitsizlik de görülüyor.
 

Eğitimin niteliği ile ekonomik büyüme arasındaki doğrudan bağlantı pek çok araştırmayla kanıtlandı. Bulgulara göre, eğitimin niteliği ekonomik büyüme için yaşamsal önemde. Nitelikli öğretmen, öğrenme sürecinde katma değer yaratan öğretmendir. Öğretmen niteliği sadece öğrenci başarısıyla değil, o öğrencilerin uzun vadede üretkenlikleri ve gelirleriyle de ilişkili. Nitelikli öğretmenlerin eğittiği çocuklar ileride daha yüksek gelir elde ediyor.

Eğitimdeki tablo bu iken, 2023 hedeflerini gerçekleştirmemiz mümkün mü sizce?

*

2010 tarihli ‘Geleceğin Öğretmenleri Kimler?’ başlıklı çalışmaya göre (Aksu, Engin Demir, Daloğlu, Yıldırım ve Kiraz), Türkiye’de öğretmen adayları çoğunlukla alt-orta sosyoekonomik statüde bulunan ailelerden geliyor. Adayların önemli bölümü, seküler-akılcı değerlerden çok, geleneksel değerlere sahip. Eğitim fakültesi öğrencilerinin sadece yüzde 56’sı kendini demokrat olarak nitelerken, yüzde 54’ü dinin bireyin ahlaki sorunlarını çözmesi için yeterli yanıtları sunduğunu düşünüyor. Yüzde 29’u aile sorunlarının, yüzde 22’si sosyal ve ekonomik sorunların dine danışılarak çözülebileceğini savunuyor. Eğitim fakültesi öğrencilerinin yüzde 39’u bireye öncelikli olarak dini değerleri kazandırması gerektiğine inanıyor. Eğitim sisteminin öncelikleri arasında bilimsel düşünmeyi öğretmek gerektiğine inananların oranı yüzde 38 iken, demokratik değerlere öncelik verilmesini savunanların oranı ise sadece yüzde 23.

Akılcı değerleri öncelik saymayan bir eğitim sermayesiyle hiçbir yere varılamaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurcan Denktaş 4 yıl önce

Açık öğretimden öğretmen yetiştirmeye çalışmak başatısızlığın en büyük sebebidir.Öğretmen afaylarının mezuniyet durumları incelenecek olursa yeni açılan üniversiteletin yanısıra Açıköğretim mezunlarının daha başarısız olduğu görülecektir.Açıkoğretimle öğretmen ywyiltiremez sadece diploma verebilirsiniz.

Misafir Avatar
edebiyat 4 yıl önce @Nurcan Denktaş

bence yanlış bir düşünce açıköğretim bu ülkede örgün üniversitelerin çoğundan daha çok bilgi sunuyor.kimsenin kariyerini üniversiteler belirlemiyor.üniversiteleri bu kadar ayrıştırmak nedendir. kişi örgünde okudu diye daha çok mu öğretmenliğe vasıf yada daha mı çok bilgili tabi ki hayır. o zaman kpss sınavında türkiyenin en iyi ünüversitesinde okuyanların atanması gerekir neden hala en iyi okullara da okuyanlar hala atanamıyor.asıl kpss de başarıyı yükseltenler açıköğretim ve fen-edebiyat fakültesi mezunlarıdır .

Beğenmedim! (3)
Avatar
Ali 4 yıl önce

Ahmet ÖNDER sana sesleniyorum:senden değil öğretmen olsa olsa çöpçü olur.Eminim onu da hak etmiyorsun.

Avatar
Levent 4 yıl önce

Baktığıniz bu ortalamalarin üstündeki öğretmenler ataması mülakatta elendi, ayrıca vermiş soruları incelediğinizde alakasız alan sorularını görebilirsiniz. Öğretmenler bir çok problemi hallediyor toplum içindeki başarısızlık ve eğitim. Suç öğretmende vs gibi söylemler öğretmenleri daha yıpratmaya yöneliktir. Malumunuz MEB sürekli değişen ve istikrarsız yapisıyla bilinir ama öğretmenler bukelemun gibi sürekli renk değiştiriyor bu sisteme uyum için . Lütfen iyi incelemeden bu tur yazıları paylaşmayınız.

Avatar
Öğretmen 4 yıl önce

Bu neti yapan öğretmen adayları zaten atanamiyor. En az 30 net gerekiyor ortaöğretim öğretmeni olmak için. Dolayisiyla bu tür yakınmanin anlamı yok. Önemli olan öğretmen yetiştirici fakültelerin tek elden yani eğitim fakültesi olarak yapılanması gerektiğidir.

Avatar
Ahmet Önder 4 yıl önce

Bir öğretmen olarak bu yoruma sonuna kadar katılıyorum, MEB'in öğretmenleri çok vasıfsız. Artık bu gerçeği kabul etmek lazım!

Avatar
mustafa yiğit 4 yıl önce

bu iş çok çetrefilli bir iş. Verilen maaştan mezun olunan fakülteye kadar önemli. Bir de oturduğun yerden ve mezun olunca öyle öğretmen felan olunmuyor. zaman ister çalışma ister emek ister deneyim ister . bir 15 yıl çalışırsın birkaç okul gezersin işte verim ondan sonra başlar. Çünkü bu ülkede eskisi gibi değil öğretmenin yeri ve statüsü .. bastırılmış kendi kayırmış torpilli iş yapmış iş siyasallaşmış kendiside siyasete kurban olmuş. disiplinler ters dönmüş aileler değişmiş, müfredat eskimiş kolaylaşmış tembellik pirim yapmış sınıf geçme kolaylaştırılırken tembellik özendirilmiş. senin çocuk ders çalışmıyor herşeyi çok iyi biliyor kesin taktir almalı ..Ama özgüvensiz ite kaka bir nesil !! Bunun hepsi öğretmenin suçu deil ama ortada suça itilen özgüvensiz mutsuz ve saldırgan bir nesil var dininden de çok uzak ister demografik olsun ister hodbin. Öğretmen bunu içinde değil. Bu yüzden öğretmen değerli değil maaşıda ! 150bin 250 binden üniv. bitiren geliyor ve ayıklıyor devlet!