Öğretmenleri Bekleyen Büyük Tehlike!
 Bilindiği üzere 15 Temmuz darbe girişiminin tetikçesi olan FETÖ terör örgütünün en güçlü olduğu alan eğitim alanı idi. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılının başlamasının ardından eğitim kurumlarında çeşitli provakasyon ve sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.  Operasyonel kurumlarda bulunan bütün unsurların temel insan kaynağı dersaneler, yurtlar ve özel eğitim kurumlarının yanı sınra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı temel ve ortaöğretim kurumları olduğu bilinen bir gerçek. 15 Temmuz girişiminin ardından yapılan inceleme ve tutuklamalar göstermiştir ki söz konusu terör örgütünün beynini Milli Eğitim Bakanlığı personeli olan öğretmenlerden oluşmaktadır.  (nitekim ile ilçe, il, emniyet, silahlkuvvetler vb. birimlerin imamlarının büyük bir çogunluğu öğretmenlenden olduğu ortaya çıkmıştır.) Gödrevden almalara bakıldığında tüm görevliler içinde en büyük görevden almaların Milli Eğitim Bakanlığında yapılmış olması da örgütün Milli Eğitim Bakanlığı içinde ne kadar büyük oranda yer aldığının bir göstergesidir. 

İnsan kaynaklarının temeli öğretmenler olduğu gibi mali kaynaklarının temeli de yine eğitim sektörü olduğu aşikardır. nitekim sürecin başlamasının en gözle görünür sebebi dersanelerin kapatılması sürecidir. FETÖ terör örgütünün mali kaynaklarının en başında gelen dersaneler ve okullar kapatıldı. Söz konusu kurumlara devlet el koydu ve bunları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurumlar haline getirildi.  Buna rağmen farklı eğitim kurumlarını ele geçirerek farklı bir görünüm içinde varlıklarını devam ettirme arzuları devletin istihbaratına yansıyan önemli bir gerçek. 

Peki bu kadar geniş bir ağa sahip dersane ve okulları destekleyen yayınlar ve bu yayınlara ait stoklar ne oldu. Söz konusu yayınevleri kapatıldı ve yasaklandı. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı bir yazı yayınlayarak okul kütüphane ve kayıtlarında bulunan kitapların demirbaş düşümlerinin yapılarak imha edilmesi konusunda talimat yayınlandı.

Devletin bu hamlesine karşılık örgütün elindeki bu birikim ve güçten bu kadar kolay vazgeçeceğini düşünmek çok ama çok iyi niyetli bir yaklaşım olur. Bu gücün ne kadar büyük bir güç olduğunu en iyi Milli Eğitim Bakanlığı bilir. Zira yayınlanan her kitap için alınan bandrol kayıtları bakanlığın arşivlerinde mevcuttur. Bu kadar büyük bir ekonomik gücü elinden çıkartmak istemeyen terör örgütü yapılanması elindeki tüm dökümantasyonu isimsiz ve baskısız olarak veya isimleri bilinmeyen farklı şirketler ve yayınevleri üzerinden değerinin çok daha altında bir fiyat ile piyasaya sürmesi beklenen bir hamle olacaktır. Zorunlu Eğitim çağında 15 milyon öğrencinin bulunduğu ülkemizde böyle bir terör örgütünün bu piyasadan tamamen elini çekmesi beklenemez. 

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda okutulan ders kitaplarının ücretsiz olarak dağıtıldığı bilgisinden hareketle bunun önüne geçebileceğini düşünmesi gerçekten yanlış bir anlayış olacaktır. Zira bu konuda ki en sağlıklı bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arşivlerinde mevcuttur. Yayınevlerinin 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında satın aldığı bandrol sayılarına bakıldığında söz konusu yayın piyasasının ne kadar büyük bir piyasa olduğu ortaya çıkacaktır.

Söz konusu piyasa Ülkemiz eğitim sektörünün bilinen bir gerçeğidir. Arz talep dengesi içerisinde yürüyen bir sektör olarak ortaya çıkmış ve günümüz için vazgeçilmez bir unsur olarak ortada duran yayın piyasasını yok etmeye çalışmak yerine bu piyasadan TERÖR örgütlerinin temizlenmesi yoluna gidilmeye çalışılması gerekmektedir. Yayın piyasanın büyüklüğü ve cazibesi dikkate alındığında bu piyasanın terör örgütü ve terör örgütü destekçilerinden temizlenmesi ve bu yapının buradan rant elde etmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Bakanlığımız yıllardır yayınları yasaklayarak bu piyasanın önüne geçemediği gerçeğinden hareket ile daha sağduyulu ve sonuç alıcı kararlara imza atması üzerinde töhmet bulunan yayın piyasasının da beklediği bir sonuçtur.  

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NEDİR?

Bakanlığımız yıllardır denedeği yolu deneyerek Devletin verdiği kitapların haricinde kitap kullanmak ve kullandırmayı yasaklayarak sonuç elde edebileceği kanaatinden vazgeçmelidir.  Zira okullarda verdiği eğitimi desteklemek için "Destekleme kurslarını"  açan bakanlığın destekleme yayınlarını yasaklaması mantıklı ve uygulanabilir olmaktan uzaktır. 

Bakanlık yasaklamak yerine bilinçlendirmek, yönetmek ve önlem almak gibi daha sonuç alınabilir eylemler üzerinde yoğunlaşmalı ve bu çerçevede ;  

Terör destekçisi olduğu bilinen yayınların resmi ve özel okullarda kullanımının kesinlikle yasaklanması beklenen bir uygulamadır ve bu uygulamanın sıkı şekilde takibi zamana bağlı olmaksızın yapılmalıdır.

Bunun yanında bu yapının içine sızmak sureti ile ele geçirdiği yayın evleri takip edilmeli ve süreç içinde tespit edilenlerin derhal  stokları da dahil olmak üzere imha edilmesi yoluna gidilmelidir. 

Okul ve kurumlarda kaynağı belli olmayan, isimsiz ve logosuz yayın satışına kesinlikle izin verilmemelidir.  ( Onyıllardır yayın piyasasında etkin olan  terör örgütü birikimlerini isimsiz ve logosuz olarak piyasaya sürmeye çalışacaktır. Buna azami özen gösterilmelidir.

Öğretmenlerin ve okul idarecilerinin Terör destekçisi yayınlar konusunda bilgilendirme çalışmaları mutlaka yapılmalı ve bunun yaptırımı konusunda bilgilendirme yapılmalıdır.

Okul yönetici ve öğretmenlerin öğrencilerini ve velilerini bilgilindirmeleri sağlanarak sürecin yönetimi ve yönlendirmesin konusunda yetkilendirilmelidir.
gununmanseti.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitim 2 yıl önce

şu haber başlıkları çok can sıkıcı böyle başlık olur mu