Öğretmenlerin İtiraz Dilekçeleri Okunuyor mu?

Millî Eğitim Bakanlığının ihraç kararı aldığı personelin iadesine ilişkin işlemlerde, ne kadar hassas olduğu sorgulanmaya açık bir durumdur. MEB'in, itirazlara nasıl yaklaştığı konusunda açıklama yapmak elzemdir.

Millî Eğitim Bakanlığına, şu ana kadar, CİMER, BİMER ve valilikler üzerinden 50 bine yakın itiraz başvurusunun geldiği bilinmektedir. Bu başvurulardan bazılarının kişinin hem kendisi hem eşi hem de ailesi tarafından yapılmıştır. Bir kişi için birden fazla itiraz yapıldığından, itiraz sayısı son derece yüksektir.

Bu başvurular, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Kurulunda oluşturulan özel bir birimde incelenip birleştirilmektedir.

Tüm başvurular, görevlendirilen komisyon üyelerince tek tek okunuyor. FETÖ'yle ilişkisi olmadığını ikna edici delillerle ortaya koyanlar veya FETÖ'yle irtibatı sebebiyle ihracına neden olan (örneğin sendika üyeliği gibi) ilişki noktalarına bir açıklama getirenlerin itiraz başvuruları ayrılıp başka bir komisyonda ele alınmaktadır.

Peki bakanlık her itirazda bulunanı iade mi edecek midir? Bakanlığın bu konudaki yaklaşımı nasıldır?

Bakanlık yetkililerinden edinilen izlenim şöyle: Aktif Eğitim Sen üyesi olmamasına rağmen yerine atılan sahte imzalar veya başka bir sendikaya üye olmasına rağmen memurun hatasından dolayı FETÖ sendikasına üye gibi aidat ödenenlerin iade KHK'sıyla dönme ihtimali yüksek görünüyor. Fakat "Ben okul müdürünün mobbingi nedeniyle sendikaya üye oldum" şeklinde itirazda bulunanların başvuruları, tek başına bu beyanla, ikna edici bulunmuyor. Zira sendikal üyeliğe ilişkin ihraçlarda 12 ay şartı aranmıştı ve bu süre yeterince uzun bir süre olarak değerlendiriliyor. Diğer taraftan mobbing nedeniyle sendikaya üye olanların, kendilerini mobbing yoluyla sendikaya üye yapan memurlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması ve savcılıktan alacakları karar sonrasında itiraz başvurularını yenilemelerinde fayda bulunuyor. Eğer savcılık soruşturmasında, müdürün mobbingi kabul etmesi ve savcının da öğretmenin mobbing yoluyla sendikaya üye olduğu tespitinin yapılması halinde, bu personelin adının iade KHK'sına yazılması mümkün olabilir.
Sendika ilişkisini özellikle vurguladık. Zira MEB'deki ihraç kararlarının yüzde 70'inde, sendika ilişkisi esas, 16 kriterden en azından 5 veya 6 'sı ise yan kriter olarak dikkate alındı. Detaylı yazı için tıklayınız.

Öte yandan MEB gelen itiraz başvurularını incelerken bir taraftan da mahkemelerde açılan davalar nedeniyle istenen savunmalara cevap veriyor. 15 Temmuz sonrasındaki işlemler için şuana kadar 5 bini aşkın mahkeme talebine cevap verilmiş durumda.

İtiraz başvurularını değerlendirmek ve personelin gereksiz yere mağdur olmasına engel olmak için görevlendirilen personel mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor. Sadece hafta içinde mesai saatleri sonrasında değil, hafta sonlarında da çalışma yapılıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandas 2 yıl önce

Sizin içinizde hiç mantıklı ve adaletli bir kişi yokmu yasal olan son ana kadar yasal faaliyetlerinı devam ettiren sendika üyeliğinden dolayı insanlar nasıl olurda kamu görevinden çıkarılır,bu nasıl bir değerlendirmedir biz ne ara bu kadar adaletten uzaklaştık ...