ÖĞRETMENLERİN ÖĞRENİM HAKKI VE ÖĞRENİM ÖZRÜ

Yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından izin yönetmeliğine “Lisansüstü öğrenimine devam edenlere ise, görevlerini aksatmamak şartıyla, izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir”  ifadesi eklenmiştir.

Ancak yükseköğrenim gören öğretmenlere verilen bu izinler yeterli olmamakta ve yeni sorunları beraberinde getirmektedir. İmkânları kısıtlı olan öğretmenler, yükseköğrenim gördükleri şehre gitmek için yüzlerce kilometre yol giderek haftanın birkaç gününü çalıştıkları şehrin dışında geçirmektedir. Bu durum ise fiziksel yorgunluğa sebep olmaktadır. Bu öğretmenler derslere yorgun olarak girmektedir. Bu durum ise mesleki deformasyona sebep olmaktadır.

Diğer tarafta ise yükseköğrenim görmek için izin alamayan öğretmenler bulunmaktadır. Bu öğretmenler eğitim alma haklarını kullanamamaktadır. Bu durumdaki öğretmenler eğitim haklarından mahrum bırakılmamalıdır.             

İzin Yönetmeliği’nde bahsi geçen “görevlerini aksatmamak kaydıyla” ifadesi özellikle okul öncesi ve sınıf öğretmenleri için mağduriyet oluşturan bir ifadedir. Bu ifadeye göre okul öncesi ve sınıf öğretmenleri yoğun ders programları sebebiyle yükseköğrenim programlarına katılamamaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı her fırsatta öğretmenlerin kendilerini geliştirmesini söylemektedir. Bu ise ancak eğitim ile mümkündür. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliklerde yaptığı bu değişiklikler bakanlığın politika ve söylemleriyle çeliştiğini göstermektedir. Maalesef bu yönetmeliklerdeki bu değişiklikler hem öğretmenlerin mesleki gelişimini engellemekte hem de bu öğretmenlerin öğrencilerinin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. maddesinde belirtildiği gibi “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.”  Bu sebeple

EKSEN Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talebimiz: Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki değişikliklerle ortaya çıkan mağduriyetleri ortadan kaldıracak tedbirler alınması ve yeni mağduriyetlerin önüne geçilmesidir.

EKSEN Eğitim Sen

Genel Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.