Öğretmenlerin Yaz Tatili Kısalıyor!

Teklif ile Ankara Bilim Üniversitesi ve Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi adında iki yeni üniversite kurulmaktadır

Kanun teklifiyle;
1- Rehberlik öğretmenlerine tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi görevleri verilmekte bu görevlerin izin ve tatil dönmelerinde yaptırılabileceği öngörülmektedir. Bu halde rehberlik öğretmenlerinin yaz tatili bir aydan az olmayacaktır. (Bu yeni bir düzenlemedir, 222 sayılı Kanunda yer almamaktadır)
2- Koronavirüs nedeniyle, öğretmenlerin yazın telafi dersleri verebilmesi için yasal düzenleme yapılmaktadır. Bu halde öğretmen izinleri yaz tatilinde bir aydan az olamayacaktır. (Bu yeni bir düzenlemedir, 222 sayılı Kanunda yer almamaktadır)
3- Okul yöneticileri, yüzyüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarındaki öğretmenler ile bakanlık merkez veya taşra teşkilatında görevlendirilen öğretmenlerin yaz tatilinde iki ay şeklinde değil, hizmet süresine göre 10 yıldan az hizmeti varsa yılda 20 gün, 10 yıldan fazla hizmeti varsa yılda 30 gün yıllık izin kullanabilecektir. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları tatil aylarında da sıra ile yıllık izinlerini kullanabilecektir. (222 sayılı Kanunda sadece "Okul müdürleriyle müdür yardımcıları tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartı ile, sıra ile izinlerini kullanırlar." şeklinde bir düzenleme yer almaktaydı. Bu düzenlemeyle izin hakkının kapsamı ve içeriğinde değişiklikler yapılmaktadır.)

İŞTE ÖĞRETMENLERİ VE OKUL YÖNETİCİLERİNİ İLGİLENDİREN MADDE

Yürürlükten kaldırılan 222 sayılı Kanunun 43. maddesinin (a) ve (c) bentleri şu şekildedir:

"Madde 43 - İlköğretim okulların yaz tatili, sınavların bitimi tarihinden yeni öğretim yılının başına kadar sürer.
a) Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler.
Ancak, bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmeliğinde saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler. (Yeni teklifle bu bent mülga ediliyor)
b) Tek öğretmenli okullarda görevli öğretmenlerin yaz tatili izinleri, bölge ilköğretim müfettişleriyle, İlçe eğitim müdürü tarafından okul ve kurumların korunması da gözönünde tutularak ayarlanır.
c) Okul müdürleriyle müdür yardımcıları tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartı ile, sıra ile izinlerini kullanırlar. (Yeni teklifle bu bent mülga ediliyor)"

kaynak: memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bir öğretmen 2 ay önce

Yazın sıcakların 40 derece üzerine çıktığı, öğrencilerin büyük bir bölümünün yazın köyde anne babalarına tarlada veya hayvanları yayarak yardım ettiği bir ilçede görev yapıyorum. Bu şartlar altında okula hangi ailenin hangi çocuğu gelecek de ben perdesi olmayan sınıfta herkesin burnundan ter damlarken verimli ders işleyeceğim? Bu durumu da yani bütün bu salgın halinin tamamen, ne öğrenciyi ne de evdeki veliyi tehlikeye aksatacak şekilde bittiğini kabul ederek yazıyorum.

Avatar
İngilizce öğretmeni 2 ay önce

Malesef meslektaşlarım haklı. Ben de bir ilçede görev yapıyorum eylülde ekimde çocuklar tarla tapanla uğraşıp hayvan otlatmaya gidiyordu yaz aylarını siz düşünün. Resmen tek tek velilerle konuşup çocukları sınıfta tutmaya çalışıyoruz ama veliye ne diyeceksin çalışmaktan beli bükülmüş iş gücüne ihtiyaç duyan anne baba dede nine çocuktan iş beklese bir türlü beklenese bir türlü. Ayrıca şuanda bizim tatil yaptığımızı düşünen sayın ülkedaşlarım, biz yüz yüze eğitim verdiğimiz dönemden daha yoğun çalışıyoruz ve daha stresliyiz. Ben günlerdir her bir çocukla nerdeyse bire bir ders yapıyorum whatsapp dan sürekli herbirinin sorusuna ayrı ayrı cevaplar veriyorum; hocalarımla, okul yönetimiyle, sınıflarla oluşturduğumuz whatsapp grupları ve ayrıca tek tek öğrencilerin yazdıklarına yetişeceğiz diye, ek soru ve çalışmalar gönderip yapılıp yapılmadığını takip edeceğiz diye, gönderdiğimiz mesajlara dönüş yapmayan velileri tek tek arayıp diyaloğa gireceğiz diye ne sabahımız ne akşamımız kaldı o yüzden rica ederim kimse uzaktan gelen davulun sesine göre yorum yapmasın, biz bu dönemde daha da yıpranıyoruz üstüne bir de sanki evde hiçbir şey yapmıyormuşuz gibi bir önyargıyla bizleri yıpratmayın. Öğretmeni yıpratmak kimsenin yararına olmadığı gibi aksine bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir lğtfen bırakın kafamız rahat olsun bırakın huzurlu olalım ve enerjimizi çocuklar için harcayalım. Desteğiniz için teşekkürler.

Avatar
Öğretmen 2 ay önce

Sinirlendim diyen arkadaş. Öncelikle öğretmen arkadaşına konuşurken üslubuna dikkat etmen gerekir. Burda o arkadaş güzelce kimseyi kırmadan fikrini dile getirmiş. Sen ise kendini bilmez cümlelerinle bişeyler yazmışsın. Bir öğretmen tek bir sınıf girmez sınıfçılar dışında. Kaç sınıfa kaç perde alacak. Evdeki çocuğunun rıskını yüzlerce lirasını niye sınıfların tüm pencerelerine versin. Öyle bir maddiyata kimsenin gücü yetmez. Sen şimdiye kadar kaç perde aldın okuluna ya da kaç lira harcadın? Önce karşındakini anlamaya çalış sonra bir öğretmene yakışır şekilde fikrini yaz. İlk cümlelerini okuduğumda bu kişi kesinlikle öğretmen değil dedim. Ama sonrasında öğretmen olduğunu yazmışsın, şaşırttın bir kez daha.

Avatar
Besim Öztürk 2 ay önce

Sadece bir yil için kanun çıkarılmaz.

Avatar
Öğretmen 2 ay önce

Ögretmen mecburmu cebindeki ekmek parasina sinifa perde almaya?Sor bakalim aldigi maaş yetiyomu?Sen neyin kafasindasin?Okul ve sinif ihtiyaclarini devlet karsilamakzorunda

Avatar
Ögretmen 2 ay önce

Sinirlenen arkadaş ne kadar ayıp meslektaşım ders yapmak istemiyorum demiyor yapamam şartlar el vermez diyor. Lütfen daha kibar konuşalım. Emin olun bizlerde sizinle aynı maaşı aldığımız için utanıyoruz. Saygılarımı sunuyorum ve çocuklarımızı özledik.

Avatar
Vay 2 ay önce

Öğretmen düşmanı olanlar derdiniz ney sizin ya

Avatar
kişi 2 ay önce

meb'in buna ihtiyacı var. telafi eğitimlerinin yasal dayanağını oluşturmak için yapılıyor. ama sürekli böyle olmayacak bu durum. daha iyi başlık atabilirdiniz....