Rehber Öğretmenler İçin Planlanan Yönetmelik Değişikliği...

Mevcut yönetmeliğe göre rehber öğretmenler öğrencilere okulda sınıf öğretmenleri tarafından uygulanacak rehberlik uygulamalarını planlıyor, çocukların bireysel yeteneklerini ölçüyor ve yeni gelen öğrencilerin dosyalarını inceliyor. Ayrıca, kaynaştırma öğrencisi ya da özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenci varsa rehber öğretmen farklı eğitim programları planlıyor ve yürütülmesine rehberlik ediyor. Bunların yanında rehber öğretmenler, pedagojik formasyonları uygun ise okul psikolojik danışmanlığı görevini de yerine getiriyor. Yeni yönetmelikte ise iddialara göre rehber öğretmenlerin derslere girmesi, nöbetçi öğretmenlik yapması ve çalışma saatlerinin haftalık 30 saatten 40 saate çıkarılması gibi değişiklikler öngörülüyor.

REHBER ÖĞRETMENLER TEPKİLİ..

Yönetmelik ile getirilecek düzenlemelere dair rahatsızlığını ifade eden rehber öğretmenler, çalışma saatlerinin artırılmasıyla verimin düşeceğini, nöbetçi öğretmen oldukları takdirde, uygunsuz hareketini tespit ettikleri öğrenciyi hem disipline veren hem de psikolojik durum raporunu hazırlayacak taraf olacaklarını, bunun da uygun olmadığını söylüyor. Ayrıca rehber öğretmenlerin akademik eğitimlerinin sınıfta derse girmeye uygun olmadığı, bunun boş ders dolduracak joker öğretmen yaratma çabası olduğu da iddialar arasında yer alıyor.

ALAN DIŞI ATAMA PLANLANMAKTADIR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinin adının 'Rehberlik Yönetmeliği' olarak değiştirileceğini öğrendiklerini belirterek, "Böylece üniversitelerin rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanından mezun öğrenciler dışında alan dışından rehber öğretmen atamasının amaçlandığı düşünülmektedir. Bunun neticesinde alanında uzman olmayan kişilerin rehber öğretmenliğe atanmasının önünü açılacak, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri bu alanda eğitim almamış, diğer alanlarda eğitim almış ama milli eğitim tarafından kendi mesleğine atanmamış kişiler tarafından yürütülmek zorunda bırakılacaktır" dedi.
Öğrencilerin psikolojik problemlerini ya da herhangi bir derdini rahatça rehberlik servisinde ifade edebilmesinin pek çok cinsel istismar vakasının, şiddet, tütün-alkol-madde gibi alışkanlıkların ortaya çıkarılmasında ve önlenmesinde etkili olduğunu belirten Demir, "Öğrencinin sırlarını, sıkıntılarını rahatlıkla anlatabilmesini, rehberlik servisinin 'nöbetçi öğretmen' rolüne girmeyerek öğrencilerle disiplin ilişkisine girmemesine borçluyuz. Nöbetçi öğretmen bir öğrenciyi idareye şikayet ettiğinde arayı yumuşatacak olan rehber öğretmendir. Rehber öğretmenin nöbetçi olması bu vasfını ortadan kaldırmaktadır. Varlığı hiçbir pedagojik, psikolojik alt yapısı olmadan hazırlanmış bu yeni taslağı kınıyor ve imzadan geri dönmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Necip Vardal ise söz konusu değişiklik hakkında eğitim sendikalarından, derneklerden ve ilgili kurumlardan görüş alınmadığını belirterek, "Rehber öğretmenler haftada 30 saat çalışıyorlardı. Yapılan düzenleme ile birlikte artık 40  saat çalışacaklar. Normal öğretmenlerin çalışma süreleri 30 saattir, bu rehber öğretmen için de geçerli. Rehber öğretmenlerin çalışma saatlerinin 40'a çıkarılması Anayasa'nın eşitlik ilkelerine aykırı. İlgili yönetmelikte 'Psikolojik danışmanlık' ibaresi kaldırılmış. Bu, alan dışı atamaların yolu açabilir. Alan dışı atamaların yolunun açılması, rehberlik alanındaki çalışmaların sekteye uğramasına neden olur. Rehber öğretmenlerin yürüttüğü çalışmanın, bir yönüyle de psikolojik danışmanlık boyutu var. Bunun göz ardı edilmesi sorun yaratır. Bu öğretmenlere nöbet görevi, sınav gözetmenliği, etüt görevi öngörülüyor. Bu rehberlik ilkeleri ile çelişen bir durum. Bir değişiklik yapılacaksa, bu işin tüm tarafları ile görüşülmeli ve bu şekilde değerlendirme yapılmalı" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmettt 3 yıl önce

Yorum yapan arkadaslar.. Ya siz biraz alkollusunuz ya da okulunuzda gercek bir rehberlik psikolojik danisma uzmani calismiyor. Sikayetlerinizi o kisilere iletin. Bir bransa fütursuzca saldirmaktan da vazgecip kendi islerinizle ilgilenin.

Avatar
erdal 3 yıl önce

kafaya takmışlar eğitim açısından en tehlikeli gördüğüm uygulama sınıf öğretmenlerini pdr ye geçirip pdr diploması vermeleri olmuştu neticede bu durumu yaratmak içinmiş şuanda rehber öğretmenlerin üçte biri mağlesef felsefe sosyoloji mezunu arkadaşlar bunlardan fazlasıda asıl branşı sınıf öğretmenliği olan pdr ye geçmiş arkadaşlar hani söylenecek söz kalmıyor 4 yıl pdr okumuş hiç bir arkadaş eğitime ve çalışmaya olumsuz tepki vermez veya çalışmamazlık etmez çalışır ve liyakatsizliğe tepki verir.mevzu öğretmen ve idarecilerin rehber öğretmeni sevmemesi çekememesi mevzusu sanırım hani idareci emir verip egosunu tatmin edemiyor öğretmeninde onun gibi odası yok ve öğrenci onu sevdiği değer verdiği gibi kendisine aynı muameleyi yapmıyor iki iki daha dört bu kadar doğru ve net.

Avatar
Pdr ci 3 yıl önce

Kaan Avcı ve mestek adlı şahıslar. Yönetmelik değişse daha fazla para da alacaz derdimiz para vs değil derdimiz işimizi yapmak onyargilarinizla geberin

Avatar
Sinan 3 yıl önce

Nöbetçi bir psikolog danisman!!!! Su yorum yazan saygıdeğer öğretmenler. Kişilere değil de sisteme bakmalısınız. Sıfır alan binlerce öğrencinin sucu da mi rehber öğretmenlerin. Demek ki is sadece sınıfa girmekle olmuyormuş. Çocuğunun ciddi bir sorunu olduğunda, yardım almaya gittiğinde , psikolojik danışmanımız derste , sonra nöbeti var gibi cümleler duyduğunuzda pişman olursunuz. Ygs de, teogda binlerce öğrenci sıfır almışken , utanmadan kantinde cay içiyor gibi yorum yazmak çok garip. Olay kisisel değil. O çay içiyor dur diğeri çalışıyordur. Kusura bakmayın ama bazı yorum yazarken biraz da düşünsel daha iyi olur galiba.

Avatar
Mestek 3 yıl önce

Bir an önce yayınlanarak ayrımcılığa son verilip gerçek eşitlik sağlanmalı

Avatar
Kaan Avcı 3 yıl önce

Neye tepki veriyorlarsa.Kantinde çay icmekten baska isleri yok.Saat 9:20 de geliyolar 3 de cikiyilar 3500 Tl maas aliyolar.Yazık çok yazıkk...