Rehber Öğretmenler İsyanda!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ( MEB ) 6 aydır dillendirdiği RehberÖğretmenlerle ilgili yeni yönetmenlik tasarısını tekrar gündeme getirmiş ve en yakın zamanda yayınlayacaklarını açıkladılar.Yapmış oldukları açıklamadan sonra başta Rehber öğretmenlerden olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından (STK) ve kamuoyundan tepkiler çığ gibi büyüdü..


Rehber öğretmenlerin ve STK'ların Yeni yönetmenlik tasarısıyla ilgili olarak MEB'den uzak durmalarını istediği iki husus var. Bunlardan birincisi; zaten haksızlığa uğradıklarını düşündükleri çalışma saatlerinin değişmemesi, bir diğeri de; öğrenciler ile disiplin koyucu, ast-üst ilişkisine, rol çatışmasına sebep olacak rehberliğin mesleki etik kurallarıyla ters düşen nöbet ve görevlerin verilmemesi.

Bakanlığın 2019'da ikili öğretimleri kaldırmayı planlaması ve bir çok okulun 08:00-15:30 gibi ideal saatlerde çalışıyor olmasını düşününce 08:00-17:00 gibi öğrencilerin okulda bile olmadığı bu saatlerde Rehber öğretmenlerin ne yapacağı ve ne amaçlandığı çok düşündürücü.

Rehber öğretmenlerin haftada 30 saat çalışıp biç boş günleri bile yokken, normal bir öğretmenin 30 saat çalışıp haftada 1-2 günlerinin boş olmasıyla zaten eşitsizlik-adaletsizlik olduğunu düşünüyorken hiç boş günlerinin olmamasına rağmen çalışma saatlerinin 40 saate çıkarılmasıyla mı eşitliği, adaleti, toplumsal barışı getirmeyi düşündüklerini söylüyorlar.

Okul yönetimi ile öğretmenler, öğrenciler ve aileler arasında köprü vazifesi gören Rehber öğretmenlerin işlerini etik kurallar çerçevesinde yapabilmeleri için Rehberlik yönetmenliğinin bilimsellikten ve profesyonellikten uzak bir bakış açısıyla değil; alanında uzman kişilerin görüşleri alınıp, liyakat ilkesi göz önünde bulundurularak tekrar değerlendirilip hazırlanmasını istiyorlar..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rehber Öğretmen Candır 2 yıl önce

Valla ne yalan söyleyim. bizim okulun rehberlikçisi çalışıyor şahsen. Öyle bir saat durup kaybolur diyen arkadaşlara da katılmıyorum. Bir kere hiçbir müdür böyle bir şeye müsade etmez. Anında soruşturma açar. Abartmayın dostlar.

Avatar
resim öğretmeni 2 yıl önce

Bütün mesleklerde olduğu gibi rehber öğretmen olup çalışmayanlar da elbette vardır. Sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni olup da hakkıyla çalışmayanlar olduğu gibi...Tabii eğer derse girip sınıfta bulunmuş olmayı hakkıyla çalışmakla eşdeğer görmüyorsanız....Bugüne kadar tanıdığım bütün rehber öğretmenler donanımlı, çalışkan ve özveriliydi. Ayrıca bazı yorumları okuyorum da iki kelimeyi bir araya getirip cümle kuramayanlar eleştiri yazıyor; bence kendinizi yormayın gülünç oluyorsunuz...

Avatar
Kübra Kartal 2 yıl önce

Rehber ogretmenlerin arkasında durdugunuz ve haklarimizi savundugunuz icin tesekkur ederiz.

Avatar
Danışman 2 yıl önce

Okuldaki hademe nasıl öğretmen değil ve derse girmemesi gerekiyorsa danışman da aynı şekilde girmemeli ve öğretmen vasfı yuklenmemeli. Sayın admin öğretmen demeyin lütfen rehberlik mezunlarına, biz öğretmen değiliz, alakamız yok öğretmenlikle. Dilimizde tüy bitti. Bunun dışında konuya gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür eder, öğretmenlere, sıranın bir gün onlara da geleceğini söylemek istiyorum.

Avatar
Rehber Öğretmeni Kim Sevmez 2 yıl önce

Öğrencisini taciz eden sapık öğretmenler vardır. Akşamları buluşanlar, öğrencisini evine davet edip beraber alkol alanlar... Onlar pek sevmez rehber öğretmeni. Tacizci düşmanıdır çünkü rehber öğretmen.

Avatar
hüseyin 2 yıl önce

okullarda öğrencisi ile fazla samimi olan öğretmenler vardır. Bu tipler genellikle rehber öğretmenleri sevmez... bilmem anlatabildim mi?

Avatar
Hasan 2 yıl önce

Çalışa çalışa ölmüşler zaten. Sürekli sosyal medyada çok yoruluyorlar. Yazık valla eriyip bittiler. Hafta içi 2 gün izin verilmeli acilen.

Misafir Avatar
Alçaksavar 2 yıl önce @Hasan

Bu ülkede 4 milyon suriyeli var. 4 yılda 30 milyar dolar harcanmış. O ağırınıza gitmiyor da. Gariban rehber öğretmenin aldığı 3 kuruş maaş mı ağırınıza gitti. Uzaktan kumandalı hayınlar. (olumsuz yorum yazanları kastediyorum)

Beğenmedim! (1)
Avatar
Hikmet 2 yıl önce

Kendi mesleğinde muutsuz olan bağzı öğretmenler bu yorumları yazmışlar, bunlar aynı zamanda iki yüzlü ,sinsi, sinik insanlar
eminim kendi okullarında rehber öğretmene sırıtarak keşke rehber öğretmen olsam diyen karekterde ben sizleri çok ama çok iyi
tanıyorum. Biraz karekterli olun, yüreğiniz yetiyorsa kendi okulunuzda ki rehber öğretmenin yüzüne bunların yarısını söyleyin.
ayrıca buna sevinen ve bu söylemde olan zavallılar, bu yönetmelik çıkarsa sadece cinsel istismar ve intihar vakalrının
her birinin vebali sırtınızda olacak, ve Allahın sopası yok elbet bu cahilliğinnizin bedelini Allah size ödetecek