Yusuf Tekin'den Açığa Alınan Öğretmenler ve Öğretmen Ataması Açıklaması
 Kapatma kararı verilen okul sayısı 800'e yaklaştı

- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin:
- "800'e yakın özel okula kapatma kararı uyguladık. Yargı kararıyla kayyumlara devredilen okullar da ilave edildiğinde hemen hemen bu yapıya ait bütün okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kontrol altına alınmış olacak"
- "Kapatılan okullardaki öğrencilere nakil ekranları günlük olarak açılacak. Her gün nakil başvurularını yapabilecekler"
- "Eğer hükümetimiz pozitif cevap verirse sözleşmeli öğretmen ile bu konudaki açığımızı kapatmayı planlıyoruz"

Meb'de Açığa Alınan Öğretmenlerin Listesi için TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, bakanlığa bağlı faaliyet gösteren ve "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar"dan haklarında işlem başlatılan 800'e yakın özel okulla ilgili kapatma kararı uygulandığını belirterek, "Yargı kararıyla kayyumlara devredilen okullar da ilave edildiğinde hemen hemen bu yapıya ait bütün okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kontrol altına alınmış olacak." dedi.

Tekin, CNN Türk televizyonundaki canlı yayında, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığında yürütülen işlemlere ilişkin soruları yanıtladı.

Açığa alınan öğretmenlere ilişkin bir soru üzerine Tekin, Bakanlık olarak terör örgütü olduğu bilinen yapıya karşı 2013'de başlayan dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi sürecinden beri bir mücadele yürütüldüğünü anlattı.

Mücadeleyi dönemin hukuki koşulları içinde yaptıklarının altını çizen Tekin, bu kapsamda görevden uzaklaştırılanların, kapatma kararı verilen okulların bulunduğuna, şimdi ise buna benzer sürecin ülke genelinde yürütüldüğüne işaret etti.

FETÖ'nün darbelerle, olağan siyasal rejimlerle probleminin olduğunun bugün ortaya çıkmadığını, terörist başı Fetullah Gülen'in 12 Eylül darbesini meşru ve makbul gören açıklamalarının bilindiğini vurgulayan Tekin, aynı şekilde 28 Şubat sürecinde bu yapının siyasi rejime darbe teşebbüsünde bulunan darbecilerle ortak hareket ettiğini ifade etti.

Tekin, şöyle konuştu:

"Hatta bir televizyon yayınında, 'İsterlerse okullarımızı anahtarlarıyla beraber teslim etmeye hazırız' demişti. Ama bugün şunu görüyoruz; 28 Şubat darbesini yapanlar, onların okullarının anahtarını teslim almak yerine, milli eğitim politikalarını bu yapıya ihale etmiş durumdaydı. 28 Şubat'tan sonra hızlı bir büyüme, hem kamuya öğretmen istihdamında hem özel okul sektöründe hem öğrencileri dershane sürecine mahkum eden yapıları kurmak konusunda Milli Eğitim Bakanlığında, eğitim politikalarında ciddi dominant bir unsur olarak bulunmuşlar. Dershane sürecinde de çok yakinen gördük. Özel okullar alanında bile diğer özel okullar üzerinde ciddi bir vesayet uyguladığına şahit olmuştuk."

- Okullara sürekli kapatma cezası

FETÖ'nün darbe teşebbüsünden önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan davada, yargı organlarıyla birlikte bu süreci yürüttüklerinin altını çizen Tekin, bu çalışma neticesinde 600 dolayında eğitim kurumunu, 250'ye yakın okulu kayyum sürecine yönelttiklerini aktardı.

Tekin, dün itibarıyla kayyuma devredilmeyen 524 özel okula sürekli kapatma cezası verildiğini belirterek, "Son olarak, başsavcılığın bu konudaki çalışmaları neticesinde 267 özel okul ile birlikte 800'e yakın özel okula kapatma kararı uyguladık. Yargı kararıyla kayyumlara devredilen okullar da ilave edildiğinde hemen hemen bu yapıya ait bütün okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kontrol altına alınmış olacak." bilgisini paylaştı.

Tekin, bu yapıyla bağlantılı okullarda çalışan toplam 27 bin öğretmenden 21 bininin çalışma ruhsatlarının dün itibarıyla iptal edildiğini söyledi.

Haklarında kapatma kararı verilen okullarla ilgili hükümetin kararları doğrultusunda karar alınacağını belirten Tekin, "Çünkü, sonuçta bu ülkenin milli servetiyle yapılmış, hayırsever katkılarıyla yapılmış okullar. Bu okulların boş kalması kimse tarafından kabul edilemez. Biz bu konuda hükümetimizin bize açacağı alanı bekleyeceğiz." diye konuştu.

- Nakillerle ilgili düzenleme

Yusuf Tekin, söz konusu okullarda toplam 138 bin öğrencinin eğitim gördüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak, hükümetimiz farklı bir karar verinceye kadar Milli Eğitim Bakanlığı okullarına nakilleriyle ilgili düzenlemeleri yaptık. Bu öğrenciler, MEB'in okullarına devam edecekler.

İlkokul ve ortaokullara adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre öğrenci kabul ediyoruz. Bu yapıların bu okullardan, ilkokul, ortaokul, anaokulu, ana sınıflarında okuyan çocuklarımız evleri açısından adrese dayalı nüfus kayıt sistemi içerisinden kendilerine tanımladığımız okullara nakillerini yaptırabilecekler. Ortaokul öğretim kurumlarında okuyan çocuklara ise ilgili okulların taban puan koşulunu yerine getirmek şartıyla, yani nakil yapmak istediği devlet okulunun minimum taban puanını karşılamak koşuluyla, kontenjan sınırlamasına bakılmaksızın nakil hakkı tanıyacağız. Çocukları mağdur etmemek için bu anlamdaki bütün tedbirlerimizi aldık. Hiçbir çocuk, hiçbir öğrenci teröristlerin okullarına mahkum bırakılmayacaktır. Kamuoyu bu konuda tedirgin olmasın, MEB olarak bunun tedbirini aldık.

Normal koşullarda yaz aylarındaki nakil dönemlerimiz aylık yapılmaktayken bu süreçteki tedirginliği aşmak, herhangi bir rahatsızlık oluşturmamak için kapatılan okullardaki öğrencilere nakil ekranları günlük olarak açılacak. Her gün nakil başvurularını yapabilecekler."

Tekin, kapatılan okullardaki öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden diğer özel okullara da istemeleri halinde geçebileceklerini belirtti.

- "Açığı sözleşmeli öğretmenle kapatmayı planlıyoruz"

Milli Eğitim Bakanlığına emanet edilen çocuklara kimsenin terör örgütlerinin, siyasi ideolojilerinin propagandasını yapamayacağının altını çizen Tekin, bunu engellemek için bu tür çalışmalarıyla bilinen öğretmenleri ayıklamış olacaklarını belirtti.

Bu yıl sözleşmeli öğretmen atanmasına ilişkin TBMM'de kanun tasarısı bulunduğunu dile getiren Tekin, "Eğer bu talebe hükümetimiz pozitif cevap verirse sözleşmeli öğretmen ile bu konudaki açığımızı kapatmayı planlıyoruz." dedi.

Meb'de Açığa Almalar Öğretmen Atamalarını Nasıl Etkiler? haberi için TIKLAYINIZ

Legal sınırlar içinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerine üyeliğin hukuk devletlerinde herhangi bir sıkıntı yaratmayacağını vurgulayan Tekin, ancak terör ve terörü destekleyen yapılar olarak kabul edildikten sonra, bunları destekleyen sivil toplum örgütlerinin içinde bulunan, bulunmaya devam eden, faaliyette bulunanların sendikal faaliyet yaptıklarını söylemeyeceklerini belirtti.

Hukuk devletinin sınırları içinde bu konuda tedbir aldıklarını belirten Tekin, "Legal sınırlar içinde kaldığı dönemler için bu tür şeyler yapılmayabilir ama illegal faaliyetleri ortaya çıktıktan sonra terör örgütlerini destekleyen yapıların içerisinde üye olarak bulunmak, faaliyetlerine devam etmek, hukuk devletindeki vatandaşlara yakışmaz, hele bir öğretmene hiç yakışmaz. Dolayısıyla bu bizim açımızdan bir referans olarak kabul edilecektir." ifadelerini kullandı.

Tekin, daha önce ihraç edilen öğretmenlerin ve son işlemlerle açığa alınan öğretmenlerin işlerine iade süreci olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, "Soruşturmalar neticeleninceye kadar açığa aldığımız öğretmenlerle ilgili olarak herhangi bir iade sürecinin yaşanacağını düşünmüyorum çünkü bu konudaki referanslarımızın hukuki olduğuna inanıyoruz." dedi.
kaynak: Anadolu Ajansı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman 2 yıl önce

La yürü git.
Ülkenin anası ağlıyor, okullar bu sene açılabilecek mi? 21 bin öğretmen lisansı iptal edilmiş, buradaki öğrenciler MEB'e kaydırılacak. Ülkede öğretmen sayısı yeterli mi? Hala 'sözleşmeli' diye yırtınıyorlar. Bu kadar kadro var şimdi, neden atama yapılmıyor? Zaten insanları Şubat'a kadar bekletme saçmalığını da ortaya siz attınız. Sözleşmeli öğretmenlikten daha kötüsü 'kolejlerde öğretmenlik'. Bundan da daha kötüsü olamaz bu ülkede. 1300 lira asgari ücret, kolej öğretmenliğinden çok daha iyidir. Sözleşmeli rezilliğinin de bunlardan pek farkı yok.

Avatar
osman 2 yıl önce

Yine aynı hatalara devam.Sayın Müsteşar Savcı,Avukat,Hakim mi?Suçlu olmayanlar da muhakkak vardır.Mahkemelerimiz çok iyi yargılamalı.

Avatar
metin 2 yıl önce

bütün bakanlıklarda konuşan adam her zaman bakandır, meb de ise konuşan ve yıllardır değişmeyen tek isim ise sayın müsteşar tekin dir.

Avatar
ali 2 yıl önce

bu sözleşmeli öğretmenliktir mülakatla alımdır falan yusuf tekinin fikridir kesin

Avatar
ismail 2 yıl önce

mülakat yüzünden başımıza bunlar gelmiyor mu ? yap güvenlik soruşturmasını geç..

Avatar
Öğretmen 2 yıl önce

Zaten mukakat olduğu için ülke bu hale geldi bizim Allahtan başka torpilimiz yok yine torpilin onu açılacak sayın müsteşarım olan fakir çocuğuna oluyor yapmayın lütfen emeklerimiz hayallerimiz komisyonun iki dudaginin arasında olmasin

Avatar
ayse 2 yıl önce

Bu okullarin açılmasına izin veren kimdi

Avatar
Sıralı Atama Gelmeli 2 yıl önce

Bugün bu cemaat ortaya çıktı yarın öbür gün ya da yıllar sonra bir başkasının çıkmayacağının garantisini kim verebilir, en mantıklı olan mezuniyet tarihine göre sıra ile alım yapılmasıdır. Bir kere de bu öneriyi haber yapan bir site görür müyüz ?