ZORUNLU HİZMETE VERİLEN EK PUANLA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞME!

17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile zorunlu hizmete tabi kurumlarda çalışan öğretmenlere verilen ek puanla ilgili olarak yaşanan haksızlıkların giderilmesi için yargıya başvurduk.

Bilindiği üzere zorunlu hizmet, atanan öğretmenin yerine getirmesi gereken ve zorunluluk arz eden bir durumdur.

Zorunlu hizmet kapsamındaki kurumların teşvik edilmesi gerekirken MEB’in düzenlemesi zorunlu hizmeti teşvik eder niteliktedir. Bu da amaçtan uzaktır.

Zorunlu hizmete tabi kurumlar yani çalışma koşulları daha zor olan kurumların teşviki sadece ve sadece zorunlu hizmete tabi öğretmenlerin teşviki ile değil tüm öğretmenlerin teşviki ile mümkündür.

MEB düzenlemesi madde 40;

(6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir.

şeklinde olup bu maddeye göre;

sadece zorunlu hizmeti tamamlamak üzere bu kurumlara atananlardan, bu kurumlarda zorunlu hizmeti tamamlayanlara zorunlu hizmet sonrasında ek puan verilmektedir.

Yani ek puan alınabilmesi için;

1-Zorunlu hizmete tabi öğretmen olmalı,.

2-Zorunlu hizmeti yapmak üzere zorunlu hizmete tabi kurumlara atanmalı,

3-Zorunlu hizmet süresini bu kurumda tamamlamalıdır.

Öğretmen, bu şartlar sağlanırsa zorunlu hizmet tamamlandıktan sonraki süreler için ek puan almaya başlar. ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak.

Bu düzenlemeye göre;

-Aynı kurumda yıllardır çalışmakta olanlar,

-Sonradan bu kuruma gelenler(zorunlu hizmeti tamamlamış olanlar)

-Bu kurumda çalışmakta oldukları halde hatta zorunlu hizmet için bu kuruma geldikleri halde 2010 yılında zorunlu hizmetten muaf olanlar

ek puandan yararlanamamaktadırlar.

Bu da aynı kurumda aynı şartlarda çalışan öğretmenler arasında eşitsizliğe yol açmaktadır.

Buradan hareketle bu haksızlığın giderilmesi için;yargıya başvurduk.

Bu başvuruda amaç zorunlu hizmete tabi kurumlara verilen ek puanın iptal edilmesi değil aynı kurumda (zorunlu hizmete tabi kurumda) çalışan öğretmenler arasındaki adaletsizliğin giderilmesidir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tncy 9 ay önce

Biz de o zaman 2010 daki muafiyetten yararlanamadigimiz için muafiyetin iptalini mi isteyelim?