2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılında Kılık-Kıyafet Eylemi Yapan Sendikalar
Anadolu Eğitim Sendikası: SERBEST KILIK KIYAFET EYLEMİMİZ SÜRÜYOR

İlk defa 2013 yılında uygulamaya aldığımız serbest kılık kıyafet eylemimiz, üç dönemdir merkez yönetim kurulu kararlarıyla uzatılmaktadır. 1 Eylül itibari ile seminerler kapsamında mesaisine dönecek olan üyelerimiz için ilgili karar aşağıdaki şekilde güncellenerek uzatılmıştır.  

 Saç-sakal özgürlüğünü de içeren, 2016-2017 Öğretim yılına ilişkin serbest kıyafet eylem kararımızın üyelerimizce, meslek onuru ve itibarına yakışır şekilde uygulanacağına duyduğumuz inanç tamdır.  Başta düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü olmak üzere her alanda daha da özgür olacağımız bir yıl dileriz.

Anadolu Eğitim Sendikası

 KARAR

Anadolu Eğitim Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri sendika genel merkezinde karar yeter sayıda toplanarak sendika üyelerinin kamu hizmeti sırasında giyecekleri kılık kıyafetler ve saç sakal serbestliği konusunda:

1-Öğretmenlerin görünüşlerinden önce donanımları ile öğrenciye karşı dini, siyasi, felsefi açıdan tarafsız tutumlarının önemsenmesi gerektiğini,

2-Öğretmenin her şeyden önce fikren ve şeklen özgürleşmesi, sınıf ortamında rahat hareket etmesini engelleyecek temiz giysilerle derse girmesinin esas olduğunu,

3- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik ile kısmi özgürleşme sağlansa da, HALEN Anayasamızdaki eşitlik ve özgürlük ilkeleri ile çeliştiğini,

4-Öğrencilerin okullara serbest kıyafetle gelmeleri konusunda kararı velilerin ortak hükmüne bağlayan düzenlemeler yapılırken, öğrenciler saç kesimleri ile özgürleşirken, öğretmenlerin saç sakal tıraşına karışılmasının, pantolon kumaşına ve spor ayakkabıya karışılmasının çağ dışı olduğunu,

5- Kendi kişisel tarzını yansıtan öğrenci karşısına, öğretmenlerin takım elbise ve kravatla çıkarılmasının eğitim disiplinini bozduğunu, kravat ve ceketin serbest hareket etmeyi, eğitimde beden dilini kullanmaya engel olabildiğini,

6-Yurttaş yetiştirmek için güvenilen öğretmenlerin giyinmesini, tıraş olmasını yönetmelikle düzenlenmenin yakışıksız olduğunu tespit ederek:

Başta 4688 sayılı kanun, emsal yargı kararları ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin imza koyduğu uluslararası sözleşmeler güvencesinde ‘’sendikal eylem kapsamında’’, mesleğin gerektirdiği beceri ve çalışmaları yerine getirirken hem rahat hareket etmek hem de kendi kişiliklerinin farklılıklarıyla, tarzlarıyla ifade edecek şekilde bir kılık kıyafet yönetmeliği düzenlenmesi için örgütlü mücadele etmeye karar vermişlerdir.

Yukarıda açıklanan gerekçelerle Sendika MYK; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin kılık kıyafetlerine dair yönetmeliğin 5. Maddesindeki çalışanları tek tip hale getiren kısıtlamalar ve sınırlamalar son bulana kadar 1 Eylül 2015 tarihinden başlayarak, 2016-2017 Öğretim Yılı sonu, seminer dönemi dahil olmak üzere, üniversite personeli dahil tüm üyelerimizin serbest kıyafet ve saç sakal tıraşı ile kurumlarına gitmelerine karar verilmiştir. Karar aşağıda isim ve imzası bulunan MYK tarafından OYBİRLİĞİ ile imza altına alınmıştır. 29/08/2016

Türk Eğitim Sen: Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda Tes kılık-kıyafet eylemi yapmıştı. Bugün Tes Başkanı İsmail Koncuk ile bu konuyu görüştük. Eylem kararlarının devam ettiğini söyledi. Ama Ohal döneminde olduğumuz için Öğretmenlerin biraz daha dikkat etmelerini önerdi.

Eğitim Bir Sen: Eğitim Bir Sen de büyük ihtimal eylem kararını devam ettiriyor.
Geçen seneki eylem kararı:

Serbest kıyafet eylemimiz kararlılıkla devam ediyor

Eğitim-Bir-Sen Genel Yönetim Kurulu’nun 15.03.2013 tarihli ve 197 sayılı kararıyla;  kamu görevlilerinin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in 5. maddesindeki yasak ve sınırlamalara uymadan kamu hizmeti sunmalarına, bu sınırlamaları dikkate almaksızın milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık ve kıyafet şekillerine uygun olmak, herkesin bu kapsamda tercihlerine azami saygı gösterilmesi kaydıyla inançları ve/veya tercihleri doğrultusunda belirleyecekleri kılık ve kıyafetle göreve gitmelerine ve görev mahallinde bulunmalarına, bu eylem sürecinin kamu görevlilerinin kılık ve kıyafet özgürlüğünü teminat altına alan yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar devam ettirmelerine karar verilmişti.

Bu kapsamda hukuki dayanaktan yoksun olmamasına rağmen yıllarca sürdürülen başörtüsü yasağının sonlandırılması amacıyla Konfederasyonumuz Memur-Sen ve ona bağlı sendikalar tarafından başlatılan “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyası kapsamında, yasağın kaldırılması adına 12 milyon 300 bin imza toplanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e iletilmiş; kamuda kılık ve kıyafet özgürlüğü için somut adımlar beklenmiştir.

Nihayet 4.10.2013 tarihli ve 2013/5443 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kadın çalışanlar yönünden yönetmelikte geçen “başı açık” ifadesi kaldırılarak, kadın çalışanlarımızın başörtülü olarak çalışma hakkı hukuki güvenceye kavuşturulmuş olsa da, çağ dışı yönetmeliğin öngördüğü kısıtlama ve yasaklamalar halen devam etmektedir.

Aradan geçen zaman zarfında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik başta olmak üzere, 657 sayılı Kanun’un ek 19 ve 125/A-g maddeleri gibi, kılık ve kıyafet yasağına dayanak olan hukuki düzenlemeler ortadan kaldırılmadığından, bu suretle yasağa ilişkin mevcut hüküm ve müeyyideler aynen devam ettiğinden, serbest kıyafet eylemimiz Genel Yönetim Kurulumuzun almış olduğu 18.9.2015 tarihli ve 525 sayılı karar çerçevesinde kararlılıkla devam etmektedir. 

Eğitim Sen: Eğitim Sen ise geçen seneki eylem kararını 1 Temmuz 2016'ya kadar aldığını söylemişti. 

Kesin olmamakla birlikte Eğitim Sen 
Ohal bitene kadar kılık kıyafet serbestlik eylemine ara verdi. İşte bu akşam Öğretmenlere gönderilen mesaj.


Eğitim-İş Sendikası kararı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sefa önder 2 yıl önce

Eğitim ve bilim emekçileri sendikası (eğitim sen) nın böyle bir kararı yoktur. Bu yıl da geçen yıllardaki gibi eylemimiz devam etmektedir. Yorumlarda fotoğraf paylaşılabilse kararın fotoğrafını da paylaşırdım.