Başarılı Öğretmenlerin 15 Özellliği
 Başarılı Öğretmenler;

1. İnsanları ve özellikle çocukları severler, onlarla birlikte çalışmaktan hoşlanırlar. Mesleklerini severek ve keyif alarak yaparlar. Öğrencilere kendilerini ve derslerini sevdirirler.

2. Çocukların haklarına saygılı olurlar, küçüktür diye hor görmezler, çocuktur diye onurlarını çiğnemezler ve kişiliklerini hedef almazlar; sağlam bir karaktere sahip olmalarına yönelik eğitim verirler.

3. Öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundururlar ve bunu bir zenginliğe dönüştürmeyi bilirler. Çocukları birbirine benzetmeye çalışmazlar.

4. Öğrencilerini yaşamaya, öğrenmeye motive ederler, onların merak duygularını kışkırtırlar ve onları başarabileceklerine inandırırlar.

5. Eğitimde “Çocuk görür ve yapar” ilkesinin farkındadırlar. Rol model olduklarının ve çocuklar tarafından örnek alındıklarının bilinciyle hareket ederler.

6. Yaptıkları iş karşılığında yüksek bir ücreti hak ettiklerini bilirler ve ücret alırlar ama yaptıkları işi ücreti için veya ücreti kadar yapmazlar.

7. Çabalarının karşılığını hemen göremeyeceklerinin farkındadırlar. Bundan dolayı morallerini bozmazlar. Psikolojilerini güçlü tutmak için tedbirler alırlar.  

8. En masum ve en iyi eleştirmenlerinin öğrencileri olduğunu bilirler. Bu sebeple öğrencilerine mutlaka danışırlar, onların eleştirilerine kulak verirler ve onların düşüncelerinden yararlanırlar.

9. Değişime açıktırlar, öğrenerek öğretebileceğini bilirler, kişisel ve mesleki gelişimine önem verirler. Deneyimlerini meslektaşlarıyla paylaşırlar, onların deneyimlerinden yararlanırlar ve küçük grup etkileşimlerine önem verirler.

10. İletişim becerilerini geliştirirler, öğrencilerini dinlemeyi, onları anlamayı, onların dilleriyle konuşmayı önemserler.

11. Çocukların bilgi deposu olmadığını, onların beden, zihin, akıl ve kalp bütünlüğü olduğunu bilirler ve eğitim öğretim etkinliklerini buna göre yaparlar. Öğrencilere bilgi vermekten ziyade; bilgiyi nasıl yorumlayabilecekleri ve nasıl kullanabilecekleri ile ilgili onlara rehberlik ederler.  

12. Heyecanlıdırlar, coşkulu bir ortam oluştururlar ve mizah becerilerini kullanarak öğrencilerine nefes aldırırlar.

13. Sınıf içindeki ders etkinliklerinin daha çok öğretim işi olduğunu bilirler. Öğrencilerin hayata hazırlanması için eğitimi sınıfın dışına çıkarmak gerektiğinin farkındadırlar.

14. Öğrencilerini övmekten, onlarla sıcak ilişkiler kurmaktan, onlara değer vermekten (şımarırlar gerekçesiyle) çekinmezler.

15. Kendi kalıplarının dışına çıkarlar, öğrencilerinin zihinlerindeki sınırları yıkarlar. Onların yeteneklerini keşfetmenin ve becerilerini geliştirmenin asli görevleri olduğunu bilirler.
Muhammet YILMAZ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.