Bu 2 Şey Öğretmenleri Çok Yoruyor
Ek kurs ve proje yarışmaları öğretmenleri yoruyor
İstanbul Atatürk Fen Liseliler Derneği (İAFED) Başkanı Sadık Kutlu, liselerde yaşanan problemleri gün yüzüne çıkarmak amacıyla yaptıkları araştırmada, öğrencilerin, sorunlarının bilimsel yollarla çözülmesini istediklerini kaydetti.

İAFED, Fen Liseleri özelinde liselerde yaşanan problemlere ışık tutmak amacıyla yaptığı çalışmada, öğrencilerin yaşadığı ve çözülmesini istediği problemleri araştırdı.

Fiziksel şartlar, eğitim kalitesi, bilimsel altyapı, sosyal altyapı, idare yönetimi gibi konuları öğrencilerle yüz yüze yapılan görüşmelerle ele alan Kutlu, yaptıkları çalışmayı AA muhabirine anlattı.

Kutlu, Fen Liselerinin yerli ve milli bilim insanı yetiştirmek amacıyla ilk defa 1962'de Ankara Fen Lisesinin açılmasıyla kurulduğunu, 1982 yılında da İstanbul Atatürk Fen Lisesinin açıldığını söyledi.

Savunma sanayisine bilim insanı yetiştirme konseptinin günümüzde ciddi anlamda değiştiğini kaydeden Kutlu, şöyle konuştu:

"Artık yeni nesil bilim insanları girişimcilik, Network, patent, Crowd Founding gibi kavramlarla çalışmaktadır. Eskiden gizli projelerde çalışmak üzere yetiştirilen bilim insanları global düzende tüm dünyaya açık girişimcilik projeleriyle öne çıkmaktadır. Günümüz fen liseleri bu yeni modern bilim insanı yetiştirme konseptine henüz adapte olamamıştır. Katma değer üreten, analitik düşünen, sosyal, kendini rahat ifade edebilen, yapacakları projelerle ülkemizi daha ileriye taşıyacak bu liselerdeki öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek üzere İAFED tarafından bir anket çalışması yapıldı. Bu iki aşamalı projenin, ilk bölümü olan anket çalışmasından sonra yurtdışındaki fen lisesi muadili okulların incelenmesi ve Türkiye'dekilerle karşılaştırmalı analizlerinin yapılması projenin ikinci kısmını oluşturuyor."

Fen Lisesinden yeni mezun 153 kişi üzerinde yaptıkları çalışmada, 50 yeni mezunla da yüz yüze görüşüldüğünü aktaran Kutlu, "50 yeni mezunla yüz yüze görüşülerek ön araştırma yaptıktan sonra 70 soruluk bir anketle İstanbul Atatürk Fen Lisesindeki problemleri ölçmeye çalıştık. Ortaya çıkan sonuçlar; fiziksel şartlar, eğitim kalitesi, bilimsel altyapı, sosyal altyapı, idare yönetimi başlıkları altında analiz ettik." dedi.

Kutlu, araştırmada ulaştıkları sonuçları şöyle sıraladı:

"Öğrenciler, yurt kapasitesinden, yemekhanelerindeki yemeklerin kalitesinden, okul içindeki sosyal alanların yetersizliğinden, laboratuvarların modern ve efektif olmamasından, deneysel çalışmaların yeterince yapılmamasından, okul idaresiyle iletişim kurmakta zorlandıklarından, meslek seçimi için yeterli yönlendirme, rehberlik olmadığından yüksek oranda şikayetçi. Dershanelerin kapanmasından sonra okul içinde açılan ek kurslar neticesinde öğretmenlerin çok yorulduğu ve proje yarışmaları ya da olimpiyat hazırlıkları için enerjilerinin kalmadığı da öne çıkan çarpıcı sonuçlardan. Ayrıca öğrencilerin yüzde 57'si bu sorunların bilimsel yollarla ölçülüp, duyurulmasını başarılı bularak sorunlara çözüm beklerken, kendi okulları adına sosyal medyadan yayınlanan bilgileri faydalı bulanların oranı ise yüzde 11,8 oldu."

Sadık Kutlu, modern bilim insanı yetiştirme konseptine göre öğrencilerin sadece ders çalışmaları değil aynı zamanda kendilerini rahat hissedecekleri sosyal ortamların oluşturulması, okul idaresinin öğrenci taleplerini daha dikkate alması, fiziki şartların iyileştirilmesi ve ülkenin geleceği sayılan bu kurumlara daha fazla kaynak ayrılması gerektiği gibi bulguların raporda öne çıkan sonuçlar olduğunu sözlerine ekledi.
kaynak: AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.