Ders Programlarındaki Adaletsizliğe Son!
Haftalık ders programı, her öğretmenin her dönem başında en çok merak ettiği şeylerden birisidir. Çünkü öğretmenler, haftalık ders programlarına göre sivil hayatlarını ve iş hayatlarını ayrı ayrı düzenlemektedirler. Yani ders programları, öğretmenlerin yaşam cetveli olmaktadır.

Peki öğretmenlerin ders programları, nasıl düzenlenmektedir? Her öğretmen için bu programlar neye göre yapılmaktadır?

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Ders yılı süresi ve haftalık ders programı" başlıklı 5. maddesinin 2. fıkrasında "(2) Haftalık ders programı, öğretim yılı başında ve gerekli hallerde ders yılı içinde okul yönetimince hazırlanır. Bu programda yönetici ve öğretmenlerin okutacakları derslerin gün ve saatlere göre öğretmenlerin mazeretleri de dikkate alınarak dengeli olarak dağılımı yapılır ve ilgililere imza karşılığı duyurulur." ifadesi yer almaktadır.

Ayrıca aynı yönetmeliğin "Okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu"  başlıklı 39. maddesinin 1. fıkrası da "(1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir." demektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin "Dayanak" başlıklı 3. maddesinin son bölümünde ise "Bu Yönerge, ....26/07/2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır." açıklamasına yer verilmiştir.

Devlet Memurları Kanununun "Amir Durumda Olan Devlet Memurlarının Görev ve Sorumlulukları" başlıklı 10. maddesinin 2. fıkrası "Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır." hükmüne yer vermiştir.

Bütün bu resmî ifadelere binaen denilebilir ki öğretmenlerin haftalık ders programları, her öğretmenin mazereti dikkate alınarak, mantıksal bir tutumla, kimsenin hakkı yenmeksizin, eşitlik içinde, dengeli biçimde hazırlanmak durumundadır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mestek 3 yıl önce

Haberin amacını anlamadik. Zaten idare olarak gerekli kolaylık sağlanmakta ama mazeretlerin sonu gelmemektedir. Maalesef bazı öğretmenler bu konuda da bencil olmaktadır.

Avatar
Kaan 3 yıl önce

Öğretmen olduklarını unutan bu müdürler için iki yılda bir öğretmenliğe geri alıp derse sokmadıkça nereden geldiklerini unutup makam ve mevkilerini hep nefsi çıkarlar doğrultusunda kullanmaya devam edecek.saltanatlık gibi müdürlük verilirse sonuçlar hep hüsran olacak

Avatar
Adem 3 yıl önce

Yorum yapan samimiyetsiz koltuk sevdalıları sizden masaj cay isteyen yok ADAM gibi adil güzel program yapın gereksiz evrakla öğretmeni boğmayın. Klasik müdür olmuşsunuz hepiniz babanızın çiftliği değil kurumlar. Evet müdüre de iki senede bir sınav gelmeli haketmiyirsa orda değil sınıfta derse gitmeli ki anlaşın biraz

Avatar
Sinan 3 yıl önce

Sendikacıların idareci yapilmasini engelleyin.egitim düzelir...cikarcilar elenirse menfaat olmaz düzen olur...

Avatar
Okul 2 yıl önce

Hem sabahçı hem öğlenciyim okulda sabahın 7.30 da da okuldayım akşamın 7 sinde de yazık günah ya bir dur desinler artık buna Çıngar çıkarana düzenleme oluyor edepli adaplıya keyfe göre adaletli yönetici olsun okullarda

Avatar
Tarık 3 yıl önce

Mudur isterseniz bir de öğretmeni sınıfa kadar sırtında götürsün .yorulunca masaj yapsın. Teneffüse çıkınca cay kave mi içen diye sorsun.

Avatar
Murat 2 yıl önce

Ders programı dengeli olarak hafta içine dağıtılır. Yukardaki yazıdan çıkan en temel sonuçlardan birisi...

Avatar
Mrvklkn 2 yıl önce

Hay ağzınıza sağlık. Branşım görsel sanatlar. Okulumda ders saatimin tek saat olması nedeniyle programın boşluklu atadığını iddia ediyor idarecilerim. 1-3-5-7 şeklinde derse giriyorum. 21 ders için 31 ders saati boyunca okulda bulunuyorum. Bebeğim evde bakıcıyla beni bekliyor. Gerçekten böyle bişey var mı? Müzik öğretmenimiz de aynı.