Öğretmen Strateji Belgesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
Öğretmen Strateji Belgesi; öğretmen yetiştiren lisans programlarının yapılandırılması, öğretmen seçimi, öğretmenlerin adaylık ve yetiştirme süreci, performans değerlendirme süreçleri, çalışma şartları ve meslekî gelişimi teşvik etme gibi konularda yapılandırılmış bir devlet planını gösteren genel bir doktrindir.

Öğretmen Strateji Belgesi; öğretmenliğe yönelik hizmet öncesi eğitim, öğretmenlik mesleği için adayların seçimi ve istihdamı, adaylık ve uyum eğitimi, kariyer geliştirme ve ödüllendirme, öğretmenlik mesleğinin statüsü ve sürekli meslekî gelişim temaları üzerine kurulmuştur.

Öğretmen Strateji Belgesinin temel amaçları işe şu şekilde sıralanmıştır: 1. Yüksek nitelikli, iyi yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdamını sağlamak. 2. Öğretmenlerin kişisel ve meslekî gelişimini sürekli kılmak. 3. Öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü güçlendirmek.

Öğretmen Strateji Planının "Yüksek nitelikli, iyi yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdamını sağlamak" başlıklı ana amacı doğrultusunda, öğretmenler atama sürecinde ve işe başlama aşamasında KPSS'nin yanında, mülakata, kişilik testlerine ve benzeri farkı psikolojik testlere de tabi tutulacaklar. Böylece akademik başarının yanında kişisel psikolojik nitelikler de öğretmen olabilmek için önemli bir etken olarak ön plana çıkacak. Öğretmenlere bu sınavlar sonucunda, göreve başlayabilmeleri için kendi alanlarıyla ilgili asgari puan şartı getirilecek. Böylece öğretmen adayları, hem üniversite girişinde hem de mesleğe girişte, bu sayısal verilere bakarak daha gerçekçi tercihlerde bulunabilecekler.

Yine Öğretmen Strateji Planının "Öğretmenlerin kişisel ve meslekî gelişimini sürekli kılmak" başlıklı ana amacı doğrultusunda ise, performans değerlendirme sistemi hayata geçirilecek. Geçtiğimiz sene okul müdürleri tarafından yapılan performans değerlendirmesi, yeni dönemde gerçekleştirilecek olan performans değerlendirmesine yönelik bir pilot çalışma niteliğindeydi. Yeni dönemdeki performans değerlendirmesinde sadece okul müdürlerinin görüşleri değil, öğretmenlerin kendi alanındaki meslektaşlarının, okuldaki diğer alan öğretmenlerinin, öğrencilerin, velilerin görüşleri ve de öğretmenlerin öz değerlendirmeleri etkili olacak. Bu sistem dâhilinde, değerlendirmenin bütün muhatapları, kendilerine yönelik konularda değerlendirme yapabileceklerdir. Örneğin, öğrenciler, "Öğretmenim beni sabırla dinler" derecelendirmesine, kendilerine uygun olacak biçimde cevap vereceklerdir. "Öğretmenim bizimle etkili iletişim kurar" derecelendirmesini, veliler, kendilerine uygun olacak biçimde cevaplandıracaklardır. Bütün bu değerlendirmeler, MEBBİS üzerinden yapılacak ve her kategori için istatistiksel bir oran alınacaktır. Müdürlerin, öz değerlendirmelerin, öğretmen değerlendirmelerinin ve diğer değerlendirmelerin belli oranlarda bir analizi çıkarılacaktır. Bu analizler alan bazında, okul bazında, bölge temelinde vb. biçimde gruplandırılacaktır. Ayrıca bu amaç doğrultusunda bütün öğretmenler her 4 yılda bir, performans değerlendirme kriterleri arasında yer alan Öğretmen Yeterlilikleri çerçevesinde bir sınava tabi tutulacaklardır. Bu sınavda bahsedilen Öğretmen Yeterlilikleri içerisinde alan bilgisi, mevzuat bilgisi, millî ve madevi değerlere uygun davranma, öğrenme ortamları oluşturma, ölçme ve değerlendirme, kişisel gelişimi sürekli kılma gibi konular yer almaktadır. Bunlarla ilgili yapılacak olan sınav sonucunda elde edilecek veriler doğrultusunda öğretmenler zayıf ve eksik yönleri doğrultusunda eğitime tabi tutulacaklardır. Örneğin bir fizik öğretmeninin, Öğretmen Yeterlilikleri çerçevesinde mevzuat hususunda eksiklikleri varsa bu öğretmen bu alanda verilecek eğitimlere katılacaktır. Dolayısıyla bu sınav, bir seçme, sıralama ya da eleme sınavı değil, mevcut durumu tespit ve geliştirme çalışmasıdır. Bu 4 yılda bir yapılacak olan Yeterlilik Sınavının sonucuna performans değerlendirmesinden alınacak olan verilerin de belli bir yüzdesi eklenerek kesin sonuca ulaşılacak ve buna göre eylem planlanacaktır. Hizmet içi eğitim merkezleri, dönüştürülerek Öğretmen Akademileri hâline getirilecektir. Bu akademiler alan alan ayrılacak ve fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat eğitimi vb. alanlarda öğretmenlere özel hizmet verecektir. Performans değerlendirmesi ve yeterlilik sınavları sonucunda alınan veriler ışığında, bu akademiler öğretmenlerin meslekî gelişimine yönelik olarak kullanılacaktır.

"Öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü güçlendirmek" amacına yönelik yapılacak çalışmalar da sıralanmıştır. Bununla ilgili olarak öncelikle kanun, yönetmelik ve tüzükler güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenecektir. Bütün ilgili kuruluşlarla birlikte öğretmene yönelik şiddete yönelik hukuki düzenlemeler yapılacaktır. Öğretmenlerin çalıştıkları kurumun yönetiminde yetki ve sorumlulukları artırılacak. Okullarda ders dışı çalışmalar için alanlar ve ortamlar oluşturulacak. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 11 ay önce

Doktor, hemşire, tüm sağlık çalışanlarına, vali, kaymakam, muhtar,belediye başkanı, amir, il müdürleri ,okuldaki hizmetli(öğretmenden maaş olarak fazla aliyor ve okullar temizlik konusunda rezalet).....kamudan maaş alan herkese gelsin ki adalet olsun.

Avatar
sacma 11 ay önce

Saçmalık

Avatar
korcan 11 ay önce

Öğrencinin , velinin , öğretmeni değerlendirmesi(!) ciğerin kediye teslimidir. Zaten Türkiye'de bütün veliler , öğrenciler öğretmenlerden çok çok bilgili, eğitimle ilişkili her şeyi çok iyi biliyorlar(!) Bunlarla öğretmenlerin statüsü artacakmış(!) vay bee!!

Avatar
SALİM 11 ay önce

ŞUNLAR DEFOLUP GİTSE ARTIK YAV!

Avatar
SALİM 11 ay önce

KIVIR YAVRUM KIVIR YEDİN BİR HALT. KİMSEYE DANIŞMADAN PAT DİYE KANUN ÇIKARDIN.(NE BİR SENDİKA, NE BİR ANKET, NE BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞU)KIVIR YAVRUM KIVIR

Avatar
KERİM 11 ay önce

BU SAÇMALIKLARA DUR DİYECEK BİR SİYASİ HAREKET VARMI ACEP!

Avatar
KERİM 11 ay önce

ÜSTELİK KIVIRMANLAR DALGA GEÇEREK BUNU ÇIKARDILAR, DALGANIN ADI: 9 HAZİRAN KARNE HEDİYESİ..... YUH! YUH ARTIK, KANIYLA CANIYLA PARA KAZANAN ÖĞRETMENE UYUYARAK KANUN YAPANLARIN HEDİYESİ!!! YUUUUUUUUUUUUUUUUUHHHHH!

Avatar
Sedat Sular 11 ay önce

Adalet var arkadaslar. Bir calisma varmis. Ogretmen maaslari yuzde yuz arttirilacak okullara makam araclari ile alinacak. Ayrica kaymakam ve valiler 2 yilda bir sinava alinacak tum vatandaslar not verecek ve egitimciler onlari yetistirdigi icin ozel araclari ile veya halk otobusleri ile ise gidecekmis.... Biraz sabirli olun bence...