Öğretmenler, 2016 Eylül Seminerlerini İstediği Yerde Alabilecek Mi?

 (1) Ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenler, derslerin kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine kadar geçen sürelerde mesleki çalışma yaparlar. Mesleki çalışma programı, okul müdürlüğünce yönetici ve öğretmenlere bir hafta önceden duyurulur.

(2) Bu çalışmalarda;
a) Yönetici ve öğretmenlerin; genel kültür, özel alan ve pedagojik formasyon konularında, bilgilerini arttırıcı faaliyetler yapılır.
b) Yeni beceriler kazandırmaya, eğitim ve öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmaya, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programlar hazırlamaya yönelik faaliyetler yapılır.
c) Öğretim programları, mevzuat ve uygulamalarla ilgili inceleme ve değerlendirme yapılır.
ç) Öğretmenler Kurulu, zümre öğretmenler kurulu toplantılarıyla bunlarla ilgili iş ve işlemler yapılır.
d) Eğitim ve öğretim yılı değerlendirmesiyle yeni öğretim yılında uygulanacak yıllık çalışma programı, iş takvimi ve iş bölümüyle ilgili hazırlıklar yapılır.
e) Okulun ve çevrenin ihtiyaçlarına göre eğitim ve öğretimle ilgili diğer konular da değerlendirilebilir.
f) Gerektiğinde Bakanlığın ilgili birimlerince hazırlanan plana göre farklı mesleki çalışma programları da uygulanabilir.

(3) Yönetici ve öğretmenler;

a) Ders kesiminden sonra yapılan mesleki çalışmanın ilk haftasında, okul müdürlüğünce hazırlanan program çerçevesinde kendi okullarında mesleki çalışma yaparlar.

b) Ders kesiminden sonra yapılan mesleki çalışmanın ikinci haftası ve sonraki günlerinde il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince hazırlanan programa göre belli merkez/merkezlerde alanları ile ilgili mesleki eğitime tabi tutulurlar. İstemeleri halinde bu eğitimi farklı il/ilçelerde de alabilirler. Farklı il/ilçelerdeki çalışmalara katılacak öğretmenler, katılacakları il/ilçeyi önceden okullarına dilekçe ile bildirmek ve katıldığı mesleki çalışmayı belgelendirmek zorundadırlar.

c) Eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına kadar geçen süre içerisinde yapılan mesleki çalışmalarda okul müdürlüklerince hazırlanan program dahilinde kendi okullarındaki mesleki çalışmaya katılırlar."

*Sonuç olarak; 
Eylül seminerleri son yönetmeliğe göre 1 Eylül Perşembe günü başlayacak ve herkes kendi okulunda alacak. Eylül seminerleri 7 gün sürecek ve 9 Eylül Cuma günü bitecek. 12 Eylül Kurban Bayramının birinci günü. Okullar ise Başbakanın bugünkü açıklamasına göre kesinlikle 19 Eylülde açılacak erteleme yok.

Ama tüm bunlara rağmen Öğretmenlerin isteğiyle Meb son dakika açıklamasıyla Öğretmenler Eylül seminerlerini istediğini ilden alabilir açıklamasını yapabilir, yapmaya da bilir.

kaynak: ogretmenlerhaber.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özgür 2 yıl önce

"Eylül seminerlerini istediği ilden alabilir açıklamasını yapabilir, yapmaya da bilir." Gerçekten süper bir tespit.

Avatar
Teacher 2 yıl önce

Bayram tatilimiz heba olmasın. Seminerleri istediğimiz ilde alalim. :)

Misafir Avatar
sanlı 2 yıl önce @Teacher

teacher =muaallim

Beğenmedim! (0)
Avatar
Zyn 2 yıl önce

Semineri istedigimiz yerde alalim lutfennnn

Avatar
Şerif 2 yıl önce

Seminerlerin faydalı geçtiğini düşünmüyorum. Ama kendi okulun dışında tamamen yararsız geçiyor. Üstelik zümre toplantıları tamamen kendi okulunda alan kişilere kalıyor her seferinde ve malesef yolluk filan yalan. Tüm işleri kendi okulunda alanlar yapıyor. Ama bu seferlik tatil çok yakın olduğu için herkes kendi memleketinde alabilmeli bence..

Avatar
NADİR ÖĞRETMEN 2 yıl önce

BENCE OKULLAR EKİMDE AÇILMALI.1/9 EYLÜLDE ÖĞRETMEN SINIF HAZIRLIĞI,DÜZENLEME YAPAR ARADA KURBAM BAYRAMI TATİLİ,VE OKUL.DAHA SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMALARI,ALAN SINAVLARI VAR,ÖĞRETMEN ATAMASI SONLANMADAN BENCE OKULLAR AÇILMAMALI.BAZI MEMURLAR ANCAK İZİN KULLANABİLİYOR............

Avatar
hasan 2 yıl önce

malum bayram bu sene herkes istediği yerde seminer yapması uygun olur kanatindeyim

Avatar
muallim 2 yıl önce

Semineri istedigimiz yerde alirsak bizler icin cok iyi olucak gorev yeri uzak olanlar var coluk cocuk yolculuk zor oluyor bayramda da mecbur gelinecegi icin bize cok buyuk bir iyilik yapmis olursunuz

Avatar
muallim 2 yıl önce

Semineri istedigimiz yerde alirsak bizler icin cok iyi olucak gorev yeri uzak olanlar var coluk cocuk yolculuk zor oluyor bayramda da mecbur gelinecegi icin bize cok buyuk bir iyilik yapmis olursunuz