Öğretmenler Arası İlişkiler Eğitim Sistemini de Etkiliyor!

Eğitimcilerden oluşan, birbirlerine karşı husumetle dolu “zehirli” mesai arkadaşlıklarının oluşması farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerin temel kaynağı ise genellikle mevcut eğitim sistemini ele geçirmiş olan paranoya, korku ve hayal kırıklığıdır. Ancak öğretmen camiasının özellikle bireysel temelde ve grup olarak bu olumsuz durumla savaşması gerekmektedir. Çünkü birbiriyle sorunlu öğretmenler, sadece kendilerine değil, aynı zamanda öğrencilerine de zarar vermektedirler.

Öğretmenler arasındaki sorunların çok somut olarak görüldüğü okullarda öğretmenlik, idarecilik yapan insanlar, aslında öğretmenlerin genel olarak harika insanlar olduklarında hemfikir olsalar da kindar bir şekilde mesai arkadaşlığı yapan ve çeşitli pürüzler, dedikodular ve kişisel yargılamalar nedeniyle birbirlerine yardımcı olmayı ya da işbirliği yapmayı reddeden öğretmenlerle de sıkça karşılaştıklarını söylemektelerdir. Örneğin en iyi sınıf idaresi yollarını ve ders anlatım biçimlerini kıskançlık içinde yalnızca kendilerine saklayan ve meslektaşlarının bunlardan fayda sağlamayı hak etmediklerine inanan öğretmenlerin sayısı ne yazık ki oldukça fazla görülmektedir.

Şu unutulmamalıdır ki öğretmenler birbirleriyle rekabet ettiklerinde, birbirlerine kin beslediklerinde ve birbirlerine karşı düşmanlık sergilediklerinde, bu savaştan kimse saç çıkamayacaktır. Bu savaş sonucunda öğretmenler, birbirlerine destek olma eksikliğinden dolayı büyük zorluklar yaşayacaklar; çok daha büyük sorunlarla boğuşan idarecilerin ve daha ılımlı öğretmenlerin de saygısını kaybedeceklerdir. Çocuklarının öğretmenlerinden profesyonellik bekleyen ebeveynleri ve toplumun bütün üyelerini hayal kırıklığına uğratacaklardır. En kötüsü de öğrencilerinin bağlılığın esas olduğu bir öğrenme ortamından mahrum kalmalarına neden olacaklardır.

Bu bağlamda kötü iş arkadaşlıklarının oluşmasını engellemek, eğitim yılının başında dikkatli bir planlama yapmayı gerektirmektedir. Bu planlamanın yıl boyunca tutarlılık içinde ve düzenli bir “bakım ve onarım” ile ilerlemesi gerekmektedir. Bunlar için yapılması gereken şeyler ise arkadaşlık ilişkilerinde belli ortak kurallar belirlemek, rol ve görev dağılımını iyi biçimde yapabilmek, fikirleri bütün ekip arkadaşlarıyla paylaşabilmek; yardım istemekten korkmamak, dedikodudan kaçınmak, birbirini tehdit etmemek ve rol model olarak görülme yönünde iyi eylemlere kendini teşvik etmek biçiminde sıralanabilmektedir.

Öğretmen, öğretmen için en iyi arkadaş da olabilir, en kötü düşman da. Önemli olan, en iyi arkadaş seçimini yapabilmektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 1 yıl önce

Öğretmenler odasına bir gidiyorum, laf çaktırmalar, tekme atmalar, birilerini kendine çekmeler,diğerlerini itmeleri..... Bunlar öğretmenin yapmayacağı şeyler. Ama öğretmen müsveddeleri aynen bunları yapıyorlar. Okulun adını versem olay olur, habercilerehaber çıkar.

Avatar
Sosyal İqsu dusuk egosu tavan yapmış gereksiz tipler ...Öğretmenler... 1 yıl önce

Egosu tavan yapmış sosyal iq su dusuk bir suru öğretmen var .On öğrenciye özel ders vermeye başladılar mi kendilerinden geçiyorlar. Böylede ilgincler.