Öğretmenlere Müfettiş Olabilme Fırsatı!
Öğretmenlikte 8 yılını dolduranlar, sınavla bakanlığın maarif müfettiş yardımcısı kadrolarına atanabilecekler.

Bakanlık maarif müfettişliği mesleğine geçecek öğretmenlerin özlük hakları, hem çalışırken ve hem de emeklilikte, öğretmenlere göre daha yüksek olacak.

652 sayılı KHK’daki düzenleme

652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde geçtiğimiz günlerde yapılan değişiklikle (6764 sayılı Kanunla yapılan değişiklikler), MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı oluşturuldu ve Bakanlık Maarif Müfettişi ile Bakanlık Maarif Müfettiş Yardımcısı istihdamına ilişkin düzenleme yapıldı.

Kariyer meslekler arasında yer verilen bakanlık maarif müfettişliği mesleğine, esas itibariyle KPSS puanı esas alınarak yapılacak giriş sınavı ile bakanlık maarif müfettiş tardımcısı olarak girilmesi hükme bağlanmış olmakla birlikte, bu mesleğe farklı yollarla geçme imkanı da getirilmiştir.

Yapılan geçici bir düzenlemeyle Milli Eğitim Bakanlığındaki bazı personelin (MEB’de görev yapmakta olan personelden; maarif müfettişi, eğitim müfettişi, millî eğitim denetçisi ve il eğitim denetmeni unvanlarını kazanmış olanlar ile şube müdürü ve üstü kadrolarda fiilen çalışanlar ve millî eğitim uzmanı ile millî eğitim uzman yardımcıları) mülakat sınavıyla “Bakanlık Maarif Müfettişi” kadrolarına atanabilmesine imkan tanınırken, sürekli bir düzenlemeyle de öğretmenlikte 8 yıl ve daha fazla hizmeti olanların sınavla “Bakanlık Maarif Müfettiş Yardımcısı” kadrolarına atanmak suretiyle bakanlık maarif müfettişliği mesleğine girmesi yolu getirildi.

Öğretmenlerin Bakanlık Maarif Müfettişliği mesleğine geçmesi

Öğretmenin bakanlık maarif müfettiş yardımcısı kadrosuna atanması; aylık maaşlarını ve emekliliğe ilişkin mali haklarını artırırken, Bakanlık Maarif Müfettişliği mesleğine tanınan diğer haklardan (örneğin daha yüksek gündelik ve konaklama ücreti alma) yararlanmalarını da sağlayacak.

2017 yılının ilk altı ayına ilişkin katsayıları esas alarak  bir hesaplama yaptığımızda, bakanlık maarif müfettişliği mesleğine geçmenin Öğretmene aylık ücret ve emeklilik yönüyle yararının ne kadar olacağı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 
Öğretmen Bakanlık Maarif Müfettişliği mesleğine geçerse
Unvan Aylık net maaşındaki artış Emekli aylığındaki artış Emekli ikramiyesindeki artış
Müfettiş Yardımcısı kadrosunda 1.286 TL
Müfettiş kadrosunda 2.927 TL 1.502 TL 18.155 TL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.