Öğretmenlere Nöbet Müjdesi(Rehber Öğretmenler Hariç)

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk bugün Meb Müsteşarı Yusuf Tekin'le görüştü...

İsmail Koncuk: Toplantıda her konuyu gündeme getirdik, çift nöbet konusu, rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmesi de gündemimizde idi.Çift nöbet konusunda bir çalışma olabilir, ancak bize göre gereksiz olan, rehber öğretmenlerin nöbeti konusunda bir sonuca varamadığımız ı belirtmek isterim.

Yönetici atamada mülakat sisteminin kabul edilemez olduğu ifade ettik.Sn Müsteşar yönetici atama konusunda yakında bir çalıştay düzenleneceğini açıklamıştır.Umarız bu çalıştay yönetici atamada adil bir sistem getirilmesini sağlar.Yoksa eğitimde başarı mümkün olmayacaktır.

Sözleşmeli öğretmenler konusunda bir çözüm bulmak şuan zor.Bu konuda siyasi iradenin ikna edilmesi önemli görünüyor ancak izin gibi konularda yeni düzenlemeler yapılabilir.Sözleşmeli öğretmenlik konusu can sıkıcı olmaya devam edecek gibi.

Bu konularda gelişme olması konusunda taleplerimize sıcak bakılması önemlidir.Tartıştığımız diğer tüm konularda da zaman içinde sonuç almak mümkün olabilir.Herşeyin kabul edilmesini elbette beklemiyoruz ancak önemli olan problemin tartışılıyor olmasıdır.Tartışmadan çözüm olmaz.

İl içi sıraların yılda 2 kez çalıştırılması, norm kadro fazlalarının 2 yıl kadrosunun kendi okulunda kalması, bakanlık müfettiş kadro sayısının artırılması, rehberlik yönetmeliğindeki üslup problemi, hizmetli, memur personelin görev tanımları, artırımlı hizmet puanı problemleri.

Toplantıda eğitim öğretimin bir çok problemi tartışıldı.Öğretmen atama konusunda Şubat'ta artış olması netleşmese de ihtimaldir.Kaldı geçti yerine daha adil bir sistem gelebilir.Bunları önemli görüyorum, teferruatlar için MEB'in resmî açıklamasını beklemek daha etik olacaktır.

Türk Eğitim Sen yönetim kurulu üyeleri olarak, MEB Müsteşarı Sn Yusuf Tekin'in daveti, üst düzey bürokratlarlın da katılımı ile Başkent Öğretmen Evinde sendikamıza özel bir toplantıya katıldık.Kurumlarla sendikaların diyalog içinde olması önemlidir.Teşekkür ediyorum.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Genel Merkez Yöneticilerimiz, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve MEB Yöneticilerinin daveti üzerine Başkent Öğretmenevi’nde kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda Genel Başkan İsmail Koncuk, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in yanı sıra İnsan Kaynakları Genel müdürü Hamza Aydoğdu, Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş ile MEB Basın Halkla İlişkiler Müdürü Emine Azdiken de katıldı.

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantı oldukça verimli geçti.  Genel Başkanımız İsmail Koncuk, Sayın Müsteşar Yusuf Tekin’e, eğitim ve eğitim çalışanlarının sorunlarını ve taleplerimizi içeren bir rapor da sundu.

Türk Eğitim-Sen’in raporunda; sözleşmeli öğretmenlik, mülakat uygulaması, performans değerlendirme sistemi, rotasyon, yargı kararlarının uygulanması, yönetici atama sistemi, norm kadro sorunu, memur, hizmetli ve diğer personel ile ilgili görev tanımı, görevde yükselme sınavları, mesai saatlerinin dışında yüklenen angarya işler, kariyer basamakları, ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunları, özür gurubu yer değiştirmeleri, sendikal tarafsızlık, alan değişikliği, artırımlı hizmet puanını da içeren 26 başlık yer aldı. 

Türk Eğitim-Sen’in Sunduğu Rapor için Tıklayınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Leman Bingöl 1 yıl önce

3 yıldır,Özel eğitim de ücretli öğretmenlik yapmaktayim.Idare tarafından kodro yeterizliğinden dolayı nöbet tutmaktayiz.Özel öğrencilerle nöbetlerin ne kadar ağır ve sorumluluk gerektirdiğini taktirleeinuze bırakıyoruz.Nobet tutmayan üctretli öğretmenlerle,nöbet tutan ücretli öğretmenler arasındaki adaletsizliğe yol açtığını düşunerek, bu mağduriyetin giderilmesini nöbet tutan ücretli öğretmenler adina rica ediyorum.