Öğretmenlere Uzman Öğretici Kursu Verilecek
 TC.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü
Sayı : 10058203-774.01-E.5211802 10.05.2016
Konu : Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Kursu Başvuruları
.......................Valiliğine
(Il Milli Eğitim Müdürlüğü )


İlgi: a) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 06.08.2014 tarih ve 67951427/360.04/3245658 sayılı Mütalaası,
b) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 28.01.2015 tarih ve 67951427/360.04/966221sayılı Mütalaası,
c) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 15.12.2015 tarih ve 43501582-774.01-E.12932598 sayılı Makam Onayı.
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel destek eğitimi programı uygulayan özel eğitim okullarında ilgi (a) Mütalaa ile belirtilen alanlarda öğretmen ihtiyacının özel eğitim alanı öğretmenlerince karşılanamaması durumunda; bu alanda, "Okul Öncesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Sınıf Öğretmenliği alanı öğretmeni olup, Bakanlığımızca düzenlenecek 160 saat teorik ve 80 saat uygulama olmak üzere toplam 240 saat "uzman öğretici yetiştirme kurs programını" başarıyla tamamlayanlar özel eğitim alanı öğretmenleri tarafından uygulanan destek eğitim programlarında uzman öğretici olarak görevlendirilebilecektir.
Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüze bağlı özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitim personeli ihtiyacının karşılanması amacıyla, Ek-1 deki tabloda belirtilen yer ve tarihlerde başvuru şartlarını taşıyan adaylar için "Özel Öğretim Kurumları ''Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu" düzenlenecektir.
Söz konusu kurs başvurularında aşağıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda hareket edilecektir:
1- Bu kurslara; ilgi (b) Mütalaa'da belirtilen, Okul Öncesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Sınıf Öğretmenliği alanına kaynak gösterilen yükseköğretim mezunlarından özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan veya çalışmak üzere sözleşme imzalayanlar katılabileceklerdir.
2- Düzenlenen kurslar için eğitim, yol, konaklama ve diğer giderleri ile eğitim merkezindeki salon, yemek, barınma ve her türlü diğer giderleri, kamu kurumları için belirlenen meblağı aşmamak kaydıyla, kursiyerlerin kendileri tarafından karşılanacaktır.
3- Başvurular özel destek eğitim programı uygulayan özel öğretim kurumlan tarafından yapılacak olup, kurumlar bilgi girişleri için "MEBBİS Özel Öğretim Kurumlan Modülü" altında bulunan ve sadece özel öğretim kurumlarının kullanımına açık olan "Hizmetiçi Eğitim İşlemleri" ekranını kullanarak (14.03.2016 tarihinde düzenlenen 2016000366 faaliyet numaralı kursa kursiyer gönderemeyen kurumlar) Ek-1 tabloda yer alan sayılı/numaralı hizmetiçi kurslarından 1 (bir) tanesini seçerek 13/05/2016 tarihinde saat 11:00 - 23:59 arasında sadece bir kursiyer başvurusu yapacaklardır.
4- Kurumlar, kursiyer için "Özel Öğretim Kurumları Modülü" altında Hizmetiçi Eğitim İşlemlerinden başvuruyu onayladıktan sonra aynı sayfada yer alan raporlardan "Hizmetiçi Eğitim Başvuru Formu" raporunun çıktısını alarak, kursiyerin iş sözleşme formu, diploma ve nüfus cüzdanı fotokopilerini onayladıktan sonra, 18/05/2016 tarihi mesai bitimine kadar bu belgeleri bulundukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.
5- Bu belgeler il Milli Eğitim Müdürlüklerinin özel öğretim kurumlarının iş ve işlemlerinden sorumlu Şube Müdürü veya İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı başkanlığında, bir şube müdürü ve şeften veya memurdan oluşturulacak komisyon tarafından incelenerek MEBBİS Özel Öğretim Kurumları Modülü altında bulunan Hizmet İçi Eğitim Onay İşlemleri, İl Aday Başvuru Onay İşlemleri Bölümünden en geç 23/05/2016 tarihi mesai bitimine kadar uygun görülenler onaylanacak, uygun görülmeyenler reddedilerek açıklamalar bölümünde gerekçesi belirtilecektir. (Başvuru evrakları ve Başvuru Listeleri İl Milli Eğitim Müdürlüklerince muhafaza edilecek, Bakanlığa gönderilmeyecektir.)
6- Başvuruları uygun görülen ve görülmeyen kursiyerlere milli eğitim müdürlüklerince ilgililere zamanında bilgi verilerek, yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi için gerekli tedbir alınacaktır. Başvuru evrakları İl Milli Eğitim Müdürlüklerince muhafaza edilecektir.
7- Belgeleri eksik olan veya yukarıda belirtilen şartlara uymayan kursiyerlerin evrakları işleme alınmayacak, (kursa başlamış olsalar bile) başvuruları iptal edilecektir. Şartları taşımadığı halde kursa katılmak için başvuru yapan kursiyerlerle ilgili iş ve işlemleri yürüten kurum müdürleri hakkında yasal işlem yapılacaktır.
8- Başvuruları uygun görülen kursiyerlerin listesi Genel Müdürlüğümüz (ookgm.meb.gov.tr) internet sayfasında duyurulacaktır.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Kemal ŞAMLIOGLU
Bakan a.
Genel Müdür V.
EKLER:
1- Faaliyet Tablosu (1 sayfa)
DAĞITIM:
Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu

1. Dönem Başvurusu 

Özel Eğitim alanında, eğitim verecek Öğreticiler kurs başvurusu için
 TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.