Öğretmenlerin Kariyer Basamaklarının Uygulanması
Bilindiği üzere 30.06.2004 tarihli ve 5204 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43 üncü maddesinin sonuna eklenen fıkra ile öğretmenlik mesleği; öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılarak uzman öğretmen ve başöğretmenliğe atama ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır.
 
13.08.2005 tarihli ve 25905 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğine göre duyuru yapılarak 27.11.2005 ve 30.04.2006 tarihlerinde uzman öğretmenlik sınavları yapılmıştır. 24 Kasım 2006 tarihinde yapılan açıklamayla da 92.383 öğretmen, uzman öğretmenliğe hak kazanmıştır.
 
Anayasa Mahkemesi’nin 21.05.2008 tarihli E:2004/83 K:2008/107 sayılı kararıyla; 5204 sayılı Kanunun 1. maddesiyle, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu 43. maddesinin sonuna eklenen 6. fıkranın iptal edilmesi ile “Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin sınavdan muaf olan adayların başvurularında aranacak şartlar başlıklı 9. maddesindeki 7 yıllık kıdem şartının” dayanağı kalmamıştır. Yine söz konusu yasanın 43. maddesinin sonuna eklenen 7. fıkra hükmünde yer alan “yüzde 20’lik kontenjan oranı da iptal edildiğinden uzman öğretmenlik talebinin yeterli kontenjan olmadığı yönüyle reddedilmesinin de” dayanağı kalmamıştır.
 
Anayasa Mahkemesinin bu iptal kararından sonra, Türkiye genelinde pek çok İdare Mahkemesi ile Danıştay İlgili Dairesince, “7 yıllık kıdem ve yüzde 20 kontenjan şartı iptal edildiğinden ve İdare tarafından da yeni düzenlemelerle mevzuattaki boşluk doldurulmadığından bu boşluk yargı içtihatlarıyla doldurmalı” şeklinde uzman öğretmenler lehine kararlar verilmiştir. Ta ki, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 28.03.2013 tarihli ve 2010/2397 E, 2013/1123 K. sayılı kararı ile yargının uzman öğretmenler lehine olan hükmü değişmiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bu kararında, “Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen düzenlemelerin diğer düzenlemelerle bir bütünlük oluşturduğunu, iptali ile oluşan bu boşluğun düzenlemenin bütününü bozduğunu ve bu boşluğun yargı içtihatlarıyla doldurulmasının sakal kalınlaştırmak olanaklı olmadığı; Oluşan bu boşluk nedeniyle konunun yasama organınca yeniden düzenlenmesi ve yasada çerçevesi belirlenmesi halinde başarı sıralamasına ilişkin ölçütlerin alt düzenlemelerde yer alması gerektiğini ve bu sebeplerle idare tarafından uzman öğretmenliğe atanmama işleminin sonucu itibariyle hukuka aykırı bulunmadığı” hükmünü vermiştir.
 
Danıştay’ın bu kararından sonra mahkeme kararıyla uzman öğretmenliğe hak kazananların unvanları iptal edilmiş, belgeleri ellerinden alınmıştır.
 
2006 yılından bu yana sınav yapılamamış, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen yasal boşluklar doldurulamamış ve bu yüzden öğretmenlik kariyer basamakları konusunda yüzbinlerce öğretmen mağdur olmuştur.
 
Bu mağduriyetlerin daha fazla yaşanmaması için Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, en kısa sürede 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43 üncü maddesinde yapılacak bir değişiklikle meslekte 10 yılını dolduran öğretmenlere uzman öğretmenlik, 15 yılını dolduran öğretmenlere de başöğretmenlik unvanı verilmesi konusunda çalışma yapılarak yasalaşması için gerekli iş ve işlemler yürütülmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talepte bulunduk.
AKTİF-SEN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NO AKTİF 2 yıl önce

İstemeyin kardeşim,istemeyin.Nedir bu öğretmenlere düşmanlığınız,İnadına mı yapıyorsunuz? Artık siz istediniz diye olacağı varsa da olmaz bu iş.Anlamıyor musunuz,sizin her istediğinizin olduğu devir çoktan bitti.Şimdiye kadar parelel devlet kurmaya çalışacağınıza bu konulara el atsaydınız ya.