Öğretmenlerin Performans Notu İtirazları
 Öğretmenlerin Performans Değerlendirmelerine ilişkin sorunlu süreç her gün yapılan açıklamalarla çözümlenmeye çalışılıyor.

Konu ile ilgili bazı sorunları ve itiraz için adresin aslında İl Milli Eğitim Müdürlüğü olduğunu daha önce ele almıştık.

MEB bu konuda yeni bir açıklama yayımlamış ve itiraz eden öğretmenlerin itirazları için İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde komisyonlar kurulması bildirilmiştir.

Komisyonlar;

  • İl Milli Eğitim Müdürlüğünde kurulacak ve;
  • İl Milli Eğitim Müdürü ya da görevlendireceği bir müdür yardımcısı başkanlık edecek.
  • İl Milli Eğitim Müdürü bir ilçe müdürünü resen komisyona görevlendirecek
  • Komisyonda ayrıca; İl Milli Eğitim Şube Müdürü
  • Bir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü
  • Bir okul müdürü bulunacak.

Öncelikle söyleyelim böyle bir komisyon oluşturmanın hukuki dayanağı yoktur. Yönetmelikte böyle bir komisyon tanımlanmamıştır.

Bu komisyonun yapacağı çalışmaların yöntemi belli olmadığı gibi hayatta belki de hiç karşılaşmadıkları bir öğretmen için nasıl karar vereceklerdir? Kriterlere bakıldığında değerlendirme yapabilmek için birebir görüşme, çalışma, belge ya da gözlem gerekir.

Bu durumda kurulan komisyonları ikna etmek okul müdürlerine düşecektir. Okul müdürleri tarafından belgeli olarak ispatlanmayan konularda komisyonun olumsuz değerlendirme yapması mümkün değildir. Aksi yaklaşım müneccimliğe girer.

Dilekçelerin durumu ne olacak?

Bugünlerde okul müdürlüklerine itiraz dilekçeleri verilmektedir. İtiraz dilekçelerini alan okul müdürleri öğretmeni haklı görüp puanda değişiklik yaparak yaptığı maddi hatayı düzeltebilirler. Yapacakları değişiklik sonrası öğretmenin dilekçesine cevap verebilirler. Öğretmen böyle bir cevabı aldıktan sonra itirazı devam ediyorsa yeniden dilekçe verebilir. Bu durumda okul müdürü dilekçeyi ilgili komisyona göndermek zorundadır.

Okul müdürü eline gelen dilekçe üzerine öğretmene olumsuz cevap yazamaz. Okul müdürü öğretmene verdiği değerlendirmede ısrar ediyorsa dilekçeyi i komisyona göndermek zorundadır. Çünkü konuyu çözümlemeye yetkili makam kendisi değildir.

MEB Öğretmenleri Uyarmalı:

Bugün bu değerlendirmelerden bihaber olan bir çok öğretmen vardır. Çünkü bugüne kadar öğretmenlere hakkınızda 30 Haziran 2016 tarihine kadar performans değerlendirmesi yapılacaktır şeklinde bir yazı tebliğ etmemiştir. Süreçten haberdar olmayan öğretmen için ya MEBBİS yoluyla sisteme girip sonuca baktığına dair bir "tık" açılmalı ve hangi tarihte baktığı belirlenmeli ya da öğretmene tebligat yapılmalıdır.

Ayrıca itiraz süresi için de bir kısıtlama yönetmelikte bulunmadığı gibi bu yönde resmi bir açıklama da bulunmamaktadır.

Uzun lafın kısası;

MEB 'in başlattığı Öğretmenlerin Performanslarının Değerlendirilmesine ilişkin süreçte bakanlık hazırlıksız, plansız yakalanmıştır. Süreç iyi anlatılamamış, iyi işletilememiştir. Bu nedenle MEB'in konuyu bir kez daha gözden geçirmesi gerekir. Bu süreç sakattır. Eğitime yarardan çok zarar getirebilecektir. Çünkü daha bugünden öğretmenler odaları karışmıştır. MEB halen hatada ısrar etmekte ve taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalışmaktadır. Maksut BALMUK
www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meryem 2 yıl önce

hakkımız yeniyor mağdur ediliyoruz öğretmenlere zulmediliyor

Avatar
seda 2 yıl önce

çocuk oyuncağına çevirdiler bu güzelim öğretmenlik mesleği sürekli itibar kaybediyor aşağılanıyor çünkü adalet yok bu sistem kötüye kullanılıyor sömürülüyor çoğu müdür kendi ağzıyla itiraf ediyor kafama göre verdim istediğim gibi veririm şeklinde zihniyeti iitiraf ediyor

Avatar
Osman 2 yıl önce

Torpil sistemini yasallaştırmaya çalışıyor hıyarlar. Oğlum oylarınız düşüyor, gidicisiniz tek diyeceğim de bu. Artık asgari ücretli salaklar da ne kadar fakir olduklarını, kandırıldıklarını anladılar. Sizden kurtuluyoruz, 100. yılımıza bu sayede gelişmiş bir ülke olarak gireceğiz inşAllah.

Avatar
meryem 2 yıl önce

hakkımız yeniyor mağdur ediliyoruz öğretmenlere zulmediliyor

Avatar
Emir 2 yıl önce

performans değerlendirmes = bi taraflarımızı yalayacak insanları görevde tutacağız

(Türkiye bir 3. dünya ülkesidir ve bakkalı devretseniz onu yönetemeyecek insanlar tarafından yönetilmeyi hak etmektedir.)

Avatar
EĞİTİM 2 yıl önce

çalışan görevini layıkıyla yapan ile derse geç gelen plan yapmıyan kılık kıyafte uymayan verilen görevi yapmayan aynı kefede olamaz.