Öğretmenlerin Veli Toplantılarında Yapması Gerekenler
 Öğretmen, öğrencinin ders durumları hakkında dürüst davranmalı, zayıf dersler varsa bu daha önceden veliye bildirilmeli. Zayıf dersleri bildirmek için veli görüşmesini beklememeli, görüşmede not dokümanları ve çalışma örnekleri hazır olmalı.

Öğrencinin sınıf içindeki olumsuz ve rahatsız edici davranışları ve bu konuda yapılan uyarılar hakkında veli önceden bilgilendirilmeli. Öğretmen, öğrencinin davranışları hakkında somut örnekler vermeli. Aileye sorunların çözümü için neler yapması gerektiği hakkında öğretmen ve velinin karşılıklı fikirleri doğrultusunda bir plan hazırlanmalı. Sorunların çözümünde velinin katkısı istenmeli.

Aileye karşı öğretmen, saygıya ve güvene dayalı bir ilişki kurmalı, “gülümseyerek karşılama”, “elini sıkarak selamlama” gibi nezaket kurallarına dikkat edilmeli. Veli görüşmelerinde, öğrencinin  hatalarından çok hatalarının çözümü için neler yapılacağı konuşulmalı.

oplu yapılan veli görüşmelerinde, genellikle önceden hazırlanmış bir gündem yoktur. Bu, konuların dağılmasına neden olur. Öğretmen, velilerin öğrenci sorunları hakkında somut örnekler beklediğine dikkat etmeli.

      Bunları Unutmayın!
 • Ailelerin, öğrencinin başarısı için önemli olduğunu hatırlayın.
 • Aileleri, özellikle okulda kendini rahat hissetmeyen aileleri rahatlatın.
 • Ailelerin endişelerini dinleyin ve sorularını dürüstçe cevaplandırın.
 • Çocuklarıyla çalışırken daha farklı ne yapabileceğini aileye sorun.
 • Görüşme üzerine düşünün, daha nasıl iyi olabilirdi görmek için ve bir sonraki görüşmede ne yapabileceğinize dair notlar alın.
 • Verdiğiniz sözleri tutun.
 • Ailenin tutumu sizin çocuğa yardımınızı engellemesin!
 • Kaynaklarınızı görmezden gelmeyin. Belki de rehberlik uzmanı veya psikolog da görüşmede bulunmalı.
 • Kendiniz, aileniz veya deneyimleriniz hakkında uzun süren konuşmalar yapmayın. Aileler, çocukları hakkında konuşmak ve bir şeyler duymak için oradalar.
 • Çocuğa sözlü saldırıda bulunmayın. Soruna saldırın.
 • Eğitim terimlerini kullanmayın. Etkili iletişim her iki tarafın da anladığı terimleri kullanarak sağlanabilir.
 • Görüşme boyunca rahatsız edilmeyin.
 • Farklı ve daha iyi bir şey yapmış olabileceğinizi itiraf etmekten korkmayın. Her şey için bir cevabınız olması da gerekmiyor.
 • Yapmaları gereken şeyler hakkında hiçbir şey bilmeyen aileleri şaşırtmayın.
 • Ailenin kaba davranışlarının sizin çocuğa yardım etmenizi engellemesine izin vermeyin. İzin isteyin ve görüşmeyi bitirmesi için bir idareci çağırın. Öğretmenler sözel olarak aşağılanmaya katlanmak zorunda değildir.(blog.classloom.com)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nezahat Akbaba 2 yıl önce

Yukardaki yazıyı malesef çok eksik buldum.Öğretmenler genellikle not bildirimi olarak görüyor bu toplantıları,oysa konuşağı konuları önceden belirlemeli ve veliye yardımcı olacak konulara değinmeli.Yarın okulumda veli toplantısı var watsapp üzerinden öğrencilerimle paylaştığım notu buradan da paylaşmak isterim.
Arkadaşlar yarın veli toplantısına velilerinizin gelmesini sağlayın,ancak hazırlıklı gelmelerini sağlayın,sınıflara giren bütün öğretmenlere sınıfın genel olarak durumunu sormalarını, sizinle ilgili özel konuları herkesin içinde sormamalarını,bireysel konuşan öğretmenler olursa kibarca öğretmeni çocuğumla ilgili özel konuları dışarda konuşalım diye uyarmalarını,kendilerinin de özel şeyler sormamaları gerektiğini,kağıt kalemle gelmelerini,öğretmenlere"Çocuklarımızın bu derste daha başarılı olmaları için neler yapmalıyız,çocuğuma düşen görev ne,bana veli olarak düşen görev ne?" sorusunu mutlaka sormalarını, okulu dikkatlice incelemelerini gördükleri eksikleri not edip idareye şöyle önemli eksikler var,gidermek konusunda bizler veli olarak sizler idare olarak neler yapabiliriz sorusunu sormalarını mutlaka isteyiniz,en başarılı okullar veli öğretmen idarenin iş birliği içinde çalıştığı okullardır,ön yargısız olarak herkes birbirine yardımcı olmalıdır.Bu yazıyı velilerinize okutmanız dileğiyle..Sevgiler..

Misafir Avatar
- 2 yıl önce @Nezahat Akbaba

üstü kapalı arkadaşın tavsiyesi öğretmene diğer velilerin uyanıp hesap soracağı şekilde not sormayın eksik gediği zarflar yardımıyla idareyle halledin öğretmen mecbur uyar idareye notlar kötü diye dertlenmeyin burası Türkiye bir şekilde halledilir...

Beğenmedim! (1)