Öğretmenliğin, Kadınlar İçin En Güzel Meslek Olmasının Nedenleri ve Karşı Çıkanların Yorumları

İstanbul'daki ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin sınıf yönetim yeterliliklerinin incelenmesi sonucunda, kadınların erkeklere göre öğretmenlik mesleğine daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı.

Aşağıda bu konuyla ilgili yazılan yorumları paylaşıyoruz.

Özellikle annelerin-babaların meşhur sözü olması ve onların her zaman haklı çıkmasından dolayı kesinlikle katıldığım önerme...

Aileler genellikle kızlarının öğretmen olmalarını, oğullarının da öğretmen bir kızla evlenmelerini isterler. Yarım gün okul, cumartesi pazar tatil, kışın 15 gün, yazın 3 ay tatil falan bunun sebebi olabilir. Çünkü bu tatiller sebebiyle kadın evinde daha çok vakit geçirir.


Öğretmeni, ev kadının maaş alan versiyonu olarak gören kafaların aptalca düşüncesidir.

Kadının yaratılış gereği en uygun meslek öğretmenliktir. Tabi yarım gün çalışması, bedenin değil beynin kullanılması, tatilinin bol olması da etkilidir. Atalarımız boşuna dememiş tarlayı taşlı kızı öğretmenlik mesleğinden alacaksın diye. Aslında böyle olmasının öğretmenliğin bir annelik olmasından da geliyor olabilir. Şu an bütün meslek gruplarının öğretmenle evlenmek istemesinin sebebi de bu olabilir. Tamamen duygusal.

Yüz yıl geriden gelen kafayla söylenmiş, artık tedavülden kalkması gereken bir önermedir. Kadınlara her meslek güzeldir, her meslek yapılasıdır. Zamanını beyine, eve ve çocuklara ayırmaya devam etsin, çalışsın ama çalışmıyormuş gibi olsun diye ıslarla kullananlar olsa da artık popülerliği azalmıştır. 

Erkekler için de babalık duygusuyla yaklaştığı için ideal meslektir o zaman. Arkadaşlar meslekler cinsiyete göre değil ilgi ve yeteneğe göre seçilir. En güzel meslek kadın ya da erkek olsun kişinin severek icra ettiği, çalışmaktan keyif aldığı, huzurlu hissettiği meslektir.


Tamamen saçma bir genellemedir. Türk erkeğinin keyfine düşkünlüğü sonucu ortaya çıkan yanlış bir inanıştan öteye gitmez. Yarım gün çalışıyoruz diye yorulmadığımızı, eve ve onlara daha çok zaman ayıracağımızı sanmaları da ayrı bir saçmalık. Masa başında çalışanlardan on kat daha yorgun geliyoruz eve.

Halkın çoğunun hemfikir olduğu ama özellikle evlenecek yaştaki oğluna çalışan kız arayan anne repliğine konu olan durum.

Kadın öğretmenlerin bütün meslek grupları tarafından aranılan eş olmalarının ve bundan dolayı azıcık eli yüzü düzgün (kendilerine göre hepsi öyledir) bütün bayan öğretmenlerin "ben doktor eş istiyorum, en olmadı savcı veya möğendis" demelerinin başlıca nedenidir. çalışma saati az, izni tatili çok, sosyal güvencesi tam, maaşı dişe dokunurdur.

Bayan öğretmenlerin okulda yatıp uyuduğunu, eve gelince de tam zamanlı hizmetçi olarak akşama kadar çalışabileceğini, ardından geceleri kocişine hizmet edeceğini düşünen beyinlerin algı yanılgısıdır. 

Bir kadın için değil ama evleneceği adam ve kayınvalidesi için en güzel meslek öğretmenliktir. Ohhhhh hem para kazansın hemde işten gelince yaz tatillerinde hizmet etsin. valla iyi böyle....


Ataerkil ve cinsiyetçi yaklaşıma sahip bu toplumda, "rahat" olduğuna inanıldığı için kadınlara daha çok yakıştırılır öğretmenlik. "yarım gün çalışır", "üç ay tatili var", maddi anlamda evine ve birilerinin oğluşuna yardımcı olur, okuldan arta kalan zamanda "evinin hanımı, çocuklarının anası olur" gibi cahilce düşüncelerle (ki bana göre sorumluluğu en ağır meleklerden biridir) çoğu annenin ve erkeğin hayalidir öğretmen gelin. Oysa kendi ayaklarının üzerinde durabileceği, hiç kimseye muhtaç hissetmeden onuruyla para kazanabileceği her "meslek" güzeldir kadın için. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.