Özel Ders Veren Öğretmenlere Ceza Verilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıda kınama cezaları yeniden düzenlendi.

Özel ders verene kınama cezası  

Kınama cezasını gerektiren fiiller ise şunlar olacak:     

- Mevzuat uyarınca bildirilmesi gereken hal ve durumları eksik veya yanlış bildirmek veya hiç bildirmemek.     

- Resmi olarak ders vermekle yükümlü bulunulan öğrencilere özel ders vermek.     

- Resmi ilan, afiş, program, yazı ve benzeri dokümanları koparmak, yırtmak veya tahrif etmek.     

- Üniversite veya bağlı birimlerin sınırları içinde herhangi bir yeri kurumun izni olmadan hizmetin amaçları dışında kullanmak veya kullandırmak.     

- İncelemek üzere görevlendirildiği bir eserde yer alan bilgileri eser sahibinin açık izni olmaksızın yayımlanmadan önce başkalarıyla paylaşmak.     

- Bilimsel bir çalışma kapsamında yapılan anket ve tutum araştırmalarında katılımcıların açık rızasını almadan ya da araştırma bir kurumda yapılacaksa ayrıca kurumun iznini almadan elde edilen verileri yayımlamak.     

- Araştırma ve deneylerde, çalışmalara başlamadan önce alınması gereken izinleri yetkili birimlerden yazılı olarak almamak.     

- Araştırma ve deneylerde, mevzuata veya Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı çalışmalarda bulunmak.     

- Araştırmacılar veya yetkililerce, yapılan bilimsel araştırma ile ilgili olarak muhtemel zararlı uygulamalar konusunda ilgilileri bilgilendirme ve uyarma yükümlülüğüne uymamak.     

-Akademik atama ve yükseltmelere ilişkin başvurularda bilimsel araştırma ve yayınlara ilişkin yanlış veya yanıltıcı beyanda bulunmak.     

- Yasaklanmış her türlü yayın, siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek.     

- Aylıktan veya ücretten kesme cezası devlet yükseköğretim kurumlarında brüt aylıktan; vakıf yükseköğretim kurumlarında brüt ücretten bir defaya mahsus olmak üzere 1/30 ila 1/8 arasında kesinti yapılması şeklinde gerçekleşecek.     

- Hayvanlara ve ekolojik dengeye zarar verenlere aylıktan kesme cezası.    

Kaynak: Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman 2 yıl önce

saçmalık.
takibi yapılamayacak bir iş olduğu gibi koskoca bakanlığın uğraştığı şeye bak.
meb mide bulandırıyorsun. bir bomba atsalar da kurtulsak senden.

Avatar
muallim 2 yıl önce

yap boz tahtası gibi mebi kullanan yöneticilere de ceza verseniz

Avatar
Ümit ceylan 6 ay önce

Ne meraklısınız şikayet etmeye edin hemen eksik kalmayınn karaktersizce almayın kardeşim o zaman özel ders adı üstünde en fesat meslek gurubu ögretmenlik zaten mide bulandırıcı

Avatar
hatice 2 yıl önce

Ogretmenimiz sinif ogrencilerinden 5 10 kisiye 150 tl karsiliginda hafta sonlari ozel ders vermeye basladi bunu nasil ispatlicagiz mademki cezasi var neden aylik rutun denetleme yapilip ogrencilere sorulmuyo ve ilkokul 2.sinifix

Avatar
Şeref 4 ay önce

Mide bulandırıyorsunuz. Ev alırken öğretmen indirimi yaptınız, araba alırken öğretmen indirimi yaptınız, benzin alırken indirim yaptınız, otobüse ücretsiz binme hakkı verdiniz, hastalıkta hastanede öğretmene indirim yaptınız da özel ders verilmesine mi mani olmaya çalışıyorsunuz. 30 yıl çalışan öğretmen bir ev bir araba alabilir, çocukları üniversite çağına geldiğinde para yetiremez. Bunu niye dikkate almıyorsunuz. Mide bulandırdınız siz.