Uzman Öğretmen Olmak İsteyenlere Müjde! 2. Dönem 30 bin Öğretmen, Rehber Öğretmen Olacak
Şubat-2016 da atanacak olan 30.000 öğretmenin 2.dönem boyunca rehber öğretmenlerinin yanında staj görecek olmaları nedeniyle çalışmalar başladı.
MEB bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların başlatılması için 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne talimat verildi. Verilen talimatta bu öğretmenlerin seçiminde özen gösterilmesi vurgusu yapıldı.
Seçimin her İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirleneceğinden özellikle de mesleğinde başarılı ve en az 6 yıllık deneyimi olan öğretmenlerin seçilmesi gerektiği vurgulandı.
Ayrıca bu 30.000 rehber öğretmenin Haziran ayında MEB e verecekleri görüş bu sistemin devam edip etmeyeceği konusunda da büyük önem taşımaktadır.(Burak hoca)

5 yeni öğretmene staj yaptıran Uzman Öğretmen olacak

Yeni göreve başlayacak öğretmen seçtiği bir ilde 'usta' öğretmen yanında 3.5 ay staj yapacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikler netleşmeye başladı. Yeni atanan öğretmenlerle ilgili strateji belirlendi. Yeni göreve başlayacak öğretmen seçtiği bir ilde 'usta' öğretmen yanında 3.5 ay staj yapacak. Deneyimli öğretmenle birlikte derslere girecek .  Daha önce Bakan Nabi Avcı tarafından açıklanan ve şubat ayı atamasında hayata geçirilecek "tecrübeli öğretmenin yanında staj" uygulaması şöyle işleyecek:
 
USTA ÖĞRETMENLER SEÇİLECEK: İllerde en tecrübeli, mesleğinde azimli, yeni öğretmenlerin yetiştirilmesinde istekli usta öğretmenler seçilecek. Yeni atanan öğretmenler 3.5 aylık bir eğitim öğretim dönemi boyunca bu öğretmenin yanında derslere girecek. Öğretmenin sınıftaki konumu, dersi işleyiş şekli, ödev takibi ve öğrencilerle iletişimi gibi konulara dikkat çekecek.
 
3 GÜN SINIFTA, 2 GÜN İDAREDE:
Atandığı branşa göre bir usta öğretmenin yanında staja başlayan yeni öğretmen haftanın 3 günü derslere girecek. Haftanın bir günü okul idaresinde müdürle birlikte idari işlemlerin nasıl yapıldığını izleyecek. Haftanın kalan bir günü ise ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek bakanlıkla yazışmalar ve diğer idari işleri yerinde görecek. Böylelikle yeni öğretmenin 3.5 aylık staj dönemi tamamlanmış olacak.
 
3 ALTERNATİFLİ STAJ YERİ: Bakanlık, yeni atanan öğretmenlere staj için 3 alternatif sunacak. Öğretmenin ataması yapılacak. Öğretmen atandığı ilde, ailesinin yaşadığı şehirde ya da kendi istediği bir başka ilde stajını yapabilecek.
 
USTA ÖĞRETMENE ÖDÜL: Usta öğretmenler, ödüllendirilecek. Yanında 5 öğretmene staj yaptıran bir usta öğretmen uzman öğretmenliğe; 10 öğretmene staj yaptıransa başöğretmenliğe terfi etmiş olacak.
 
DEĞERLER EĞİTİMİ VERİLECEK: Eğitim öğretim dönemi içerisinde stajını tamamlayan yeni öğretmen tatil döneminde ise "değerler eğitimine alınacak.
 
İLK UYGULAMA 2016 ŞUBAT ATAMASINDA: MEB, ilk uygulamayı 2016 şubat atamalarında yapacak. MEB'in elinde 10 bin atama kadrosu bulunuyor. Ancak, yeni atama stratejisinin uygulanabilmesi için Maliye Bakanlığı'ndan ilave kadro alınacak. Böylece, şubat ayında en az 30 bin öğretmen ataması yapılması bekleniyor.(habertürk)

Anahtar Kelimeler:
Uzmanöğretmen20152016
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali KAHYA 2 yıl önce

Uzman olan öğretmenler bu zamana kadar beleş para almanın haricinde artı olarak ne yaptıklarının hesbını verebilirler mi?

Avatar
hasan 2 yıl önce

bir sınavla uzman yap 10 yıldır beleş para ver. meb olarak madem uzman yaptın. o uzman öğretmenlere şimdiye kadar ne uzmanlığı yaptırdın. madem uzmanlar danışman öğretmen aramana gerek yok. elinde bir çok uzman öğretmen var.hepsine danışabilirsin

Avatar
Erkan 2 yıl önce

Batidaki öğretmenler uzman veya Başöğretmen olamayacağı anlamina gelir.Yeni atamalarin yoğunlaştığı yerlerde bu unvan çok kolay alınır.

Avatar
ELA 2 yıl önce

Hangi öğretmene rehber öğretmenliğin verileceği belli değil. Kayırmaya açık ifadeler var. Standart değerlendirme yok. Sınavla belirlenmeli.

Avatar
İSA HEMİŞ 2 yıl önce

Uzman öğretmenlik olayını yüzüne gözüne bulaştıran bakanlık görüyorum ki bu adaletsizliği düzeltmek yerine yeni adaletsizliklerin ve saçmalıkların kapısını aralamaya başlamış. Ben uzman öğretmen olarak diğer arkadaşlarımdan ayda 100 lira daha fazla alıyorum. uzman ya da baş öğretmen bu etiketleri almayanlardan farklı ne iş yapıyor? Yeter bu saçmalıklara son verin.

Avatar
Sokarim anirirsiniz 2 yıl önce

Kekolar stajyer öğretmen atandığı doğu illerinde değil istediği herhangi bir yerde staj yapabileceğinden batıdaki danışman öğretmenin unvan alması zor değil

Avatar
Aptalmıyız !!! ? 2 yıl önce

Ölme eşeğim ölme.... sözü var ya. Tam da bu uygulamayı açıklayıcı bir söz bence. 5 defa danışman öğretmenlik görevi yapanlar uzman öğretmen olacakmış, 10 defa yapanlar baş öğretmen olacakmış. Danışman öğretmenlik yapacak öğretmen zaten vasıf olarak uzman öğretmen vasfında olmalıdır. Daha niye yokuşa sürüyorsunuz kardeşim, O vasfı taşımıyorsa niçin danışman öğretmen yapıyorsun. İkincisi niye 5 defa, bakalım bundan sonra danışmanlık görevi bir daha verilecek mi verilecekse ne zaman verilecek. 25-30 yıllık bir öğretmenin beklemeye tahammülü var mı. Tamamen haksız, hukuksuz, dayanaksız, dayatmacı ve angarya usulu bir uygulama. Sadece bir sınavda ve de branşı ile alakasız soruların sorulduğu bir sınavda başarılı oldu diye bir kısım öğretmenler uzman yapıldı. Yıllarca hiç bir sorumluluk yüklemeden paralar ödendi ve ödeniyor. Bir taraftan da sorumluluk ve angarya çalışmalarla yükümlü tutulan gerçek manada biz uzman öğretmenlere bir kuruş ödenmeyip gerçeksiz ve tutarsız vaadlerle oyalanıyoruz.

Avatar
fatma 2 yıl önce

daha önce sınavla uzman öğretmen olanlar ne yapacak ,onlara öncelik verilecek mi