"Eğitim-Bir-Sen çözümlerle güçlenen bir sendika"

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hazırladıkları "Yükseköğretime Bakış 2019: İzleme ve Değerlendirme Raporu" ile yükseköğretim ve bilim politikalarının daha fazla tartışılmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti.

Memur-Sen binasında düzenlenen toplantıda, Eğitim-Bir-Sen tarafından yükseköğretime erişim ve katılım, eğitimin çıktıları, öğretim elemanları, eğitim ortamları, yükseköğretim finansmanı, üniversitelerin akademik ve yenilikçi performansları olmak üzere 6 ana başlıkta hazırlanan "Yükseköğretime Bakış: 2019 İzleme ve Değerlendirme Raporu" kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantının açılış konuşması yapan Yalçın, eğitim sisteminin sorunlarını ve çözüm önerilerini ortaya koymayı önemli bulduklarını söyledi.

Eğitim gibi insanı, bilinci, kültürü, tarihi ve geleceği değiştirme potansiyeli bulunan bir olgudaki aksaklıklara kayıtsız kalmanın kendileri için seçenek olmadığını dile getiren Yalçın, "Görüyorsan sorumlusun." prensibiyle çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Yalçın, eğitim sistemini çok yönlü izlemenin, değerlendirmenin ve veriye dayalı çözüm önerileri sunmanın büyük bir ihtiyaç olduğuna inandıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Eğitime ilişkin odak analizler, araştırmalar, raporlar hazırlayıp projeler yürütürken, veriye dayalı bilimsel bir bakış açısıyla çalışma hayatının ve eğitim sisteminin temel sorunlarını ve çözüm önerilerini ele alıyor, yerelin birikimiyle dışımızdaki dünyanın müktesebatını uygun şekilde birleştirerek çözüm önerileri sunuyoruz. Ancak bu şekilde insanlık tecrübesini kucaklayacak bir model geliştirmenin mümkün olduğuna inanıyoruz. Eğitim sistemimizin verimliliğinin ve etkinliğinin izlenmesi, sorunlarımızın sağlıklı zeminde konuşulabilmesi için 2016'dan itibaren eğitime ilişkin izleme ve değerlendirme raporları yayımlıyoruz. Bu raporlarımızı İngilizceye de çevirerek, uluslararası aktörlerin ve araştırmacıların istifadesine sunduk."

Etkin, verimli ve kaliteli yükseköğretim sisteminin tesisine yardımcı olmak amacıyla 3 yıldır düzenli yayımladıkları bu çalışmayı önemsediklerini anlatan Yalçın, "Hazırladığımız 'Yükseköğretime Bakış 2019: İzleme ve Değerlendirme Raporu' ile yükseköğretim ve bilim politikalarının daha fazla tartışılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Uluslararası kuruluşların standartları kullanılarak ve veri temelli analiz ilkesi gözetilerek hazırlanan yükseköğretim izleme raporlarımızın daha etkin, verimli ve kaliteli bir yükseköğretim sisteminin tesis edilmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Eğitim-Bir-Sen çözümlerle güçlenen bir sendika"

Dünyada sendikaların genelde sorunları alt alta sıraladığına, çözümlere ilişkin farkındalık üretmediğine işaret eden Yalçın, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen'in bu mantalitenin dışında politika izlediğini söyledi.

Eğitim-Bir-Sen'in çözümlerle güçlenen bir sendika olduğunu vurgulayan Yalçın, sendikanın sorunlardan beslenmediğini anlattı.

Yükseköğretim sisteminin daha etkin, verimli ve kaliteli çalışması için bazı temel konulara dikkati çeken Yalçın, "Türkiye'nin genç nüfusuna sunulan yükseköğretim imkanları artırılmalıdır. Yükseköğretim sisteminin etkin izleme ve değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Açık öğretimin yükseköğretim sistemi içindeki payı azaltılmalıdır. Nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine özel önem verilmelidir. Türkiye'de yükseköğretime ayrılan bütçe artırılmalıdır. Genç işsizliğini azaltmak için daha etkin politikalar takip edilmelidir." diye konuştu.

Raporun, yükseköğretim ve bilim çevrelerine, başta Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Yükseköğretim Kalite Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere ilgili taraflar ile yükseköğretim öğrencileri, çalışanları ve araştırmacılarına faydalı olacağına inandığını belirten Yalçın, raporun hazırlanmasında emeği ve katkısı bulunanlara teşekkür etti.

Yalçın, yükseköğretime ilişkin müstakil araştırma ve analizlerinin yayımlanacağını da bildirdi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, YÖK Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Selçuk Pehlivanoğlu, YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, TBMM Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi eğitim danışmanı Doç. Dr. Zafer Çelik ve ilgililer katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
diyalog. 8 ay önce

bakan: baskının hilenin her türünü denedik, millet tam davar, artık siksek tıs çıkmaz.
rte :ortam bulanık: okullarda baskı oyalama için, kıyafet yönergesine el atın.kızlar dongiymesin mesela: gerekçe mantar enfeksiyonuna mani olmak. sallayın.
liseler için: sınıfta 4 kez hapşırana ödül taltif verilmesin. bu sikik salak ezik mlilet bunu tartışırken biz yolu bitiririz eveleAllah.
Bakan: bu milleti ; hödük-güdük şerefsiz yalaka yapmada çok mahir çıktın şeytan başkan.
rte: miilet askerlikten soğumasın diye: 2-3 dönme -transsexuel orduya askerliğe bi saldırsın,zorunlu askerliğe karşı yürüsün.kelleler bak nasıl kucağa geliyo. bu millet salak,sik-soy tısı çımaz.3-4 kelleyide at birinin önüne suriyede; unutuverir herşeyi.
bakan: assubaylar milleti uyandırıyo, yaptığımızı biliorlar galiba,
rte: itibarsızlaştırın, zam vermeyin,küçük gösterin,genkur tehdit etsin görünen liderlerini, bu sikik salaklar yola gelir. bide baş kaldırırlarsa: pkk daki adamlarımız
onlarla yürüsün,halk tiksinir,

Avatar
x-rte diyaloğu 8 ay önce

x: tayyip uyan, duyuyomusun beni
rte: duyuyom..hııı
x: oğlum niye yapmıyon söyleneni-bitarafınmı gicişiyo soyunu siktiğimin embesili.
rte: ne istiyon?
x: ananın amına gitmene ramak kaldı şeytanın bedenlisi af dile.
rte:ne yaparsam bağışlarsın beni?
x:sigarayı haram etmezken ben;öldüren ben,hasta eden -şifa veren ben
sigaradan milleti soyan-sen, kamu spotu ile millete korku kaygı veren sen.haramlar uydurdun götünden..NEDEN? o götünü yırtarızda yapamazsın -ibretlik olursun.
rte: suçum bumu?
x: hile bu, senden her şey beklenir, tenezül ettiğin şey garibin rızkı. diyorsunki: içme kardeşim,bırak.nerde özgür irade, nerde iman..vs.beynini siktiğimin adamı, seni uykunda uyarmaktan bıktım.senmisin milleti hastalık-ölümle korkutup nafakasını cebinden üşüren: al sana ceza ibne herif. karar: ailen -sen ve kendinde bu hakkı görenlerle birlikte sigara için uydurup millete pompalaığınız korku-kaygı hastalığı siz yaşayacaksınız. mazlum gariban fakire sağlık bizden.senin şeytan aklını sikerim puşt,

Avatar
diyalog 8 ay önce

bakan: efendim o kimsenin zayıf noktası gariban ve mazlumlar.
garibanları biraz aha sikelim anlasın.
rte:assubay gariban mazlummuki onları arkalıyo bu kimse!
bakan:Efendim bizi bizden iyi biliyo, var bişey. ondan kaygılıyım.
rte : saçmalama hiç bir fani yaraılmışın gücü yetmez bana.
bakan : istanbul seçimindede demiştin bu lafı, bak sana girdi.
rte: ne diyon sen?
bakan: bu her kimse bunu rabb gizliyo! dokunulamıyo! bide arşivlere bi bak: bu adam bizim kaderimizi -ecelimizi yazıyo gibi, bir iman ehi-hak naibi olması kuşkusu var içimde.assubayları arkalıyo.vaktiyle bizede arka çıkmış.
rte: korkalımmı yani?
bakan: kulak verelim ediğini yapalım. bide sigara zammlarına kızmış, o kimse demişki: bu zammı tayyibin biyerine geçiririm.
rte: ne çıkar burdan,
bakan : ananın amı çıkar -yavşak puşt-şeytan herif! adam kaderini yazıyo! uyarıyo yola gir diyorum ulen, bari bizi kurban etme ibne. ben kelle değilim. sıkışıgız af dile-belki yardım eder.

Avatar
Gaziantep 10 ay önce

Utanın İslama zarar verdiniz.. Torpille kirlettiniz dahada utanmadan salye akıta akıta milleti kandırıyon