FETÖ'den ihraç edilen üyelere hukuki destek vereceğiz
 İşte Türk Eğitim Sen'in yaptığı basın açıklaması

01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile ekli listelerde ismi yer alan kişilerin başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, daha önce fetö/pdy soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılmış olan kamu görevlilerine hangi gerekçe ile fetö/pdy terör örgütü ile irtibatlandırıldıkları bildirilmemiş, savunma hakkı tanınmamıştır. Savunma hakkı, en kutsal haklar arasındadır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesi ve Anayasanın 36. Maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkının da kapsamı içindedir.

Türk Eğitim Sen olarak, kişilerin neyle suçlandıklarını dahi bilmeden, savunma hakları engellenerek, terör örgütü üyeliği gibi ağır bir suçla itham edilmesi ve bu gerekçe ile kamu görevinden çıkarılmak gibi ağır yaptırımla karşı karşıya bırakılmasından dolayı üzüntü içerisindeyiz. Bu süreçte, gerçek suçlular elbette ki cezasını çekmelidir. Ancak gerçeğin ortaya çıkabilmesi ve suçsuz olan insanların ayrılabilmesi için mutlaka soruşturma sürecinin titizlikle ve usulüne uygun şekilde yürütülmesi, kişilere kendini savunabilme hakkının tanınmasıgereklidir. Suçsuz insanların da suçlularla aynı kefeye konulması halinde bu durumdan kamu vicdanı son derece rahatsız olacak, Devlete ve adalete olan güven duygusu sarsılacaktır. Türk Eğitim Sen olarak bu süreçte kurunun yanında yaşın da yanmaması için soruşturma sürecinin objektif ve adil bir biçimde yürütülmesi, yargısız infaz yapılmaması gerektiğini defalarca dile getirmiş bulunmaktayız.

672 sayılı KHK ile başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılan kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Bu sebeple, kamu görevinden çıkarılma işlemine karşı yargı yoluna başvurmak isteyen kişiler bakımından 01.09.2016 tarihi itibarıyla dava açma süresi başlamıştır. Dava açmak isteyen üyelerimize şubelerimiz tarafından hukuki destek verilecektir.

Ayrıca; 673 sayılı KHK'nin 10. Maddesi ile 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesinin birinci fıkrasına eklenen cümlede meslekten çıkarma kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabileceği belirtilmiş ise de; 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesi sadece yargı mensuplarını ilgilendirmektedir. Kamuoyunda, bahsi geçen madde hükmüyle tüm görevden alınma işlemlerine karşı itiraz yolunun getirildiğine dair yanlış bir algı oluşmakta olup, ileride bir hak kaybının söz konusu olmaması için bu hususa dikkat edilmesi gereklidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erol 2 yıl önce

Bu sendikayı süreç içinde takip ettim.çok iyi sınav veriyor.ihraç edilen öğretman olarak tebrik ediyorum sizi.

Avatar
Ali 2 yıl önce

Biz üyeniz degiliz ama aynı üyeleriniz gibi bizlerde maduruz bilerde birolarınıza gelsek yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

Avatar
Yyy 2 yıl önce

Bizde üyemiz değiliz ama şu gösterdiğiniz demokrat tavır çok önemli lütfen diğer mağdurlar içinde aynı yardımı yapın

Avatar
APDULLAH 2 yıl önce

BENDE ÜYENİZ OLARAK BU TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNE DESTEK VERDİĞİNİZ İÇİN SİZİ KINIYORUM

Avatar
Elif 2 yıl önce

Biz de uyeniz değiliz ama magduruz esimden de eminim yardım almamız mümkün olacakmi bundan sonra ki süreç nasıl işleyecek

Avatar
hatice 2 yıl önce

Bende üyeniz degilim ve bu hukiki mücadelemde sizden yardim almak istiyorum.bununla alakali yardimci olabilir misiniz tesekkurler

Avatar
Mağdur öğretmen 2 yıl önce

Sayın Apdullah bey.insan büyük konuşmamalı.ben Atatürkçü cumhuriyetçi biriyim.doğduğumdan beri.fetö ye ters biriyim ihraç edildim.evime kadar geldiler üyelik için.kime ait olduğunu öğrenince istifa ettim.bu mu hukuk sizce.Allah büyük.

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Bende uyeniz degilim ama durusunuzu tebrik ediyoruz.