Mahkeme, hatalı norm tespiti nedeniyle norm kadro fazlası sayılma işlemini iptal etti

Hatalı norm tespiti nedeniyle norm kadro fazlası sayılan Eğitim-Bir-Sen üyesinin norm içinde sayılması talebinin reddine dair işlemin iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesi’nde açılan ve reddedilen davanın temyiz incelemesinde Danıştay, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Danıştay 2. Dairesi, temyiz üzerine verdiği bozma kararında, idarenin norm kadro sayısına esas ders saatini tahmini verilere dayalı olarak belirlemesi ve bir dizi hatalı işlemi nedeniyle normun yükseldiği, davacının görev yaptığı okulda fazladan bir öğretmen atandığı, ancak bu şekilde oluşan öğretmen fazlalığının giderilmesinde hizmet puanı sıralamasına gidilemeyeceği, hukuka aykırılığı sonradan idarece de tespit edilmiş olan atama işlemi nedeniyle davacının kısa bir süre sonra hizmet puanının düşük olduğu gerekçesiyle norma kadro fazlası olarak belirlenmesine ilişkin işlemde ve aksi yöndeki mahkeme kararında hukuka uyarlık bulunmadığına hükmetti.
Mahkeme, hatalı norm tespiti nedeniyle norm kadro fazlası sayılma işlemini iptal etti

Eğitim kurumlarının birleştirilmesi neticesi yine hatalı norm tespiti nedeniyle norm kadro fazlası olarak tespit edilen Eğitim-Bir-Sen üyesinin norm içinde sayılması talebinin reddine dair işlemin iptali istemiyle açılan bir başka davada ise, Ankara 5. İdare Mahkemesi, eğitim kurumlarının birleşmesi sonucunda norm kadro güncellemesinin hatalı tespit edildiği, bu hususun soruşturma konusu edilerek ilgililer hakkında disiplin cezası verildiği, idarenin hatalı işlemine bağlı olarak, Sosyal Bilgiler branşında norm kadro sayısının üç olarak belirlenip, davacının görev yaptığı okul ile birleştirilen diğer okulun Sosyal Bilgiler öğretmeninin, davacının okuluna Sosyal Bilgiler öğretmeni olarak atanması ve yeniden norm kadro güncellemeleri sonucunda da davacının norm kadro fazlası olarak tespit edilmesine ilişkin işleme yapılan itirazın reddedilmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. 

İlgili mahkeme kararı için tıklayınız  1

İlgili mahkeme kararı 2

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.