Müdürlerin, Öğretmenleri Değerlendirmesi Uygulamasından Vazgeçilmelidir!
 

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 54 üncü maddesine göre Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi süreci başlamış bulunmaktadır.

Ancak sürecin seyri ve muhtemel sonuçları hakkında ciddi kuşkular yer almaktadır. Öncelikle sürecin işleyişi hakkında okul müdürlerinin yeteri kadar bilgilendirilmediği, okul müdürlerine yol gösterecek değerlendirmeye ilişkin usul ve esaslar hakkında herhangi bir düzenleme yapılmadığı, okul müdürlerinin öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ilgili değerlendirme formu kapsamında ölçmeye yönelik hiçbir hizmeti içi eğitime tabi tutulmadıkları görülmektedir.

Her ne kadar ilgili yönetmelik maddesinde, bu değerlendirmelerin öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınacağı ifade edilmiş olsa da ileride söz konusu değerlendirmelerin öğretmenlerin özlük haklarını ve çalışma koşullarını etkileyecek nitelikte kullanılması ihtimal dâhilindedir.

Eğitim kurumları yöneticileri atama/görevlendirme yönetmelikleri ve uygulamaları hakkında yakın zamanlarda verilen mahkeme kararlarında, benzer değerlendirmeler konusunda somut bilgi ve belgeye dayanmayan değerlendirme puanlarının hukuki denetime elverişli olmadığı için hukuken korunmayacağı hususu sık sık vurgulanmıştır. Nitekim sicil uygulaması kaldırılmadan evvel sicil notlarına karşı açılan davalarda da benzer gerekçelerle idari işlemin iptali noktasında sıkça kararlar verilmekteydi. Bu itibarla bahse konu öğretmen değerlendirmelerinin de dava konusu edilerek, Bakanlığı gereksiz yere külfet altına sokacağı açıktır. Bu nedenledir ki öğretmenlerimizin ve eğitimin niteliğinin artırılmasına hiçbir somut katkı sağlamayacak olan, hukuki denetimden uzak bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli; öğretmenlerimiz tedirgin edilmemelidir.

Bunun yanında haklarında yetersiz ve olumsuz değerlendirme yapıldığı kanaatinde olan öğretmenlerimiz, bahse konu değerlendirmelere karşı, eğitim kurumu müdürlüklerine itirazda bulunmalı; akabinde isterlerse dava açma yoluna başvurmalıdırlar.

Örnek itiraz dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adaletsizlik ve mağduriyet 2 yıl önce

cumhuriyet tsrihinde bile öğretmenler bu kadar aşağılanmadı 4 dörtlük işini yapan adam gibi öğretmene 71 vermiş kul hakkı hak yemekten vazgeçin bu kadar öğretmenin ahını aldınız yazıklar olsun

Avatar
Hayri 2 yıl önce

bu ülke şerefli insanlar tarafından kuruldu. şerefsizlere bırakacak değiliz. bu torpil uygulamasından bir an önce vazgeçilmelidir.
bir ülkedeki en önemli dinamik eğitimdir!!!!!!!!

Avatar
Eda 2 yıl önce

Kesinlikle vazgeçilmeli ya da 7-8 kişi sicil vermeli

Avatar
Mağdur 2 yıl önce

Performans değerlendirmesinden çok fazla mağdur olan öğretmen arkadaşımız vardır. Öğretmen performans notları bir çok kurumda değerlendirmeye tabi tutulmaksizin loto hesabı yani rastgele verilmiştir. Bizler öğretmen olarak bu durumdan rahatsız olduğumuzu dile getirmek istiyoruz. Notlar yapılan israil göre değil şahsi problemlere göre verilmiş tanınmayan arkadaşlar için de loto oynamıştır.Bizim meslek aşkımızı yaralamaya şevkimizi kırmaya hiç kimsenin hakkı yok.Bu durum öğretmenin moralini bozmuştur. Bir an önce öğretmen performans değerlendirme kaldırılmalıdır.

Avatar
Ebru 2 yıl önce

Bende öğretmenlikten soğutulanlardanım notum çok düşük çok olmasa çalışan ile çalışmayana verilen notlara bakınca yazıklar olsun verdiğim emeğe