'Mülakatı Getirenler Büyük Vebal Altındadır!'
Türk Eğitim-Sen 1. Grup İlçe Temsilcileri Eğitim ve İstişare Toplantısı, 16-18 Aralık 2016 tarihleri arasında Antalya’da yapılıyor. 1400 kişinin katıldığı toplantıda Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez Yöneticileri, İlksan Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Torun, şube başkanları, ilçe temsilcileri ve ilçe yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Toplantıda öğretmenlerin sorunlarına değinen Koncuk, özellikle mülakatla öğretmen ataması yapılmasına ve de sözleşmeli öğretmen alımına çok sert sözlerle eleştiri getirdi. İşte Koncuk'un konuşmasından öne çıkanlar:

"Mülakatlı öğretmen alımını getirenler büyük bir vebal altındadır. Öğretmenlerimizin mülakatla atanmasını hazırlayan, buna oy veren, karşı durmayan herkes çocuklarımızın vebalini omuzlamıştır.

Tarihte ilk kez öğretmen alımı mülakatla yapılıyor, bu da Sayın İsmet Yılmaz’a nasip oldu. Sayın bakana sözleşmeli, mülakatlı öğretmen alımının doğru olmadığını defalarca söyledik. ‘KPSS tüm eksiklerine rağmen en adil sistemdir. KPSS ile öğretmen alım devam etsin. İhanet edenler var ise sağlam bir güvenlik soruşturması yapılarak tespit edilir’ dedim. Maalesef endişelerimiz dikkate alınmadı. Öğretmenin niteliğini ya da bölücü olup olmadığını 3 komisyon üyesi 3 dakikada mı tespit edecek? Dolayısıyla mülakatlı öğretmen alımını getirenler büyük bir vebal altındadır. Öğretmenlerimizin mülakatla atanmasını hazırlayan, buna oy veren, karşı durmayan herkes çocuklarımızın vebalini omuzlamıştır. Öğretmeni, mülakat marifetiyle ve sözleşmeli statüde atamak demek; gençlerimizin geleceğini ve umutlarını çalmak demektir Mülakatlı öğretmen alımı nitelikli öğretmen ve memur atama dönemini bitirmiş; nitelikli torpil arama dönemini başlatmıştır. Eğitim fakültesini kazanana kadar çocuğun alnının damarı çatlamış, gitmediği kurs kalmamış, eğitim fakültesini kazanmış, mezun olmuş, KPSS’ye girmiş, bu sınavı da kazanmış, ardından öğretmen alan sınavına girmiş, bu sınavı da kazanmış.  Bütün bunları yok sayıyorsunuz.
KPSS’den 50 puan alanlar mülakata giriyor. Mülakat sonuçlarında gördük ki; KPSS’den 95 puan alanlar elendi, 50 puan alanlar ise mülakat komisyon üyelerinin verdiği puanlarla öğretmen olarak atandı.

Şu tartışılmazdır ki; mülakat komisyonları çok adil, çok doğru değerlendirmeler yapsalar dahi farklı mülakat komisyonlarında farklı değerlendirme puanları çıkacağı için haksızlık yine olacaktır. Mesela Trabzon’da mülakat komisyonu KPSS’den 90 puan alan öğretmen için, ‘KPSS’den 90 puan almış, demek ki başarılı. Biz de 100 puan verelim’ diyor. İzmir’deki komisyon üyeleri ise ‘KPSS’den 90 puan almış. Biz de yine 90 puan verelim’ diyor.  Peki bu durumda ne oluyor? KPSS’de 90 puan almış iki öğretmenin KPSS puanı aynı iken,  Trabzon’daki heyet iyi niyetli olarak 100 puan verdiği için, Trabzon’da mülakata giren öğretmen, İzmir’deki öğretmenin önüne geçmiş oluyor.  Tüm bunlar olurken, Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz çıkıp, ‘Biz öğretmenin niteliğini artırmaya çalışıyoruz.’ diyebiliyor.  Sayın Bakan lütfen yapmayın, bu toplumu kandırmaya çalışmayın. Milletimiz, çocuklarını köleleştirecek olan bu mülakatlı/sözleşmeli alımı da yiyorsa, kendi çocuklarına ihanet ediyor demektir.

Sözleşmeli öğretmenler atandıkları ilde 4 yıl görev yapacaklar. 4 yılın sonunda kadroya geçirilecekler. Kadroya geçirildikten 2 yıl sonra ancak tayin isteyebilecekler. Yani sözleşmeli öğretmenler toplam 6 yıl çalıştığı yerde çakılı kalacaklar. Örneğin Mardin’in Savur İlçesi’nin bir köyünde bir öğretmen 6 yıl çalışacak, bu öğretmenin 6 yıl sonra tayin isteme hakkı olabilecek. Bu da tayinin gerçekleşeceği anlamına gelmiyor, sadece tayin isteme hakkı ortaya çıkmış olacak. Bir hesap yapalım: Bir öğretmenin 27 yaşında atandığını düşünelim. Bu öğretmen 6 yıl sonra 33 yaşına geldiğinde tayin isteyebilecek. Bu öğretmenin tayininin 3 yıl daha gerçekleşmediğini düşünün, tam 36 yaşında olacak. Peki soruyorum; bu öğretmen hayatını nasıl kuracak? Bu durum sadece öğretmenler için değil, sağlık çalışanları için de düzenleme yapıldı. Bu konuyla ilgili davalarımızı açtık. Bilindiği gibi şu an OHAL var. Bu dönemde de kapsam dışı bir sürü işleyişler oldu. İnşallah bu süreç geçecek. Sözleşmelilik ve mülakat sisteminin kaldırılması için çok ciddi mücadele ortaya koymamız lazım, koyacağız. Tüm ana babalarımızı da duyarlı olmaya çağırıyorum. Milletimiz, çocuklarını köleleştirecek olan bu mülakatlı/sözleşmeli alımı da yiyorsa, kendi çocuklarına ihanet ediyor demektir. Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımına karşı mücadelemize devam edeceğiz, elimizden gelen gayreti göstereceğiz."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CAN 1 yıl önce

Sayın başbakan görevden uzaklaştırılan öğretmenler iade için bekliyor sesimiz olur musunux

Avatar
sorun bu değil koncuuk! 1 yıl önce

vebali boynuna takanlar mülakatta haksız puan şişirmesi yapanlar. layıkıyla puanlama yapılsın bak nasıl adil bir durum ortaya çıkıyor

Avatar
Recep 1 yıl önce

Sayın Koncuk Çektiğimiz onca zahmeti,haksızlığı dile getirdi. Ben alanımda ilk 5te olmama rağmen mülakattan dolayı atanamadım.Ve bildiğim öğretmenlik mesleğinin hakkını verecek donanımlı arkadaşlarım var.Ne yazıkki tükeniyorlar şuan.