Sınav görevi almamış olan bir öğretmene, neden yine de sınav puanı verilir?

Merkezi sistem sınavları ile elektronik sınavlarda görev alacak personelin belirlenmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı 21.05.2018 tarih ve 9882353 sayılı yazılarıyla bazı açıklamalar da bulunmuştur.

Sitemize iletilen bilgilere göre sınavlarda görev almamasına rağmen sınav puanı verilen öğretmenler bulunmaktadır.

Örneğin bir öğretmenimizin sınav puanı ayrıntılarına bakarsak,

Sınav görevlerinden alınan puan:

0

Öğretmenlik mesleğine başlama tarihine göre eklenen puan:

174

Sınav görevlendirmelerinde dikkate alınacak puan:

174

E sınav salonlarında görevlendirilirken dikkate alınacak puan:

174

Bilgileri görülmektir.

PEKİ MEB, SINAVLARDA GÖREV ALMAMASINA RAĞMEN ÖĞRETMENLERE NEDEN SINAV PUANI VERMEKTEDİR?

Bu sorunun cevabı yukarıda yer verdiğimiz resmi yazının 5. maddesinde belirtilmiştir.

"5- Görev puanlarına ek olarak,

a-Mesleğe yeni başlayanlara,

b-İl/İlçe değişikliği yapanlara,

c-Sınav uygulama izleme eğitimine katılarak sertifika alanlara,

ç-Görev yasağı alan ve mazeretsiz olarak bir yıllık görev yasağını tamamlayan personele görev yasağı bitiminde,

Kadrolu olarak görev yaptığı ilçede yapılan her sınav için ayrı ayrı olmak üzere görev talep eden ve görev alan personel sayılarına göre ortalama puan eklenmektedir. Kişisel kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giren her personel MEBBIS/Sınav İşlemleri Modüllerinden bu bilgilere ulaşabilmektedir."

Bu açıklamalara göre MEB, sınavlarda görev almamasına rağmen öğretmenlere neden sınav puanı vermektedir.

MEB, bunun sebebini de yine aynı resmi yazının 8. maddesinde açıklamaktadır.

İşte o açıklama;

"Bilindiği üzere; merkezi sistem sınavlarında 2015 yılından tarihinden, e-Sınav merkezi bulunan illerde ise e-Sınav yapılmaya başlanan tarihten itibaren sınavlarda görev alan personele sınav görev puanı eklenmekte ve görevlendirmeler bu puanlama sistemine göre yapılmaktadır.

Önceki uygulamada, eski personel, yeni personel kendisi ile aynı puana gelinceye kadar, görev yasağı almayan personel yasaklı personel kendisi ile aynı puana gelinceye kadar görev alamamaktaydı. Bu durumda öğretmenlik mesleğine daha önce başlamak, görev yasağı almadan görevini düzgün bir şekilde ifa etmek bir kusurmuş gibi işlem gömlekteydi. Bu nedenle eski/yeni personel ile görev yasağı alan/almayan personel arasında denge oluşturulması, daha adil ve şeffaf bir görev dağılımı yapılması amacıyla görev puanı ile birlikte ortalama puan uygulaması yapılmaktadır.

Bu tip uygulamalar sınav yapan diğer kurumlar tarafından da kullanılmakta olup, Bakanlığımız olumsuz algıların önlenmesi amacıyla görev puan ayrıntıları, görevlendirme istatistikleri vb. gibi bilgileri şeffaf bir şekilde personeli ile paylaşmaktadır."

Ahmet KANDEMİR/memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.