Milli Eğitim Bakanından Sözleşmeli Öğretmenlik ve Öğretmen Mülakatla Alınır Açıklaması
 Milli Eğitim Komisyonunda Sözleşmeli Öğretmenlik ve  Mülakat konusu  görüşmelerinde söz alan  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın konu ile ilgili  yaptığı açıkalamada Sözleşmeli Öğretmenin gerekliğini ve öğretmene mülakat konusunun gerekliğini dair yapmış olduğu o açıklamalar

Sayın Başkanım, aslında, bakınca, bu, günlerden beri dile getirilen ama Bakanlığımızın neler yapmak istediğini şey… Geçen gün Ağrı’ya gittim, Ağrı’da söylenilen husus - herkes de teyit edebilir- “Geçen yıl 3.200 öğretmen atandı.” denildi, 2.400 öğretmen geri döndü bir yıl geçtikten sonra. Bir yıl kalan kimsenin… Biraz önce doktorlar için de söylendi ama bu, eğitim, doktordan daha önemli. Doktor, bir gün gider, bir gün hizmet yaparsın; öğretmen, bir gün gidince bir gün hizmet yapmazsın. Çocuğu göreceksin, ruhi durumun bileceksin, ailesini bileceksin…   Dolayısıyla da oraya atayacağın öğretmenin mutlaka uzun süreli kalması lazım. E, nedir? Ya dört yıl, zaten 4+4 gidiyor, iki 4’ü orada tamamlayabilmesi lazım ki eğitim kalitesini artırsın. Yoksa, bunu önleyebilmek mümkün değil. Anayasa diyor ki: “Aileyi korur.” Dolayısıyla, herkes eş durumundan dolayı atama isterse kimse kalamıyor yani bir de mazereti var. Bizim kesinlikle eğitimi artırmamız lazım. İnanın burada hiçbir ideolojik gerekçe yok, burada eğitimi artırma gibi bir gerekçe var. Bakın, mevcut sistemle iş doğru gidiyor mu? Gitmediği çok açık. Atadığınız 3.200 öğretmenin 2.400’ü bir yıl sonra ayrılıyorsa burada bir yanlışlık var, bizim bunu önlememiz lazım. Nasıl önleyeceğiz? İşte bu o önlemlerden birisi. Dolayısıyla, bu konuda samimi olarak şöyle tepki gelebilir, böyle gelebilir ancak…


Buradaki arkadaşlarıma da sordum işte, öğretmen olan arkadaşlara da “Öğretmen mülakatla alınması gerekir.” Dediniz, doğru mu? Öğretmen mülakatla alınır, evladınızı teslim ediyorsunuz yani. Özel bir okula Amerika’da veya İngiltere’de bir okula bir öğretmen alacaklar da sadece puanına bakacaklar KPSS’yle, “Hadi buyurun, hoş geldin öğretmen.” diyecekler. Bu mümkün müdür? Dolayısıyla, evladınızı teslim edeceğiniz, gelecek nesli teslim edeceğiniz kimsenin

Yani, KPSS ne olursa olsun biz onu hiç onu dikkate almıyoruz veya onsuz mülakat yapacağız demiyoruz. KPSS’yla üst derece almış ama bunların 3 katı. Dolayısıyla, 3 katı arasında mülakat yapalım, orada beş yıllık süre konulmuş, beş yıllık süre sonunda da kişiyi kadroya geçirelim diyorum. İnan bu yapılan doğrudur, yerindedir, haklıdır. Eğitimin kalitesini artırmak için radikal bir karardır ama radikal kararı yapmadan… 

Çok da eleştirilir. Size de şimdi gelirler, bunu biz getirdiğimiz için sizler tarafından da iletilen konuları bize aktarırsınız doğru olmadığı şeklinde ama zor olan zor kararı almaktır. Zor kararı alacağız ama inanın ülkemizin kurtuluşu bundandır. Zaten, “kalkınmada birinci derecede öncelikl i yörelerde” diyerek de en azından belli bir yöreye de bunu hasretmiş oluyoruz. Desteğinizi bekliyorum, doğru bir karar olduğunu söylüyorum. Bakın, doktorlara bunu getirebilmek için mecburi hizmet yükümlülüğü getirildi. Niye getirildi? Hocam ne kadar, üç yıl mı? İki yıl, üç yıl. Bir de şey var, özür diliyorum, bir doktorlar var bir de ihtisas yapınca tekrar bir daha yüksek lisansı var yani.  E, gördün, toplam beş yıl.

Deme, yok, öyle değil, evladımız için… Dolayısıyla da bence, bu, Türkiye’nin önünü açacak, eğitim kalitesini yükseltecek bir tekliftir, bütün Komisyonun desteğini bekliyorum. Gizlisi, saklısı yok, izah edecek bir durumda yok, hepsi bu. Güneydoğuda öğretmen tutamıyoruz, öğretmen tutabilmenin şartı… Daha önce dedik, daha önce 4/B personel de vardı, 4/B personel öyle verildi. Neden? Benim bu bölgede buna ihtiyacım var, bir başka yerde değil, o bölgeye alıyorum. Başka yere tayin istese… Senin gideceğin yer İzmir, benim İzmir’de ihtiyacım yok ki, sözleşmeli personeli niye alayım İzmir’de, yeteri kadar öğretmenim var. Varsayımsal olarak söylüyorum. 

Oysa, benim, farzumahal, Mardin’de ihtiyacım var, seni Mardin için düşünüyorum, Mardin için alıyorum, bir yıl sonra… Yine, sendikalarla görüşmede de biliyorsunuz, 4/B’li personeli de aile… Önced en onlar, 4/B’li olanlar… Onun için aile birliği burada uygulanmaz, “öğretmene tabidir” yazmak zorunda kaldık. Eğer bunu yazmasaydık, sendikalarla yapılan görüşmede -memur sendikalarıyla- “4/B’li personelde de aile birleştirmesi dikkate alınır.” diyerek Midyat’a da atasak adam ertesi yıl İstanbul’a tayinini istetir. Neden? Bizim de çıkardığımız kural diyerek. Bu konuda desteğinizi bekliyorum. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cüneyt 2 yıl önce

Değerli arkadaşlar doğuda en fazla 300 bin öğretmen var. Bu öğretmenlere ayda 1000 tl fazla tazminat verirsen öğretmen on yıl da kalır on beş yıl da.
Çünkü burdaki öğretmen kalması için vatan aşkından başka bir sebep yok. Her şeyi pahalı terörü soğuğu çalışma şartlarını hiç demiyorum bile. Örneğin her yıl fazladan 200 tl fazla yakıt veriyor. Kış mevsiminde petrolünden sebzesine hepsi diğer illere göre daha pahalı. Yani burdaki öğretmenin çalışma şartlarını iyileştiremiyorsan fazladan tazminat ver ki eşitlensin. 300 bi öğretmen ayda 1000 tlden yılda 36 trilyon ediyor. Yani hep ekonomisiyle övündüğümüz ülkemiz yılda 36 trilyon bu eğitimcilere verecek gücü yok mu? Yoksa sözleşmeli öğretmenlikle öğretmenlerin işsizliğinden yararlanmış olursunuz ki bu da devlete yakışmaz. Zorla da tutulan öğretmenden hayır gelmez.

Avatar
Ayıptır artık 2 yıl önce

Bu iş bu kadar zor mu vereceksin doğuda çalışan öğretmene fazladan ücret gönüllü kalacak dert tasa da bitecek. Çözüm budur.

Avatar
Osman 2 yıl önce

Doğuda çalışmak isteyen kimsenin olmaması suç değildir.
Adamın biri Fethiye'de matematik öğretiyor, bir tanesi Nusaybin'de :D İsimlerini söylerken bile aradaki farkı hissediyorsunuz. Ama maaşları aynı.
Valla beni Datça'da ne bileyim Kaş'ta görevlendir, bu doğudaki adama benim 2 hatta 3 katı maaş ver, yemin ederim gözüm kalmaz. Hakkıdır. LA Silvan'da çalışan insan var :D Silopi'de, yazıktır.

Avatar
besyo 2 yıl önce

Baska yolu yokmu öğretmenleri cezalandiriyorsun milli savunma baksnliği yaptin ama bu savunma pek iyi olmamiş sayin bakan(torpilci)

Avatar
uğraşmayın 2 yıl önce

verin mahkemeye gitsin

Avatar
Oğuz dağ 2 yıl önce

Bir tek öğretmen mülakatla işe alınmamalıdır... sonuç hüsran olur. Çünkü mülakatta kriter yoktur. 1 yıl sonra eğitimde kalite düşer 15,20 yıl sonra ise kalite %80 gibi bir gerileme yaşar. Mülakat demek torpil, torpil demek liyakatın aşılması ve tek tipleşme demektir. Neticede hoşgörüsüzlük, saygı duymama ve beyin göçü gerçekleşecektir.

Avatar
Osman 2 yıl önce

Doğuda çalışan öğretmene 2-3 katı maaş verilsin. İtiraz edebilecek tek bir kişinin olacağını sanmıyorum. Yazık be adamlar zaten ayda 250 lira fazladan ısınma parası veriyorlar. Kaçak kullanamıyorlar ki.
Doğuda öğretmen kalmıyormuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Suç tabi ki senin hükümetinde. Adam naapsın Silopi'de 2 kuruş maaş ile. Lisans mezunu insanlar bu kadar aşağılanmamıştı Cumhuriyet tarihinde.

Avatar
resimci 2 yıl önce

Siz kendinize modern köle ariyorsunuz ama azatligin sonu size azap olur