Sözleşmeli Atanacak Öğretmenlere 1 Yıl Sürprizi!
Sözleşmeli Öğretmenin Sözleşme Süresi 1 Yıl Olacak. 

İsmet Yılmaz: Öğretmenlerin yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacağını, hastalık ve mazeret izinlerinin de verileceğini ifade eden Yılmaz, öğretmenlerin sözleşme sürelerinin birer yıl yapılacağını bir yılın sonunda sözleşmesi feshedilmeyenlerin sözleşme sürelerinin takip eden yıl içerisinde de geçerli olacağını, bu sürenin dört yılı geçmeyeceğini bildirdi.


 "Sözleşmeli öğretmeliğe atama isteğinde bulunanlara 20 tercih hakkı verilecek"

15 bin sözleşmeli öğretmen alacaklarını belirten Yılmaz, ön başvurularının alınmaya başladığını, 10 Ekim´de atamaların yapılacağını söyledi. Yılmaz, 19 Eylül’de öğretmenleri göreve başlatmak istediklerini ancak 15 Temmuz darbe girişimiyle alan sınavlarının güvenlik gerekçesiyle ertelendiğini, atamaların 10 Ekim´e kaydırıldığını kaydetti.

KPSS sonucunda her alan için oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar için beklenen kontenjan sayısının üç katı adayın sözlü sınava çağırılacağını ifade eden Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanların talepleri halinde görev yaptıkları eğitim kurumlarında öğretmen kadrolarına atanacaklarını belirtti. Bakan Yılmaz, öğretmen kadrolarına atananların aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacağını, bunlar hakkında adaylık hükümleri de uygulanmayacağını söyledi.

 

Başvuruda bulunmak için KPSS´den atanacakları alanlar için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmak şartının olduğunu anımsatan Yılmaz, devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza da alınmaması gerektiğini aktardı. Yılmaz, gelecek süreçte, sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına şubat döneminde atama yapılacağını dile getirdi. Bakanlıkça gerekli görülen hallerde imkan ve ihtiyaçlar çerçevesinde bu dönemde atama yapılabileceğini ifade eden Yılmaz, yönetmelikte sözlü sınav konularının ağırlıklarının bir konuyu anlayıp kavrayıp özetlemenin, ifade yeteneği ve muhakeme gücünün, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyetinin, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığının, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik niteliklerinin dikkate alınarak karar verileceğini kaydetti. Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenliğe atama için yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların sözlü sınav komisyonunca 100 tam puan üzerinden değerlendirileceğini, sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanların başarılı sayılacağını aktardı.

 

Sözleşmeli öğretmeliğe atama isteğinde bulunanlara en fazla 20 tercih hakkı verileceğini, adayların başvurularında tercihleri dışına atamayı kabul edip etmediklerini de belirteceklerini ifade eden Yılmaz, atamaların Bakanlıkça il, ilçe veya doğrudan eğitim kurumlarına yapılacağını, ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerle ilgili il veya ilçe milli eğitim müdürleri arasında da sözleşme imzalanacağını dile getirdi. Bakan Yılmaz, "Sözleşmeli öğretmen olarak atananlar, ilgili hükümler doğrultusunda adaylık eğitimine tabi tutulacak. İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanabileceklerdir." diye konuştu.

 

Doğum ve askerlik sebebiyle sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin durumlarının haklarının saklı tutulacağını, istekleri halinde ayrıldıkları eğitim kurumlarına yeniden dönebileceklerini söyleyen Yılmaz, "Kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin hakkı hukuku, ücretleri arasında hiç bir fark yoktur." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kpsszede 2 yıl önce

iyice bokunu çıkarttılar kpss gir alan eğitim sınavı mülakat everestte çık uzayda hava varmı bir bak belki sözleşmeli alırız oda belki !!!!!!kendileri ilkokul mezunu olup milletvekili olabiliyorlar ona söz yok alın milletin ahını elbet çıkacak suriyeli öğretmenlerede 40 tane koşul getirsenize kendi ülkemizde mülteci durumundayız ya