Sözleşmeli Öğretmenlik Atama ve Tercih Süreci - Bilmeniz Gerekenler-İtiraz Dilekçe Örneği ve Takvimi
Atanacak 15 bin sözleşmeli öğretmenlik için mülakat sonuçları 29 Eylül 2016 tarihinde açıklandı. Mülakat sonucuna itiraz etmek isteyen sözleşmeli öğretmen adayları itirazlarını 28-30 Eylül 2016 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmen Atama Kılavuzunda yazılı olan biçimi ile mülakata girilen İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bizzat yapacak. İtiraz sonuçları ise 3 Ekim'de açıklanacak.İtiraz sonuçlarının açıklanmasının ardından sözleşmeli öğretmenlik tercihleri alınmaya başlanacak. Sözleşmeli Öğretmenlik tercihleri 4 Ekim 2016 tarihinde yapılacak. Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri nasıl yapılacak? Sözleşmeli öğretmenler nasıl atanacak? İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan kılavuza göre Sözleşmeli Öğretmenlik tercihleri ve atama işlemleri:

9. Tercihler
9.1. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.
9.2. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.
9.3. Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.
9.4. Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.
9.5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak;
9.5.1. “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”
9.5.2. “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.
9.6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.
9.7. Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü ile bilgi teknolojileri bölümümezunları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercihedecektir.
10. Atamalar
10.1. Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.
10.2. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecektir.
11. Atamaların Duyurulması ve Tebligat ile Göreve Başlama
11.1. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.
11.2. Atama kararnameleri, il millî eğitim müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirttikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır.
11.3. Sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir:
11.3.1. Bu duyuruda başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,
11.3.2. Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet),
11.3.3. Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),
11.3.4. Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,
11.3.5. Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi.
11.3.6. Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu.
11.4. Ataması yapılanlar, bu bölümün “11.3.” maddesinde belirtilen belgeler ile birlikte atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine başvurarak göreve başlama talebinde bulunacaktır. İstenilen belgeleri tam olarak ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgelerinde eksiklik görülenler ya da belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacaktır.
11.5. Tebligatı beklemeksizin göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurmak suretiyle göreve başlayabilecektir.
11.6. Elektronik Başvuru Formundaki beyanları ile ibraz ettikleri belgeler il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engel hali bulunmayanlar göreve başlatılacak; göreve başlatılmasında tereddüde düşülenler ise değerlendirilmek üzere İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına bildirilecektir.
11.7. Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesi ile buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına gönderilecektir. Bu adaylar hakkında
Bakanlığın vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacaktır.
11.8. Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte, göreve başlama esnasında sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı hususunda tereddüt oluşan aday göreve başlatılmayıp; adaydan, yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık kurulu raporu istenecektir.
11.9. Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacaktır.
12. Göreve başlamayanlar hakkında yapılacak işlemler
12.1. Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi içerisinde göreve başlayamayanlar ile belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerle göreve başlamama hâli iki ayı aştığı takdirde bu kişilerin atamaları iptal edilecektir.
12.2. Ataması iptal edilenler, bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına atanmak üzere başvuruda bulunamayacaktır.
12.3. Atama şartlarının taşımadıklarının anlaşılması nedeniyle atamaları iptal edilenler ile süresi içinde göreve başlamayanların yerine sözlü sınav sonuçlarının kesinleştiği tarihten itibaren altı aylık süre içinde puan üstünlüğüne göre atama yapılabilecektir.
13. Atama süreci
Sözleşmeli öğretmenliğe atama süreci Ek 4’te yer alan takvime uygun olarak gerçekleştirilecektir.Mülakat Sonucuna İtiraz Dilekle Örneği:

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne,

KPSS P121 türündeki puanım 89,1'dir. Kendi branşımdaki sıralamada Türkiye 2.siyim. 23.09.2016 tarihinde, 417 no.lu komisyonda yapılan sözlü mülakat sınavı sonrasında şahsıma verilen mülakat puanı 82'dir.

Mülakattaki tüm soruları doğru yanıtlamama rağmen mülakat sonucu bana verilen puan gerçeği yansıtmamaktadır. Sözlü mülakat sınavımın ve sınav sonucumun yetkili bir komisyon tarafından yeniden incelenmesini,

Arz ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
besyo 2 yıl önce

Kimse neden ses cıKarmyor 81 puandan 40 düştüm 72 93 yaptnz nerde adalet herkes susmus sıralama belli değil neden kimse dur demiyor 68 doksana çıkarken komisyon başaıli buldu madem KPSS bilgi ölçmüyor beni 9 ay cakştrp neden KPSS te soktunuz direk mülakat a cağrsaydnz puandan memnun olanlar vicdanınız nerede

Avatar
kerem 2 yıl önce

gereçekten seni anlayabiliyorum ama kim ne desin...bu partiye Oy veren meslekdaşlarıma sesleniyorum bu şekilde oy vermeye devam, bi parti 14 yıl boyunca sürekli seçilirse böyle saçmalar şımarır aynen böyle devam Allahın hesabı büyük....

Avatar
yıldız 2 yıl önce

Siz gece gündüz çalışıp bir şeyler başaracaksınız ama gel görün ki ne idüğü belirsiz 2-3 kişi hakkınızı yiyecek. Adaletsiz davranan bu komisyon üyelerinin Allah burunlarından fitil fitil getirsin.Amin

Avatar
kimyacı 2 yıl önce

kim nereye ses çıkarsın,ben dershane öğretmeniyim bizde puan dahi yok ama verdikleri not40 neye göre,itiraz etseniz dahi verecekleri cevap size bu not uygun görüldü.çünkü alınacakların listesi belli.benim işim vardı o işide elimden aldınız hakkım size helal değil..............

Avatar
Müzeyyen 2 yıl önce

Adaletsizligin bukadari olur Hicbirine hakkimi helal etmiyorum Benin gibi madur olan ogretmen arkadaslarim ve kendi adima bu haksizligi kiniyorum Yaziklar olsun

Avatar
Siniff 2 yıl önce

Arkadaşlar puanın 85.6 idi 91.3 vermişler.. lakin çevremde duyduklarım ve bette gördüklerinden yalnız bir sonuca ulaştım müthiş adaletsizlik dönmüş.. bu iş mutlaka itiraz ve eylemle desteklenmeli.. sessiz alınmamalı.. tüm adaletsizliğe uğrayanların üzüntüsünü paylaşıyorum dilerim yedikleri haklar fitil fitil sorulur...

Avatar
ya hak 2 yıl önce

puanım74 mulakattan 49 verdıler ve hıcbır orgutle baglantım yok sosyal medya dahı kullanmıyorum nıcın bunu verdıler anlam veremıyorum.71 alana 96 verdıler lıyakat torpıllı olmak mı benım ALLAH mn adalaletı var lutfen sayın cumhurbaskanımız adaletsızlıgı gıderın