Sözleşmeli Öğretmenlik Düzenlemesinin Tam Metni Belli Oldu
 Hatırlanacağı üzere, eğitimle ilgili bir tasarıya, sözleşmeli öğretmen alımı için madde eklenmişti.

Eklenen madde gereğince, sözlü sınavla sözleşmeli öğretmen alımı imkanı getirilmişti.

Aşağıda bu maddenin tam metni yer almaktadır. Madde, Meclis Genel Kurulunda kabul edilip, Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

Maddeye göre sadece sözleşmeli öğretmen alımında sözlü sınav getirilmektedir. Kadrolu öğretmen alımı eskiden olduğu gibi KPSS puan sırasına göre atanacaktır.

Ayrıca her yere değil sadece kalkınmada birinci derecede öncelikli illere sözleşmeli öğretman alımı yapılacaktır. 


İŞTE KOMİSYONDA KABUL EDİLEN MADDENİN TAM METNİ

"MADDE 13 - 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 5- Kalkınmada Birinci Derecede Öncelikli Yörelerde Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.
Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanır.

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.

Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle düzenlenir."

Gerekçe:
Madde ile kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının boş öğretmen norm kadrolarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdamı öngörülmektedir. Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde görev yapan öğretmenleri genelde ilk atama yoluyla atanan öğretmenler oluşturmakta ve buralarda uzun süre görevde tutulmalarında sorun yaşanmaktadır. Bu yörelere atanan öğretmenlerin uzun süre görev yapmaları, ek ders ücreti karşılığında yapılan görevlendirmelerin en az seviyede tutulmasını sağlayacağı gibi, eğitim öğretimin niteliğini daha da artıracaktır.
www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gerçek 2 yıl önce

Yazın oraya da : İki kuruş maaş verilecektir. Bu iki kuruş maaş ile gençliğinizi satın alıyoruz :)
Gidin arkadaşlar garsonluk filan yapın turistik şehirlerde. Yemin ediyorum daha fazla kazanıyorlar. Sözleşmeli öğretmenliğin Cibuti'deki kölelikten farkı filan yok. Lisans mezunu insanlarsınız, psikolojinizi bozduğunuza değmez 2 bin lira için.

Avatar
ali 2 yıl önce

keşke hiç kimse başvurmasa da şu sözleşmeli öğretmenliğe de kaldırmak zorunda kalsalar

Misafir Avatar
Osman 2 yıl önce @ali

lakin herkes deliler gibi başvuracak. çünkü gençlerimiz cidden gün geçtikçe salaklaşıyor. her yerde üniversite olmasının bir sonucu tabi ki bu.
aynı maaştan daha fazlasını hiç beyin gerektirmeyen mesleklerden kazanabiliyorsun hem de datçada, foçada, alaçatıda, bodrumda... napıcan oğlum şırnakta muşta ya.

Beğenmedim! (1)
Avatar
oğuz 2 yıl önce

sözlü sınava gelirken referans getirme şartını belirtmeyi unutmuşlar

Avatar
Emmoğlu 2 yıl önce

Samsun yazmışlar ya :D Lan yıllardır ben Samsun'u takip ederim, kadrolu zamanında bile yılda 2 atama oluyordu en uzak ilçelerine :D Bu yıl seçim yok bir şey yok Samsuna atama olur mu? Buna ancak kafası çalışmayan yalaka yandaşlar inanabilir.
Oradaki batıların tamamını silin arkadaşlar, sizin Hakkariye atayacaklar 90 95 puanla bakın görün :D

Avatar
Emir 2 yıl önce

Kalkınmada öncelikli şehirleri yalandan ortaya attılar arkadaşlar.
O iller bir açıklansın o zaman göreceksiniz rahmetli ebenizi :D
diyarbakır sur mardin nusaybin şırnak silopi cizre urfa siverek ığdır aralık filan :D

Araya bir iki tane batı sıkıştırmışlar ki, rahat rahat kandıralım. Bu yıl ümidi kesin, bu yıl atama filan yok. Taa sene başında demiştim.

Misafir Avatar
ugrr 2 yıl önce @Emir

Dediğin yerlerin bağlı olduğu iller zaten listede mevcut; alınan puana göre de tercih yapılacak. Yeni bir şey keşfetmedin yani süper zekalı.

Beğenmedim! (4)
Avatar
işin içine ediyor 2 yıl önce

sözleşme tamamda mulakat işin içine ediyor

Avatar
oğuz 2 yıl önce

evinde otur 2bin liradan daha iyidir. ömürünün en güzel yıllarını ucsuz bucaksız bir yerde geçir 2bntl....

Avatar
Keremdenizinbabası 2 yıl önce

Arkadaşlar kurumlar arası yer değiştirme ile ilgili bilgisi olan varmı acaba