Sözleşmeli Öğretmenlik Kanunun Tam Metni, Sözleşmeli Öğretmenlerin Atanacağı 50 İl ve Yeni Atananlara Sözlü Sınav Yapılması
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in yaptığı açıklamada;

Kanun metnine göre 5 yıl sözleşmeli aday öğretmenlik+3 yıl kadrolu mecburi hizmet maddesine itiraz edilince,  3 yıl aday öğretmenlik olsun, 2 yıl da mecburi hizmet olsun dediler.

 Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde boş kadrolara sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek, bu öğretmenler 3 yıl süreyle başka yere atanmayacak.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısının görüşmeleri devam ediyor.

AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal imzasıylaverilen önergeyle tasarıya yeni bir madde eklendi.

Buna göre, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerdeki, Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, Devlet Memurları Kanunu'nun 4B fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilecek.

Sözleşmeli öğretmenler, öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun 3 katına kadar aday arasından, Bakanlıkça yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak.

Bu şekilde atanan sözleşmeli öğretmenler, 3 yıl süreyle başka yere atanamayacak. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi, sözleşmeli öğretmene tabi olacak.
Kalkınmada 1. Derecede Öncelik Verilen 50 İL

Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak.

Sözleşmeli öğretmenlerden, sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bunun, radikal bir karar olduğunu belirterek, "Zor olan, zor kararı almaktır. Zor kararı alacağız ama ülkemizin kurtuluşu bundadır. Doğru bir karardır. Türkiye'nin önünü açacak, eğitim kalitesini yükseltecek bir tekliftir. Güneydoğu'da öğretmen tutamıyoruz." dedi.

Bakan Yılmaz, bu öğretmenlerin ücretinin, kadroludan daha aşağı olmayacağını bildirdi.

Sözleşmeli Öğretmenlik kanununun tam metni:(aşağıdaki metin yukarıdaki gibi esnetildi)

- "Gönüllü öğretmenler şart"

Komisyon Başkanı, AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay da Van'da en önemli sorunun tecrübeli öğretmen olduğunu, bölge milletvekili olarak buna olumlu baktıklarını söyledi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Doğu, Güneydoğu'da çok büyük sıkıntı olduğunu, öğretmen açığı bulunduğunu, sözleşmeli öğretmenlerin hangi bölgelere atanacaklarının belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, burada görev yapacak öğretmenlere ücrette farklılık getirilebilineceğini belirterek, Doğu'nun makus talihini değiştirecek önemli bir çözüm olduğunu vurguladı.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, bölgenin terörden kurtulması için gönüllü öğretmenlerin atanmasının şart olduğunu dile getirdi.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, atama yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, belli süre konularak, bu öğretmenlerin kadrolu gönderilebileceğini belirtti.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, "Çözülemeyen bir sorunu, hep beraber çözelim." dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, herkesin bölgenin sorununu çözmek konusunda hemfikir olabileceğini ancak öğretmenlerin sözleşmeli yerine, kadrolu olması gerektiğini, maaş özendirmesi yapılabileceğini dile getirdi.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Bakanlığın öğretmen bulmak; öğretmenlerin de çalışmak istediğini belirterek, "İnsanın, işsizlik kadar onurunu örseleyen bir şey yoktur. İlgili sivil toplumla görüşmeden, sendikaları, öğretmenleri dinlemeden bu düzenlemenin hemen geçirilmemesi gerekir." diye konuştu.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, bölgede öğretmenlerin çalışma süresinin 9 ay olduğunu, neredeyse bunun da yarısının raporlu geçtiğini, bu öğretmenlerin de stajyer olduğunu anlattı.
kaynak: Anadolu Ajansı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Magdur 2 yıl önce

Madem sözleşmeli atayacaklar KPSS puanına göre atasinlar tercih yaptirsinlar isaretleyenler okurallarida kabul etmiş olur mulakatlari nasıl kontrol edecekler bizim gibi garibanlar yüksekte alsa olamaz eşi dostu olan yatarak öğretmen en azından sınav daha güvenli hakeden gider son umudumuzuda elimizden almamalilar hak eden gitmeli kim olursa olsun

Misafir Avatar
Torpilsiz 2 yıl önce @Magdur

senden zaten öğretmen olacağını sanmıyorum yetersiz arkadaş.

Beğenmedim! (13)
Avatar
Totpil 2 yıl önce

Yani demk istiyorlarki akp li olmayan ögretmn olamayaak

Avatar
Haber doğru 2 yıl önce

Gece takip takip ettik 3 +2 olarak OLARAK değişti. Biz kadrolu olarak olsa 4 5 yıla razıyız ama bunlar torpil için yapmışlar bunu belli yani

Avatar
s.a 2 yıl önce

Senaryo 1-) Sadece güneydoğuya ve doğunun bazı yerlerine sözleşmeli atarlar. Çok sıkıntı değil.
Senaryo 2-) Bu gazla bu 50 ilin bütün öğretmen açığını sözleşmelilerle doldurular. İşte bu büyük sıkıntı. Allah sonumuzu hayır etsin..

Misafir Avatar
koray 2 yıl önce @s.a

devletin görevi eğitim fakültelerinde okuyan öğretmen adaylarına yıllara göre iş bulmak değil, öğretmen açığını kapatmaktır. inş. şubatta tüm öğretmen açığı kapanır

Beğenmedim! (0)
Avatar
zz 2 yıl önce

Bu öğretmenlerin aldıkları maas onları gecindirirmi acep sozlesmenin aldigi en fazla 1200 oda 4haftaya tamamlarsa senede 3 kere ancak oluyo ki oda doguda imkansız surekli okullara tatil verildiğini düşünürsek e tatillerdede maas kesintisi okuyorsa o iş yaş

Misafir Avatar
Torpilli 2 yıl önce @zz

sevgili arkadaşım ücretli ve sözleşmeli ayrı şeyler biraz araştırsan

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Osman k. 2 yıl önce @zz

Maaşlar normal kadrolular ile aynı. bahsettiğiniz konu ücretli öğretmende 1200 lira maaş

Beğenmedim! (0)
Avatar
matbaa teknolojisi 2 yıl önce

matbaa öğretmenleride doğuya atanmak istiyor....

Avatar
Bilal 2 yıl önce

Haberin içeriği yanlış yazılmış 3 yıl çalıştıktan sonra kadro değil 5 yıl çalıştıktan sonra kadro veriliyor. Sonra 3 yıl daha çalışmak zorunlu. Yani atandığın yerde 8 sene kalmak zorundasın.

Misafir Avatar
murat 2 yıl önce @Bilal

Komisyonla yapılan pazarlıklar sonucu düşürüldü 3yıl sözleşmeli 2 yıl kadro alarak çakıcaklar öğretmeni 3+2 oldu yani

Beğenmedim! (0)
Avatar
zz 2 yıl önce

Bu öğretmenlerin aldıkları maas onları gecindirirmi acep sozlesmenin aldigi en fazla 1200 oda 4haftaya tamamlarsa senede 3 kere ancak oluyo ki oda doguda imkansız surekli okullara tatil verildiğini düşünürsek e tatillerdede maas kesintisi oluyor o iş yaş