Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Puanlaması Nasıl Olacak? Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?
 Ön başvurusu kabul edilen ve mülakatlara çağrılan öğretmen adayları bugün itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği komisyon önünde sözlü sınava alındı. Sözleşmeli öğretmen atamaları için kullanılacak olan sözlü sınav değerlendirmesinin ardından atamalar Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı kılavuza göre sözlü sınav başarı puanlarına göre yapılacak.

Sözlü sınava alınan öğretmen adaylarının merak ettiği bir diğer hususta sözlü sınav değerlendirmesinin nasıl olacağı  ve sonuçların ne zaman açıklanacağı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı kılavuza göre sözlü sınav değerlendirmesi ve sonuçları aşağıdaki gibi olacak.

2016 KPSS ve ÖABT puanları ile kendi branşında belirlenen kontenjanın, 3 katı kadar aday belirlenen tarihlerde sözlü sınava çağrılacaklar. Sözlü sınava alınan öğretmen adaylarına, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelikle belirlediği konulardan komisyon üyeleri sorular soracak. Sorulan sorulara verilen cevapları her komisyon üyesi puanlayacak, puanların ortalaması alınıp sözlü sınav puanı adaya verilmiş olacak. Adaya verilen sözlü sınavı ile aday Ekim ayının ilk haftası öğretmen atamaları için tercih yapma hakkına sahip olacak.

Sözlü sınavı puanı 60 puanın altında olan adaylara tercih hakkı verilmeyecek, 60 puanın üzerinde alan adaylar MEB tarafından kendi branşında sıralamaya konulacak. Daha sonra 20+1 tercih sistemi adaylar tercihlerini 3 gün içinde bildirip atamaları yapılacak.

Sözlü sınav sonucu elde edilen puanlarda, sıralama belirlemede eşitlik olması halinde adayların KPSS-ÖABT puanlarına bakılacak. KPSS-ÖABT puanları yüksek olan adaylar daha şanslı olacak.

ATAMA TAKVİMİ VE SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

Buna göre, ilan edilen kadrolar için 2016 KPSS10 ve KPSS121 puan türlerinden 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar, sözlü sınav için "http://ikgm.meb.gov.tr" adresinden başvuru yapabilecek. En yüksek puanlı adaydan başlamak üzere ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday sözlü sınava alınacak.

Sözlü sınavlar, Türkiye genelinde oluşturulan 18 sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Adaylar sınav merkezi tercihlerine göre sözlü sınava girecek ve ardından başarılı olanlar arasından puan üstünlüğüne göre tercihler alınıp atamalar gerçekleştirilecek.

Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili sözlü sınava alınacak adaylara ilişkin süreç takvimi, yapılacak iş ve işlemler, bakanlığın "www.meb.gov.tr" internet sitesinden duyurulacak.

Öte yandan, sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek. Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar, başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek.


Sözlü sınava alınacak adaylar "http://mebbis.meb.gov.tr" ve "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden duyurulacak. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecek.

Başvurular için 2 ayrı takvim

ÖABT KPSSP10 gerektirmeyen alanlar bakımından adaylardan ön başvurular 8-11 Ağustos'ta alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 12 Ağustos'ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 15-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve 28 Eylül'de sonuçlar açıklanacak. Alınan itirazlar, 3 Ekim'de sonuçlandırılacak. Adayların atama tercihleri, 4-7 Ekim arasında alınacak ve 10 Ekim'de sonuçları açıklanacak.

ÖABT 20 Ağustos 2016'da gerçekleştirileceğinden KPSS121 puan türüne göre atanacak adayların sınav takvimi farklı olacak. Buna göre, ÖABT gerektiren alanlar bakımından ön başvurular 5-8 Eylül arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 9 Eylül'de ilan edilecek. Sözlü sınavlar 19-27 Eylül arasında yapılacak. Sözlü sınav sonuçları, 28 Eylül'de açıklanacak. Bu tarihten sonraki süreçlere ilişkin takvim ise ÖABT gerektirmeyen adaylarla aynı olacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayla bilir 2 yıl önce

ne ataması sosyal bilgilerden 120 kişi alıyor onuda dersane öğretmenlerini alır emekler boş