Sözleşmeli Öğretmenlik ve Mülakat Geldi!
 Yürürlüğe konulan OHAL uyarınca ikinci KHK 27 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı

Kararnamenin 4. maddesinin 5. fıkrasıyla, MEB Teşkilat Kanununa şu hüküm eklenmiştir.

(6) 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 4- (1) Öncelikle kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde olmak üzere Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kuramlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.

(2) Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katma kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanır.

(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir.Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

(4) Bu madde hükümlerine göre öğretmen kadrolarına atananların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz.

2015 Eylül ve 2016 Şubat Öğretmen Ataması Taban Puanları için TIKLAYINIZ

2016 Eylül 30 bin Öğretmen Ataması Olursa Branşlara Göre Kontenjanlar(tahmini) için 
TIKLAYINIZ.

(5) Bu madde kapsamında öğretmen kadrolarına atananlara iş sonu tazminatı ödenmez. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınır.

(6) Bu madde kapsamında sözleşmeli öğretmenlerin atanacağı öğretmen kadroları, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan sınıf, unvan ve derecelerine uygun olmak şartıyla, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek Milli Eğitim Bakanlığının 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş ve öğretmen kadrolarına atananların pozisyonları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar ile iptal edilen pozisyonlar; unvanı, sınıfı, adedi, derecesi, teşkilatı ve birimi belirtilmek suretiyle atama tarihinden itibaren iki ay içinde Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

(7) Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Milli Eğitim Bakanlığınca yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir."

DEĞERLENDİRME

Bu hükme göre, kalkınmada öncelikli yörelerde mülakatla sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilecek. En yüksek KPSS puanına sahip 3 katı aday sözlü sınava alınacak.

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl görev yaptıktan sonra kadroya geçecek, 2 yıl daha çalıştıktan sonra nakil isteyebilecek.

Eş durumu tayinlerinde, eş, sözleşmeli öğretmene tabi olacak.

Sözlü sınavın detaylarını MEB belirleyecek.
www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman 2 yıl önce

5 yıldı zorunluluk, 6 yıla çıktı.
10 yıl yapın he 10 yıl yaşasın millet Şırnak İdil'de, Hakkari Yüksekova'da.

Avatar
Emrullah 2 yıl önce

Rezalet ki ne rezalet.
Bırakın arkadaşlar devlet mevlet. Özelde çalışın. Bundan kötü olamaz. 3 yıldı sözleşmeli, 4 yıla çıkartmışlar bir de. Sözleşmeli öğretmen taşerön firma işçisinden farksızdır. 2000 lira maaş alıyor. 4 yıl boyunca bu maaşı aldıktan sonra, kadrolu yapsan nolur yapmasan nolur. 4 yıl kpss hazırlanın emin olun aynı paraya denk geliyor :D her ay 1000 liranın üzerinde zararınız var maaş olarak. yılda 12 bin lira. 4 yılda 48 bin lira içerdesiniz zaten. Onun yerine 48 bin liraya gidin Avrupa tatili yapın, sonra kpss ye bir daha hazırlanın.

Avatar
ali 2 yıl önce

yalancı düzenbazlar hani beş yıldı?

Avatar
yalçın 2 yıl önce

3+2 den 4+2 ye çıktı.1 yıl daha taktılar öğretmenlere.düşünün sözleşmeli atanan iki eş
biri muş biri karabük bu eşler nerde birleşecekler.aile bütünlüğü nerde.

Avatar
ÖMER 2 yıl önce

Arkadaslar esim ozel sirkette bende sozlesmeli atanirsam ne olacak halimiz.bununla alakali bi duzenleme getirmezler mi hic? Onceki deneyimlerden yola cikarak yorumlayabilir misiniz lutfen

Misafir Avatar
Mert 2 yıl önce @ÖMER

Sözleşmeli atanma hiç kardeşim. Eşinin yanında mis gibi yaşarsın asgari ücretli. Hemen hemen aynı şeye denk geliyor. Asgari ücretten 700 lira fazla alıyorlar. Onu da Doğuda terörle içiçe, karından uzak yaşamaya say. İkinci evin masraflarına say.

Beğenmedim! (2)
Avatar
dilci 2 yıl önce

aslında tüm öğretmenlerin toplanıp istifa etmeleri lazım. o zaman görürler. tüm öğretmenler bir olmalı. birbirlerine destek olmalı, birlikten güç doğar.

Avatar
mustafa 2 yıl önce

Arkadslar 4b kapsamında eşi de kendısıde sözleşmeli çalısıp es tayını isteyen oldu mu aranızda. basından böyle bişi gecen var mı?