675 ve 676 sayılı KHK'larda Tüm Öğretmenleri İlgilendiren 4 Önemli Değişiklik
657'e tabi personel için, görevden uzaklaştırmalarda uygulanan 3 aylık sınırlama kaldırıldı    

675 sayılı KHK- Madde 13- (1) 15/7/2016 tarihinden 20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla olağanüstü halin ilan edilmesine kadar geçen süre zarfında ve olağanüstü halin devam ettiği süre içinde görevden uzaklaştırılanlar hakkında ilgili mevzuatta bu tedbir için öngörülen süre sınırlaması, olağanüstü hal süresince uygulanmaz.

Memurluğa alınma şartları arasına yeni bir madde eklenmiştir. Buna göre memurluğa alınacaklar, güvenlik soruşturması tabi tutulacak.    

MADDE 74- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir.
"8. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak."

Memurluktan çıkarma maddesine yeni bir fıkra eklenmiştir.    

MADDE 75- 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinin birinci fıkrasının (E) bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir.
"l) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak."

Sözleşmeli öğretmenlere yönelik sözlü sınavı geçen bazı adaylarda Bylock çıkması nedeniyle, sözleşme imzalanmadan hiçbir hak talep edilmeyeceği kanuna yazılmıştır.    

MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiştir.
"Sözleşmeli öğretmenliğe yapılan atama, sözleşmenin imzalanmasıyla geçerlilik kazanır. Sözleşme, imzalanmadan herhangi bir hak doğurmaz."
www.memurlar.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.