Mesai saatinde 'yüksek lisans' yapılabilir mi?

Bunun üzerine Okul Müdürü izin vermeme işleminin iptali için dava açtı.Yerel Mahkeme davacının davasını reddederken, İstinaf Mahkemesi eğitim ve öğretimin Anayasal bir hak olduğu ayrıca Yüksek Lisans yapma da kamu yararının bulunduğu gerekçeleriyle yerel mahkeme kararını hatalı buldu.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesinin 19/10/2017 tarihli 2017/1268 esas, 2017/1633 Karar sayılı kararında özetle,

'...Milli Eitim Bakanlığı izin yönergesinde,öğretmenlerin ders programlarının ,lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkan verecek şekilde, düzenleneceğinin, lisansüstü öğğrenimine devam eden diğer kamu görevlilerinin ise,görevlerini aksatmamak şartıyla,izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanacağının belirtildiği, davacının görev yaptığı okulda tek müdür yardımcısı olmadığı gibi, izin verilmesi halinde görevin aksayacaına ilişkin somut bir verinin dava dosyasına sunulmadığı, kaldı ki, yönergede gerekli kolaylıkların sağlanması gerektiğinin belirtildiği, eğitim ve öretim hakkının anayasal güvence altına alındığı, davacının lisans üstü eğitimi almasının kamu yararına olduğu, bunun yanın da İlçe Milli Eğğitim Müdürlüğünün izin vermemesi yolunda bir görüş belirtmediği hususları birlikte değerlendirildiğinde, Milli Eğitim Bakanlığı izin yönergesi kapsamında, davacının izin talebinin reddine ilişkin işlem konusunda, dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğu..'şeklinde ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meslek 3 yıl önce

Yanlış kardeşim, hem mesai saatinde okuyup çalışmayacaksın, hem de haketmediğin ücreti alacaksın. Devlet bu işi de düzeltmeli. Y.lisans yapacak olan çalışmaya ara verir, mezun olunca tekrar çalışır. Bu kadar basit. Boşuna zaman ve iş kaybına ne gerek var. Çok suistimal ediliyor bu durum

Misafir Avatar
ek ders 2 yıl önce @Meslek

idareci lisansüstü eğitimini yapıyor, peki bu durumda ek dersini alabiliyor mu yani?

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
NE ALAKA 3 yıl önce @Meslek

Onun yerine ders programı düzenlenmeli.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Emrah 3 yıl önce

Kolayı var. İdarecilikten istifa eder, haftada bir gün boş gün verirler. O da yüksek lisansını yapar.

Avatar
Meslek 1 ay önce

Yüksek lisans ve doktora eğitiminden bahsediyoruz, başı boş bir faaliyetmiş gibi görmeniz çok abes. Gerekli kolaylığın elbette sağlanması gerekiyor, mağduriyet yaşayanlar var.