Müdürünüz Size Gıcık, Performans Notunuzu Düşük Verdi, Ne Yapacaksınız? İtiraz Dilekçe Örneği...
 Eğitim İş Trabzon şubesinden yapılan açıklamada; 17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ ”ne 27.04.2015 tarihinde açılan davada Yönetmeliğin “performans değerlendirmesine” ilişkin hükümlerinin yer aldığı 15. maddesinin (1) ve (2) nci fıkralar, 19 ve 20 ve 25’inci maddelerinde yer alan ibareler, Yönetmeliğin “Performans değerlendirmelerine “ ilişkin düzenlemelerinin yer aldığı 16,17 ve 18 inci maddelerindeki hükümler hukuka aykırıdır; Madde metinlerinde geçen ve aday öğretmenlerin başarısını ölçmede sınavlar kadar etkili kılınan ve ayrıntılı ölçütler içeren Ek-3 Formu olarak Yönetmelik ekinde yayımlanan Performans Değerlendirmesi puanlamaya esas A, B, C kısımları ile toplam 50 kriterden oluşmaktadır. Değerlendirme sorularının objektifliğinin tartışılması bir yana değerlendirmeyi yapacak Değerlendirme Komisyonlarının seçimi, görevi de hukuksal anlamda objektif olmaktan uzaktır.

Aday öğretmenlerle ilgili performans değerlendirmesi yanında, çalışan öğretmenlerle ilgili olarak performans düzenlemesi getiren “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nin 54.maddesinin de tamamının iptali istenmiştir. 54. Maddeye göre;

“ (1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.

(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3’te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir ”denilmektedir.

Buna göre çalışan öğretmenler 50 ölçüt üzerinden performans değerlendirmesine tabi tutulmaktadırlar.

İptale konu hukuka aykırı hükümlerin uygulanmasının telafisi imkânsız zararlara yol açacağı açık olduğundan, idarenin savunması alınmaksızın düzenleyici işlemin yürütmesinin durdurulması istemli Danıştay 16. Dairede dava açılmış olup, süreç devam etmektedir.(kamugundemi.com)

Dilekçe Örneği:

ADI VE SOYADI                                :

T.C.KİMLİK NO                                   :

MEBSİS NO                                         :

BABA ADI                                           :

ANA ADI                                             :

DOĞUM YERİ VE YILI                     :

GÖREVİ                                                :

GÖREV YERİ                                      :

KONUSU                                              :                                                                                               

 

 

…………………………………………..MÜDÜRLÜĞÜNE,

 

 

İlgi :a)17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği,

        b)MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 15/06/2016 tarih ve 6562849 sayılı yazısı,                                  

 

            c-)22.06.2016 MEB  Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 38772063-774.06-E.6905752 sayılı yazısı,

 

İlgi a) yönetmelik kapsamında okulumuzda görev yapan öğretmenlerimiz 2015-2016 eğitim ve öğretim yılından itibaren performans değerlendirilmesine tabi tutularak  tarafınızca  değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler MEBBİS  modülünde  kişisel kullanıcı sayfamızda görülmektedir. 100 üzerinden …….puanla değerlendirilmiş bulunmaktayım.

Gözlemlere dayanılarak değerlendirilebilecek bazı kriterlere “Bazen (1,00 puan), Sıklıkla(1,50 puan)” denilerek 2,00 puanlık Her Zaman seçeneğinin verilmemesi için somut gerekçeler yazılı belgelere dayanması gerekmektedir. Performans değerlendirme  işleminin nesnel, somut, ölçme ve değerlendirme  kriterlerine dayanmadığı bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olması nedeni ile hukuka aykırı olduğunu düşünmekteyim.

            Tarafıma 100 puan üzerinden …… puan almama neden olan……..... maddesinde yer alan kritere olumsuz puan verilmesinin dayanağının ve gerekçesinin belgeleriyle birlikte tarafıma yazılı olarak bildirilmesini, bu mümkün değilse, tamamen subjektif olan bu değerlendirmenin olumlu olarak düzeltilmesini talep ediyorum. Aksi halde yasal haklarımı kullanacağımı bildirir, gereğini bilgilerinize arz ederim. …/06/2016

 

 

             

ADRES:                                                                                                                   Adı Soyadı                                                                                                                                            İMZA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2 yıl önce

kul hakkına girilerek keyfi uygulamalarla kafaya estiği gibi puan veriliyor. çocuk oyuncağına çevirdiler. iki tuşla öğretmenlerin sicilini bozuyorlar. Allaha havale ediyorum 30 küsür puanla hakkımı yiyene haram olsun. kpss ile zar zor atanan öğretmeni liyakati olmayan kişiler keyfine göre puanlıyor yazıklar olsun

Avatar
mestek 2 yıl önce

Ne ala memleket.yuksek verirse belgeye gerek yok, dusuk puan ispatla? Öğretmenin performansı nasıl artacak? Her seye itirazla mi?

Misafir Avatar
HARBİ 2 yıl önce @mestek

SENİN ESİN MÜDÜRSÜN VE BİR KAÇ KİŞİYE DÜŞÜK VERDİN TUTUŞTUN

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
fügen 2 yıl önce @mestek

Adil değil puanlama ,en azından benim çalıştığım okulda öyle.Benim yaptığım işin onda birini yapmayan zümrem 99 aldı.Yıl boyunca sadece okula geldi .Ne bir pano hazırlama ,ne bir tören ,ne bir sosyal etkinlik ,akıllı tahtayı kullanmayı bilmiyor.Bu mu adalet neye göre puanlama ???Öğretmenin performansı işini severek yapmasıyla artar sayın meslektaşım.Motive edilmesiyle artar.Benim tüm hevesim kırıldı , moralim düştü.Seneye ben de sadece okul ev yapacağım.Bitmiştir kendimi paralayarak çalışmalarım.

Beğenmedim! (0)
Avatar
hakkı 2 yıl önce

müdürün ego tatmini düşük puan verirse
körler sağırlar birbirini ağırlar müdür yüksek puan verdiyse o kadar kafanıza takmayın o yüzden

Avatar
nefer 2 yıl önce

körlerle sağırlar birbirlerini ağırlıyorlar. meb güvenirliliğini tamamıyla yitirmiştir.öğretmen motivasyonunu canı gönülden artıran uygulamayı tebrik ediyorum.

Avatar
eğitimci 2 yıl önce

bu ülkede müdür olmak siyasi 30 yıllık eğitimciyim müdürlere yalakalık yapanlar onların kanunsuz tekliflerini yerine getirenler idare odalarından ders saatini geçirenler hep ödül almıştır eğitimi siyasetten kurtarıp devlet politikası haline getirilmesi atanmayla hiçbir müdür4 yıldan fazla müdürlük yapmamalı

Avatar
Realist 2 yıl önce

Puanlamayı hakkıyla yapan var mı? Bir bayan öğretmene ahlaki değerlerden düşük verirseniz, onu rencide edersiniz. Sebebini mutlaka açıklamanız gerekir. Asıldınız da karşılık mı bulamadınız? Ya da uygunuz biçimde mi gördünüz? Ne yazık ki bunlar da yapılmış. Uygulama gerekli mi diye sorarsanız son derece gereksiz.

Çıkarımlarım: Zihniyet olarak müdüre yakınsanız notunuz yüksek, değilseniz düşük. Diğer bir düşünce de bazı müdürler öğretmenlerle arasını bozup can cüvenliğim yok diye başka bir okula da tayin için zorlayabilir. Buna benzer bir olaya şahit olduğum için paylaşmak istedim.

Avatar
esra 2 yıl önce

bu dilekçe okula mı verilecek mebe mi