Nöbetçi Öğretmenlerin Görevleri ve Yönetmeliği
Yönetmeliğe göre Öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 – (1) Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

(2) Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.

(3) Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

(4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

(5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

(6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren  bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.

(9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

Nöbetçi Öğretmenlerin Görevleri:

 1. 1) Günlük vakit çizelgesini uygulamak;
 2. 2) Okulda günlük eğitimin başlamasından yarım saat önce hazır bulunur ve çalışma süresinin

bitiminde, gerekli kontrolleri yapmak;

 1. 3) Eğitim ve yönetim işlerinin düzenli olarak yürütülmesinde, okul yöneticilerine yardımcı

Olmak;

 1. 4) Öğretmenlerin derslere zamanında girip girmediğini izlemek ve öğretmeni gelmeyen sınıfları okul yönetimine bildirmek,bu sınıflara nezaret etmek;
 1. 5) Isıtma, elektrik ve sıhhi tesislerin çalışıp çalışmadığını, okul içi temizliğinin yapılıp yapılmadığının, okul bina ve tesislerinin yangından korunma tedbirlerinin alınıp alınmadığının günlük kontrollerini yapmak, giderebildiği eksiklikleri gidermek, gerekli olanları ilgililere duyurmak.
 2. 6) Bahçede, koridorlarda, sınıflardaki öğrencileri gözetlemek;
 3. 7) Beklenmedik olaylar karşısında gerekli tedbiri almak ve bu durumu ilgililere bildirmek;
 4. 8) Nöbet süresinde okulun eğitim öğretim,disiplin gibi çeşitli işlerini bu hususlarda günlük tedbirleri almak;
 5. 9) Nöbet sonunda okul nöbet defterine nöbet  süresi içindeki önemli olayları ve aldığı tedbirleri belirten raporunu yazmak;
 1. 10) İzinli olan öğretmenlerin boş kalan sınıflarını, nöbetçi müdür muavininin önerileri

doğrultusunda doldurmak;

11) Teneffüslerde öğrencilerin sınıfları boşaltmasını ve sınıfların havalandırılmasını sağlar.

 1. 12) Nöbet Çizelgesi’nde kendisine verilen görev yerinde bulunan öğrencileri kontrol altında

tutmak. Disiplini sağlamak ve öğrencilerin okul sınırları dışına çıkışlarını öğretmenler kurulu kararı doğrultusunda gerekli tedbirleri alarak sağlamak;.

 1. 13)Eğitim ve yönetim işlerinin düzenli olarak yürütülmesinde, okul yöneticilerine yardımcı

olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin 5 yıl önce

öğretmenlere bir günden fazla nöbet verilebilir mi?öğretmenlerin birden fazla nöbeti tutma zorunluluğu varmıdır?Yasal açıdan bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirebilir mi ?

Avatar
kes yapıştır 4 yıl önce

Ogretmenlerin nobetleri guvenlikle degil gorevleri ile iliskili olmali, mesela ben matematik ogretmeni olarak cocuklarin takildigi sorulari cozebilir, anlamadiklari konulari anlatabilir, gelmeyen ogretmenlerin dersine girebilirim ama guvenlikten anlamam. Nasil bir hakim nobetinde dava bakiyorsa ve nasil bir doktor nobetinde hasta tedavi ediyor