Öğretmen, avon ve amway gibi ürünlerin pazarlanmasını yapabilir mi?

SORU: Merhabalar,
Memurların (özellikle bayan memureler) Farmasi, Emway, Avon gibi netwörk üzerinden satış yapmalarını 657 yönünden değerlendirirmisiniz. Tacir sayılmayı gerektiren bir faaliyet midir?

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı" başlıklı değişik 28 inci maddesi şu şekildedir:

"Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz."

Sözkonusu hüküm ile genel olarak memurun ticaret ve gelir getirici faaliyetleri yasaklanmış olup, bu yasağın istisnaları da aynı maddenin bir sonraki fıkrasında "Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır." şeklinde belirtilmiş bulunmaktadır.

2011 yılında yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunun 15. mafddesinde esnaf şu şekilde tanımlanmıştır:

"İster gezici olsun ister bir dükkanda veya bir sokağın belirli yerlerinde sabit bulunsun, ekonomik faaliyeti sermayesinden fazla bedeni çalışmasına dayanan ve geliri 11 inci maddenin ikinci fıkrası uyarınca çıkarılacak kararnamede gösterilen sınırı aşmayan ve sanat veya ticaretle uğraşan kişi esnaftır. Ancak, tacirlere özgü 20 ve 53 üncü maddeler ile Türk Medeni Kanununun 950 nci maddesinin ikinci fıkrası hükmü bunlara da uygulanır."

Sonuç olarak;

1- Soruda bahsi geçen avon veya amway gibi ürünlerin pazarlanması faaliyeti bir ticari işletme faaliyetidir. Bu ürünün alınıp satılması, buna aracılık edilmesi, ticari işletme üzerinden yapılması gereken faalşyetlerdir. Bu nedenle mesai saatleri dışında olsa dahi, bir ticari işletme tarafından yerine getirilmesi gereken işlerin bir memur tarafından yapılması yasaklanmış bir faaliyettir.

2- Bazı firmaların ürünlerinin pazarlanması ticaret ve gelir getirici faaliyet istisnaları içinde yer almamaktadır.
www.memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dostumsun 3 yıl önce

Aşağıdaki yorumun tamamen kişisel ve seni bağlayan bir yorum. Mesnetsizce yapılmış bir yorum hatta. Böyle bir yorum yaparak kimsenin ekmeğiyle ve kazancıyla oynama istersen çünkü 2011 tarihli kanunda olay açık ve nettir. Memurlar network marketing yapabilirler. Kar payına ortak olabilirler. Sadece yönetimde yer alamazlar. Kendi kafandan memurlar bunu yapamazlar diyemezsin. Lütfen kanunu iyice oku ve böyle saçma sapan bir yazıyla cevap verme bir daha kimseye.

Avatar
Dostumsun 3 yıl önce

MEMURLAR network marketing yapabilir
mi ❗️❗️❗️

Memurlarin network yapabilmesiyle ilgili kanunu soran vardı. Kanunun numarası alttadır. Araştırıp, çıktısını alıp elinizde bulundurabilirsiniz.❗️❗️❗️

"Memur Network Marketing Yapabilir mi?
26.08.2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan Devlet Memurları Kanununun memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağını düzenleyen maddesindeki değişiklikliklerle beraber devlet memurları bir anonim şirkete ortak olabiliyorlar. Yine Devlet memurlarının görev yaptıkları kurumun kuruluş kanununda özel bir düzenleme olmaması halinde, şirket ana sözleşmesinde kuruluş sırasında şirketi idare ve temsil edecek olanlar arasında belirtilmemiş olması ile yönetim ve denetimde görev almaması kaydıyla limited şirket ortağı olması mümkün bulunmaktadır. Nitekim limitet şirket ortağı olmanın ticaretle uğraşmak sayılmayacağı yolunda Danıştay dairelerinin vermiş olduğu birçok yargı kararı da bulunmaktadır.
Memurlar, Türk Ticaret Kanununa göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamazlar. Ancak network marketing şirketi, kişileri bağımsız tacir ‘yardımcısı’ yapmaktadır. Bu nedenle memurlar tacir sayılmamaktadırlar. Zira sistem içerisinde memurlar ayrıca ‘müşteri’ konumundadırlar."