Öğretmenlere İl-İlçe Emri Uygulanacak Mı? Rotasyon Ne Zaman, Kimlere Uygulanacak?
İL/İLÇE EMRİ UYGULANMAYACAK YAZA DA ROTASYON GELİYOR

Ayrıca geçen yıl ilk defa uygulanması planlanan ve geçici olarak yapılmayan ROTASYON tamamen iptal edilmedi. Yönetmelikte halen durmakta ve bu yaz il/ilçe emri gibi yine öğretmenlerin karşısına getirilecektir. Şimdiden öğretmenlerimizin yanında olarak ve MEB'e baskı kurarak bu uygulamanın da kaldırılmasını talep ediyoruz. Haber detayımızda il/ilçe Emri uygulamasının devamında Rotasyon yazımızı da okuyabilirsiniz. Neden bu yaz uygulanacak?

 

İl ve İlçe Emri Yönetmelik Gereği Yapılmayacak
Normal olarak yönetmelik hükümleri gereği zaten il ve ilçe emri bulunmamakta. Fakat bu yaz bir istisna yapılarak yönetmelikteki maddeye rağmen Bakan Avcı'nın bir talimatıyla geçici olarak uygulanmıştı.

Nedir İl ve İlçe Emri?
Mazereti dolayısı ile tayin isteyip ataması yapılamayan öğretmen istediği ildeki il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü emrine verilerek burada görevlendirmesi yapılır ve mazeret ataması gerçekleştirilir. Fakat şu an yürürlükte olan yönetmelik gereği bu mümkün değil. 2015 yaz mazeretinde Nabi Avcı uygulanmasını istemiş fakat yönetmelik değişikliği ile ilgili bir çalışma yapılmadığı için her tayin döneminde öğretmenlerin karşısına çıkmaktadır.

Aile bütünlüğü gereği il veya ilçe emrinin uygulanması zorunluluk olmasına rağmen halen yönetmelikte yerini almakta ve il/ilçe emri yerine öğretmenler zorunlu olarak aylıksız izin almaya yönlendirilmektedir.

Aylıksız izin ne demek?
2 veya 3 yıla kadar ataması yapılmaz ise aylıksız izin hakkı verildi. Fakat aylıksız izin demek normal olarak tatil gibi değil, maaşın ve hizmet puanının da durdurulması demek. Aylıksız izin almaya zorlanarak hem maddi hem de manevi çöküntüye zorlanan öğretmenler için bu değişikliklerin bir an önce yapılması şarttır.

Ayrıca her tayin döneminde ataması yapılamayan 100binlerce kişi bulunmamaktadır. Bu sayı il ve ilçe emrine verilince hiç bir sıkıntı yaşanmayacak şekilde çözülebilmesine rağmen sürekli her tayin dönemince öğretmenlerin önüne sorun olarak getirilmektedir.

Yönetmelik maddesi gereği il ve ilçe emrinin uygulanamayacağını gösterir madde:

Mazeret durumu nedeniyle yer değiştirmesi yapılamayanların aylıksız izinleri

MADDE 57
(1) Hizmet puanı veya alanlarında norm kadro yetersizliği nedeniyle mazerete bağlı iller arasında yer değiştirme istekleri karşılanamayan öğretmenler, 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinin beşinci fıkrasına göre istekte bulundukları yere atanmaya hak kazanıncaya kadar aylıksız izinli sayılmalarını isteyebilirler. Bu süre üç yıldan fazla olamaz. Bu durumda olanların aylıksız izin hakkından yararlandırılmaları için aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde kendilerine Bakanlıkça sunulan tercihlerin tamamını kullanmaları şartı aranır.

(2) Aylıksız izinli sayılanlar, bulundukları il millî eğitim müdürlüklerine bu amaçla tahsis edilecek boş kadrolara atanır. Bu maddeye göre aylıksız izinli sayılanlar, her mazerete bağlı yer değiştirme döneminde mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirmek zorundadır. Mazeretlerinin devam ettiğini belgelendiremeyenlerin aylıksız izinleri iptal edilerek aylıksız izinli sayıldıkları ilde bulunan eğitim kurumlarının durumlarına uygun öğretmen kadrolarına öncelikle atanır. Aylıksız izinlerini kendi istekleriyle iptal ettirenlere bir sonraki mazerete bağlı yer değiştirme dönemine kadar aylıksız izin verilmez.

(3) Aylıksız izinli sayılanlardan üçüncü yılın sonunda yer değiştirme suretiyle atamaları yapılamayanlar, aylıksız izinli sayıldıkları ilde bulunan eğitim kurumlarının durumlarına uygun öğretmen kadrolarına öncelikle atanır.

Rotasyon Neden Uygulanacak?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Rotasyon uygulamasını geçici olarak durdurmuştu. Geçici diyoruz çünkü yönetmelikte halen yürürlüğünü korumakta. Yani 2016 yazında uygulanması yönetmelik gereği zorunlu. İl/ilçe emrinde olduğu gibi rotasyon başvuruları öncesinde de Bakan Avcı’nın bir açıklama yapması bekleniyor ve muhtemelen yönetmelik hükümlerinin uygulanacağı da aşikar gözüküyor.

8 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 15 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır denildiğinden bu yıl yine uygulanacaktır.

Rotasyon olacağından dolayı 2015 yılında rekor seviyede il içi ataması yapılmış ve bir çok öğretmen istemese de yer değiştirmek zorunda bırakılmıştı.

Rotasyonda yapılan tek değişiklik 8 yıl süresinin 12 yıla çıkartılmasıdır. Dolayısıyla 2016’darotasyon uygulanacak.

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi

MADDE 48
(1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla (R.G.Değişik İbare 4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapabilir.

(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam (R.G. Değişik İbare 4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.

(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.

(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.

(6) (R.G. Değişik İbare 4/7/2015-29406) 12 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.

(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.

(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda (R.G. Değişik İbare 4/7/2015-29406) 12 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.

(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda(R.G. Değişik İbare 4/7/2015-29406) 12 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.

(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.

(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.
kaynak: mymemur
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bakanimiz sesimizi duyuyormu 2 yıl önce

bana acilan tek yer üç aktarmayla gidebilecegim 120km uzakta bir okuldu o bile cikmadi simdi ben iki cocukla ne yapacağım bakanim. okul acilinca iki cocuk ayri okulda ben ayri okulda bizi kim topluyacak bakanim benim yasadiklarimi bir gun yasamayi deneyin inanin haklisin diyeceksiniz

Avatar
il ve ilçe emri haksizliktır 2 yıl önce

7 ve 10 puanlık öğretmenlerin merkeze gelip yerleşmesi yüzünden kaç yıldır il içinde 150 puanla yerimizden oynayamıyoruz.Sebebide iki yıldır bir dönem çalışan öğretmenlerin ilçe emri ile merkeze doldurulmasıdır.Milli eğitim bu yanlışı bir daha yapmamalıdır çünkü büyük bir haksızlık ve bende helal etmiyorum.

Avatar
il ve ilçe emri haksizliktır 2 yıl önce

7 ve 10 puanlık öğretmenlerin merkeze gelip yerleşmesi yüzünden kaç yıldır il içinde 150 puanla yerimizden oynayamıyoruz.Sebebide iki yıldır bir dönem çalışan öğretmenlerin ilçe emri ile merkeze doldurulmasıdır.Milli eğitim bu yanlışı bir daha yapmamalıdır çünkü büyük bir haksızlık ve bende helal etmiyorum.