Öğretmenlere ve Memurlara Not Sisteminin Detayları Belli Oldu
Memurların terfi ve yer değiştirmelerinde A, B, C ve D notlarından oluşan yeni sistem uygulamaya sokuluyor. 'Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı'nda uygulamaya geçirilmesi düşünülen sisteme göre, kamuda çalışan 3.1 milyon kadrolu ve sözleşmeli memur, 'yönetici' ve 'diğer personel' olarak ikiye ayrılacak.

DÖRT NOTLU SİSTEM

Star gazetesinde yer alan habere göre, altı aylık ile bir yıllık yapılacak değerlendirmelerde, her bir personele ilişkin 'Başarı Değerlendirme Formu' doldurulacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında başarı düzeyi A düzeyi (90-100 puan), B düzeyi (76-89 puan), C düzeyi (60-75 puan), D düzeyi ise (0-59) olarak kabul edilecek. 'D' notu alan başarısız kabul edilecek.

'A' VE 'B' YÜKSELTECEK

Birbirini takip eden üç başarı değerlendirmesinde A ve B üzerinde puan alınması, memurların görevde yükselmeleri, görevleriyle ilgili kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, yer değiştirme, yurt dışı görevlendirmeleri ve insan kaynakları planlamalarında etkili olacak. Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara da, başarı ücreti ödenecek.

C ve D düzeyinde başarı puanı alan memurun eksikliklerinin tespit edildiği alanlarda amir ile personel arasında görüşme yapılarak gelişim planlarının hazırlanması ve uygulanması da zorunlu olacak. Üç başarı değerlendirme döneminin ikisinde başarı puanı D düzeyinde olursa, görev veya görev yeri değişikliği gibi tedbirler alacak.

KÖTÜ NİYETLİ NOTA CEZA

Memurların başarı hesabında kullanılacak puanların yüzdelik ağırlıklarının belirlenmesinde hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti esas alınacak.Vatandaşın puanı yüzde 5 etkili olacak. Meslekte yetkinliğin oranı yönetici ve diğer personelde değişmek üzere yüzde 90'a kadar çıkabilecek. Garez ya da gerçeğe aykırı değerlendirme yaptıkları anlaşılan değerlendiriciler de cezai yaptırımla karşı karşıya kalacak. Vatandaş memnuniyeti personeli değil kurumun başarısı olacak ve yöneticinin başarısını belirleyecek. Değerlendirme döneminde birden fazla amirle çalışan memur için de son çalıştığı amirinin değerlendirmesi dikkate alınacak. Devlet Personel Başkanlığı kurum ve kuruluşların sonuçlarını takip edecek.
Star
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sena 2 yıl önce

okulda çalışkan başarılı öğretmenin 28 puan hakkını yiyene garezle puan verene kul hakkı yiyene mobbingciye kimse müdahele etmedi yazıklar olsun kul hakkı yiyen bu ülkeye yakışmıyor bakkal bile olamayacak kişi kafadan sallama puanla hak yiyor

Avatar
Ayşe 2 yıl önce

Öğretmen performans değerlendirmelerinde garezle düşük puan verildi, il milli eğitime itiraz ettik de ne oldu? komisyon müdürün tekrar değerlendirmesini istedi o da yine aynı puanı verdi. Sanki hak aranacak yer bıraktılar ülkede göstermelik bir komisyonla olmuyor o işler haram zıkkım olsun hakkımı helal etmiyorum bunda emeği geçen herkese!

Avatar
samet 2 yıl önce

kesinlikle yalan garezle kul hakkı yiyene hiçbir yaptırım olmadı hatta sırıtarak düşük verdiği puanlarla utanmadan alay edenler var hak yiyen sözüm ona müdürn yanına kar kalıyor bir yerlerden çıkar hak yemek

Avatar
Kamuran 2 yıl önce

Okullar arası yarışmalarda birinci oldu öğrencilerim....özel okul bursluluk sınavlarında derece yapan ve burs indirimi alanlar oldu ...deneme sınavlarında da genelde ve ilde derece yaptık....eeee noldu aynı görüşten ve yalakalar benden çççoook yüksek aldı .şimdi nolacak.. yine yalakalar kazanacak. not sistemine karşıyım.. böyle çalışanları ve oturanları ayırt edemezsiniz....

Avatar
Kamuran 2 yıl önce

Okullar arası yarışmalarda birinci oldu öğrencilerim....özel okul bursluluk sınavlarında derece yapan ve burs indirimi alanlar oldu ...deneme sınavlarında da genelde ve ilde derece yaptık....eeee noldu aynı görüşten ve yalakalar benden çççoook yüksek aldı .şimdi nolacak.. yine yalakalar kazanacak. not sistemine karşıyım.. böyle çalışanları ve oturanları ayırt edemezsiniz....