Öğretmenlere, zorunlu olarak veli ev ziyareti görevi verilebilir mi?

Eğitim kurumlarındaki eğitim ve öğretim hizmetleri; ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde okul-öğrenci-veli işbirliği üçgeninde yürütülmektedir. Bu üçlü olmaksızın nitelikli ve sağlıklı bir eğitim-öğretim hizmetinden söz etmek mümkün değildir. Öğretmenlerimizin; ülkemizin geleceğine ve bireyin kişisel hayatına daha iyi hazırlanması için ülke politikaları gereği yürütülen müfredat programları yanında velileriyle işbirliği İçinde bulunma, öğrencinin başarı durumu ile diğer davranışlarındaki olumlu ya da olumsuz yönleri görüşmek, değerlendirmek İçin veli toplantıları ya da görüşmeleri düzenlemek zorunluluğu vardır. Bu veli toplantıları ve görüşmeler ise velinin okula gelmesiyle yapılmaktadır.

Peki Öğretmenlere zorunlu olarak veli ev ziyareti görevi verilebilir mi?

Konuya cevaben Milli Eğitim Bakanlığına ait iki adet resmi yazı bulunmaktadır.

1- Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 23.11.2018 tarih ve 22542465 sayılı yazılarında;"Öğretmenlerin ev ziyaretleri ile ilgili olarak 2002 yılında yayımlanan 2002/27 sayılı "Okul-Veli İşbirliği Genelgesi" 2017/20 nolu Bakanlık genelgesi ile yürürlükten kaldırılmış olup öğretmenlerin zorunlu olarak ev ziyareti ve aile eğitimi konularında görevlendirilmeleri mümkün bulunmamaktadır." açıklaması bulunmaktadır.

İşte o yazı;

2- Yine Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 28.03.2017 tarih ve 4136334 sayılı yazılarında; "Öğretmenlerimiz bu anlayış ve bakış açısı kapsamında gerçekleştirecekleri veli ziyaretlerini görevleri gereği ve istemeleri halinde yapmaktadırlar. ...Yönetmeliklerde "mesai saatleri dışında öğretmenlere yüklenen ev ziyaretlerine İlişkin herhangi bir hüküm mevcut değildir.... Ayrıca, "mesai saatleri dışında ev ziyaretlerine ilişkin yer, zaman ve somut örnek belirtilmediği gibi öğretmenlerimizin isteği dışında ya da zorlama ile ev ziyaretini yaptığına ilişkin herhangi bir başvuru da bulunmamaktadır." açıklaması bulunmaktadır.

İşte o yazı;

Ahmet Kandemir/memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet Yılmaz 2 ay önce

"Veli ziyaretine tek başına git ve bu senin asli görevindir" diye talimat veren idarecilerden mutlaka yazılı emir istesinler. Bu emri saklasınlar ve "böyle bir emir aldım yasal olup-olmadığı konusunda tereddüt oluştuğu için yarın başıma herhangi bir kötü olay durumunda vazife malulü sayılacak mıyım" diye bir de SGK'ya ve Bakanlığa bir bilgi edinme başvurusunda bulunsun. Bunların cevapları olumsuz gelecek ve böyle bir görev verilirse sorumluluk müdüre ait diyeceklerdir. Müdüre bu sorumluluk sana ait yarın bir sorun çıkarsa sen tazminat ödemek zorunda kalırsın denilir. Eğer buna rağmen gidin ben tazminat öderim derse yazılı olarak tazminat ödeme cesaretini ispatlamasını söyleyin bu tazminatı ödediğini yazıya döksün. Ondan sonra en azından bir belada bir sorunda kimse sizi suçlamaz ki bir gün mutlaka sorun çıkar. Okuldaki öğretmene saygı duymayan velinin evine gidilince çok daha büyük sorunlar çıkar ama yaşamadıkları için bilmiyorlar. Umarım yaşamazlar.

Avatar
Ragıp 2 ay önce

Bu sitede neden sürekli Hıristiyanlık reklamları veriliyor. Siz misyonerlik faaliyetleri mi yapıyorsunuz?