Öğretmenlerin 2 Yılda 1 Kademe Alması ve Aldığı İller


Kademelerinin ilerleyebilmesi için bulundukları kademede en az 1 yıl; derecelerinin yükselebilmesi için ise bulundukları derecede en az 3 yıl ve bu derecenin üçüncü kademesinde en az 1 yıl bulunmuş olmaları gereken Devlet memurlarından bazıları, her iki yıllık çalışmaları karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi alabildiklerinden, bu memurlar 2 yılda bir derece yükselebiliyor. 

İki yıl hizmet karşılığında öğretmenlerin ilave kademe alınması

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, yer değiştirme suretiyle belirli bir süre görev yapmak üzere ve mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlara, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde fiilen görev yapacakları sürenin her iki yılı karşılığında ilave bir kademe verilmesini hükme bağlamış olup, 150 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği ile de konuya ilişkin bazı açıklamalar yapılmıştır.

Öte yandan, “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” ile öğretmenler zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulurken, öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar da belirlenmiştir.

Bu düzenlemelere göre, zorunlu yer değiştirmeye tabi olan öğretmenlerin ilave bir kademeilerlemesi yapılabilmeleri için;

*Kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerlerde görev yapıyor (zorunluluk, eş durumu, kendi isteği ve benzer sebeplerle) olmaları,

*Bu yerlerde fiilen görev yaparak geçirdikleri sürelerin (yıllık izin süresi dahil) 2 yıldan az olmaması

gerekmektedir.

İlave kademe verilmesinde esas alınan hizmet süreleri

Öğretmenlerin 1 inci derece öncelikli yerlerde geçirdikleri sürelerin tamamı, ilave kademe ilerlemesi yapılması için gerekli sürenin hesabına dahiledilmemektedir.

Bu yerlerde görev yaparken kullanılan yıllık izinler (idari görevdeki öğretmenlerin kullandığı), dinlenme ve yaz tatili süreleri 2 yıllık sürenin hesabına dahil edilirken;

-Çeşitli mazeretler sebebiyle kullanılan izin süreleri (mazeret izinleri); hastalık izni süreleri; aylıksız izin süreleri; mehil müddeti (göreve başlamak için geçen yasal süreler)

-Kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerler dışına vekaleten, geçici görevle veya hizmet içi eğitim ve benzeri nedenlerle geçici olarak gönderilen öğretmenlerin bölge dışında geçirdikleri süreler

ise 2 yıllık hizmet süresinin hesabında değerlendirilmemektedir.

Öte yandan, 2 yıllık sürenin tamamının aynı yerde geçmesi şart değildir. Fiilen görev yapılan (vekalet, geçici görev, hizmetiçi eğitim dahil) sürelerin, kalkınmada 1 inci derece öncelikli bölge kapsamında geçmiş olması yeterlidir.(kamuajans.com)
Öğretmenlerin her 2 yıla 1 kademe ilerlemesi alabileceği iller:

1.Adıyaman

2.Ağrı

3.Aksaray

4.Amasya

5.Ardahan

6.Artvin

7.Bartın

8.Batman

9.Bayburt

10.Bingöl

11.Bitlis

12.Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada)

13.Çankırı

14.Çorum

15.Diyarbakır

16.Elazığ

17.Erzincan

18.Erzurum

19.Giresun

20.Gümüşhane

21.Hakkari

22.Iğdır

23.Kahramanmaraş

24.Karabük

25.Karaman

26.Kars

27.Kastamonu

28.Kırıkkale

29.Kırşehir

30.Kilis

31.Malatya

32.Mardin

33.Muş

34.Nevşehir

35.Niğde

36.Ordu

37.Osmaniye

38.Rize

39.Samsun

40.Siirt

41.Sinop

42.Sivas

43.Şanlıurfa

44.Şırnak

45.Tokat

46.Trabzon

47.Tunceli

48.Van

49.Yozgat

50.Zonguldak
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsamettin 2 yıl önce

K.maraşta 9 yıldır çalışıyorum. Hiç 2ye 1 almadım. Hak kaybım mı var acaba. Bilgilendirir misiniz acaba?

Avatar
Hüsamettin 2 yıl önce

K.maraşta 9 yıldır çalışıyorum. Hiç 2ye 1 almadım. Hak kaybım mı var acaba. Bilgilendirir misiniz acaba?

Avatar
Ali 3 yıl önce

Benim askerlikte geçen süremin iki yıla bir kademede geçmeyeceği söylendi

Avatar
murat bilek 3 yıl önce

nevşehirde bu uygulama 3-4 yıldır yapılmıyor. daha önce aldım ama şu an alımıyor.

Avatar
oğuzhan 2 yıl önce

değerli admin bulunduğum ilde bir defa aldım.ikincisi için dilekçe verdiğimde bir kez uygulanabileceğini ve bir defa alabileceğimi söylediler.ancak yönetmelikte bunla ilgili bir sınırlama yok.bu durumda ne yapmamız gerekiyor.ya da dedikleri gibi sadece 1 defa mı uygulanır?

Avatar
hasan 2 yıl önce

2011 den evvel veriyolar dı ondan sonra vermediler! geçen süre dahil alabilirmiyim?

Avatar
2 ye 1 almak için ne yapmalı 10 ay önce

5 yıl rizede 2 yıl ağrıda çalıştım ama 2 yıla bir kademe vermediler almak için ne yapabilirim geriye dönük şekilde de alabilir miyim