Okullarda Kurulan WhatsApp Grupları ile Öğretmenlere Talimat Verilebilir mi?

Neredeyse tüm okullarda okul idarecileri tarafından okul WhatsApp grupları oluşturmuştur. Ancak bu husus en çok öğretmenler için sorun haline gelmeye başladı. Çünkü okul müdürleri bu gruplardan öğretmenlere talimat yağdırmaya başlamıştır.

 Ancak WhatsApp uygulamasının kişilerin özelini kapsayan bir sosyal paylaşım ağdır. Öğretmenler ve diğer personeller için yapılacak resmi bildirimlerin uygun değildir.WhatsApp üzerinden yapılan tebliğin verilen emir ve talimatın resmi yazışma ve tebligatların yerini alamaz. Resmi yazışmaların yönetmelikte belirtilen hükümler uyarınca yapılması gerekmektedir.

Öğretmenlerin WhatsApp gurubuna katılmaya zorlanması, katılmayanlara ve gruptan çıkanlar soruşturmalar açılmasını mevzuatlarımız çerçevesinde incelersek;

1982 Anayasamızın;

“I. Temel hak ve hürriyetlerin niteliği” başlıklı 12. maddesi 1. fıkrasındaki; “Herkes, kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir.” hükümleri,

“A. Özel hayatın gizliliği” başlıklı 20. maddesi 1. ve 3. fıkrasındaki “Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.” , “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.” hükümleri,

“C. Haberleşme hürriyeti” başlıklı 22. maddesindeki; “Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.

Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlakın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz. Yetkili merciin kararı yirmi dört saat içinde görevli hakimin onayına sunulur. Hakim, kararını kırk sekiz saat içinde açıklar; aksi halde, karar kendiliğinden kalkar.” hükümlerine göre ( Benzer hükümler uluslar arası sözleşmemelerde de yer almaktadır.) kişilerin cep telefonu cihazı ve mobil telefon numarası kişiye ait olup özel hayatı ilgilendirmektedir.

Kişilerin cep telefonu cihazı ve mobil telefon numarası ile yasalar çerçevesinde neyi yapıp yapamayacağı, hangi uygulamaları bulundurup bulundurmayacağı, kiminle konuşup konuşmayacağı, cep telefonu kapatıp kapatmayacağı kişiyi ve özel hayatını ilgilendirmektedir.

Kamu idareleri; kişilerin cep telefonu cihazı ve mobil telefon numarası üzerinde bir idari yaptırım hakkına dolayısıyla WhatsApp uygulamasını cep telefonunda kullanmaya, WhatsApp grubuna katılmaya zorlama hakkına sahip değildir.

Kaldı ki;

7201 sayılı  Tebligat Kanunun “Elektronik tebligat” başlıklı 7. maddesi (a) bendindeki;  “Tebligata elverişli bir elektronik adres vererek bu adrese tebligat yapılmasını isteyen kişiye, elektronik yolla tebligat yapılabilir.” hükümlerine göre herhangi bir elektronik adres, WhatsApp vb gibi uygulamaları kişiler kendi isteği ve arzusu ile okul yönetimi bildirmesi halinde bu tür elektronik adreslere tebligat yapılması mümkündür.

Salih Hazır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Süleyman Hoca 2 ay önce

Okullarda kurulan whatsapp grupları kadar saçma bir uygulama yok.Kurulmasının temel sebebi ise idarecilerin bütün öğretmenleri bir araya toplayıp onlarla görüşmeye ve onlara ayrı ayrı ulaşmaya üşenmesidir.Yani tembelleşen bir toplum olmaya doğru sürükleniyoruz.Ve eğitimdeki verimsizliğin ve başarısızlığın temel etkeni olarak da gelişen teknolojiyi görüyorum..Eskiden kara tahta başında tebeşir tozu yutarak,üstümüz başımız beyaza bürünerek ders anlatırdık.Şimdi nerdee. Çıkmış akıllı tahtalar,projeksiyon cihazları,whatsaplar bilmem ne bilmem ne..Eskileri özlemle yad ediyorum...

Misafir Avatar
Ömer 2 ay önce @Süleyman Hoca

Helal olsun Süleyman Hocam.Katılıyorum düşüncelerinize. Resmen duygu ve düşüncelerimizin tercümanı olmuşsunuz..Evet gerçekten gelişen teknoloji, eğitimdeki başarımızı gölgeledi.Nerde o eski günleer..

Beğenmedim! (1)
Avatar
Mümtaz Hoca 2 ay önce

Whatsapp'tan emir diye bir şey yoktur. Kendinizi kullandırtmayın.

Avatar
Gerçek öğretmen 2 ay önce

Öneriniz nedir, nasıl takip edilsin yapılan işler? O okul müdürü de ilçe milli eğitim müdüründen talimat alıyor. Tek taraflı bakıp okul müdürlerini hedef göstermeniz üzücü. Bu arada okul müdürleri birkaç yıldır whatsapp destekleyen telefona sahip olmak zorunda. Üstelik o zamanlar koşullar şu andaki gibi olağanüstü değildi. Uzaktan eğitim zamanını tatil gibi geçiremediğiniz için üzgünüm (!)

Avatar
Gerçek öğretmen 2 ay önce

Bu arada teknolojiyle arası olmayan insanları kısmen* tenzih ederim ama tüm hayatını sosyal medyada yaşayıp okul müdürü whatsapptan yazdı diye dert yanmak çalışmamak için bahanedir şu koşullarda. Mesai saatleri içerisinde yazdığı sürece sorun görmüyorum. Üslup başka bir konu, whatsapp ya da yüz yüze fark edeceğini sanmıyorum.

*Kısmen, çünkü madem bu devirde öğretmenlik yapıyoruz biraz çağın gerekliliklerine ayak uydurmalıyız.

Avatar
Tokatlı 2 ay önce

Müdürün canının istediği zaman şunu yapın bunu getirin diye emir yagdirip mutlu olduğu uygulamadır vatsapt

Avatar
Merhaba 2 ay önce

Mektupla haberlesilsin. Teknoloji almış başını gidiyor hala bu tersaneler. Yazı çıkarsın PTT eve getirsin. Ya da Vefa grupları. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz.

Misafir Avatar
Serkan 2 ay önce @Merhaba

Düzgün konuş kardeşim düzgünn. ''Neyin kafasını yaşıyorsunuz'' da ne demek.Unutma ki konuştuğun kişiler birer eğitimcidir. Belli ki ya eğitimci değilsiniz ya da eğitimciliği tam anlamıyla özümseyememişsiniz.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Öğretmen 2 ay önce

Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz okul mu kaldiki WhatsApp olmasın. Amacınız yataktan çıkmayip ama maaş + ek ders almak. De gidin Allah aşkına

Avatar
Halil 2 ay önce

Okullardaki vatsap grupları kadar boş bir şey yok..Bu ve benzeri uygulamaları savunan ne yazık ki hep yeni atanan genç öğretmenlerdir...En az 10 yıllık bir tecrübeye sahip bir öğretmen savunmaz bunları.